Google'ın Yapay Zekası AlphaFold 3'ü ile Tıbbi Keşiflerde Yeni Dönem

Google'ın AlphaFold 3 İle Tıp Araştırmalarında Yeni Adımlar
Y apay zeka teknolojilerinin son yıllardaki gelişmeleri, sadece dikkat çekici dijital içeriklerin üretiminden öte, iş gücünü azaltma potansiyeli ve kötü amaçlı propaganda üretimini daha inandırıcı hale getirme endişelerine odaklanmış durumda. Fakat yapay zekanın en umut vadeden ve muhtemelen daha az korkutucu alanlarından biri tıp alanında yapılan çalışmalar. Google'ın AlphaFold yazılımına yapılan yeni güncelleme, yeni hastalık araştırmaları ve tedavi buluşlarına öncülük edebilir.

Google'ın DeepMind ve (aynı zamanda Alphabet tarafından sahip olunan) Isomorphic Labs tarafından geliştirilen AlphaFold yazılımı, protezin nasıl katlanacağını müthiş bir doğrulukla öngörebildiğini zaten kanıtlamış durumda. Yazılım, şimdiye kadar bilinen 200 milyondan fazla proteinin kataloğunu oluşturdu ve Google, milyonlarca araştırmacının önceki sürümlerini sıtma aşıları, kanser tedavisi ve enzim tasarımları gibi alanlarda keşifler yapmak için kullandığını belirtiyor.


Protezin şekli ve yapısını bilmek, bilim insanlarına yeni ilaçlar geliştirmelerine veya mevcut ilaçları iyileştirmelerine olanak tanır. Ancak yeni sürüm olan AlphaFold 3, DNA dahil olmak üzere diğer önemli molekülleri modelleyebilir. Ayrıca, ilaçlar ve hastalıklar arasındaki etkileşimleri de belirleyebilir, bu da araştırmacılar için heyecan verici yeni kapılar açabilir. Ve Google, mevcut modellere göre %50 daha iyi bir doğrulukla bunu başardığını söylüyor.

Google'ın DeepMind araştırma ekibi, blog yazısında şunları yazdı "AlphaFold 3, bizi sadece proteinlerden başka biyomoleküllere doğru bir sıçrama yapar. Bu atılım, biyo yenilenebilir malzemeler geliştirmekten daha dayanıklı bitkiler, ilaç tasarımını hızlandırmak ve genom araştırmalarını hızlandırmaya kadar daha dönüştürücü bilime erişebileceğimizi açabilir.Slack'ten Gelen Sarsıcı Haber Veri İzni Olmadan Eğitim?

Melih ÖZKAŞ

Apple'ın Yeni iPhone 17 İnce Tasarım ve Fiyat Artışı

Ayşe POLAT

Yeni Oyun Deadlock Valve Muhteşem Tanıtımı Ne Zaman

Melih ÖZKAŞ

OpenAI'da Superalignment Ekibi Dağıldı | Güvenlikte Gerilim

Melih ÖZKAŞ

Microsoft Call of Duty Eklemesi Oyun Dünyasında Devrim!

Melih ÖZKAŞ

Yapay Zeka Devrimi Reddit'te Başlıyor! OpenAI ile Yeni Dönem

Melih ÖZKAŞ

Twitter'ın Yeni Kimliği Elon Musk'ın Etkisiyle X.com

Melih ÖZKAŞ

Kızıl Goncalar Sezon Finali 2. Fragmanı Yayınlandı | Dizi

Hava ÖZKAŞ