Google, Android'deki Yeni Özelliklerini Açıkladı İşte Detaylar

Google'dan Yeni RCS İleti Düzenleme ve Diğer Özellikler!
A ndroid'ın RCS ileti yetenekleri, iMessage'ın özelliklerine doğru ilerliyor. Google, bugün RCS iletileri düzenleyebileceğinizi açıkladı, bu da Apple'ın iki yıl önce eklediği iMessage düzenleme özelliği ile aynı seviyeye gelmeyi sağlıyor.

Yeni düzenleme özelliği, Google Mesajlar uygulamasında bir iletiyi düzeltmek veya daha net hale getirmek için 15 dakika süre veriyor (iMessage ile aynı). Mesaj üzerinde basılı tutarak, yazım hatalarını düzeltebilir veya ek açıklamalar ekleyebilirsiniz.

RCS iletileri yakında iOS'taki yeşil ve mavi baloncuklar arasındaki farkı azaltacak. Apple, 2024'ten itibaren Mesajlar uygulamasında RCS'i destekleyeceğini duyurdu. Bu, iPhone sahiplerine, Android telefon kullanan arkadaşlarıyla sohbet ederken yazma göstergeleri, okundu bildirimleri ve yüksek çözünürlüklü medya paylaşımı sağlayacak. Apple belirli bir zaman çerçevesi vermemiş olsa da, varsayım, RCS'nin Haziran 10 WWDC sunumunu takiben sonbaharda piyasaya sürülecek olan iOS 18'de yer alacağı yönünde.


Google'dan Yeni RCS İleti Düzenleme ve Diğer Özellikler! - 2

Google'ın sunacağı birkaç başka yeni özellik daha vardı. Chromebook veya Android tablet kullanan Android kullanıcıları yakında yıllar önce Apple'ın sunduğu Instant Hotspot benzeri bir özellik olan Anında Taşınabilir Erişim'e sahip olacaklar. Anında taşınabilir erişimle, Android tabletinizi veya Chromebook'unuzu telefonunuzun erişim noktasına bir dokunuşla bağlayabileceksiniz şifrenizi girmek zorunda kalmadan.

Benzer şekilde, Google Meet yakında cihazları hızlı bir şekilde görüntülü çağrı sırasında taşımanıza izin verecek. Uygulamada Cast simgesine dokunarak, video görüşmesi sırasında konum değiştirmek istediğinizde Android telefon, tablet ya da web tarayıcı arasında geçiş yapabileceksiniz.

Android, akıllı ev kontrollerini daha da kolaylaştırıyor. Yeni Google Home Favorileri widget'ı, bir dokunuşla oda sıcaklıklarına veya aydınlatma kontrolüne erişim sağlıyor. Google'ın Android 13'te tanıttığı akıllı ev kontrolleri için kilit ekranı kısayolundan daha sezgisel bir yer gibi görünüyor. Widget'ı denemek için genel önizlemeye kaydolabilirsiniz.Bunun yanı sıra, Wear OS, bilekten akıllı ev kontrolü için Google Home Favorileri simgesi ve komplikasyonunu alacak.

Google ayrıca yeni Emoji Kitchen kombinasyonları ekliyor. Eğer bu özellikle ilgili değilseniz, bu zekice özellikle Gboard içinde iki emojiyi karıştırarak arkadaşlarınıza franken moji çıkartmaları göndermenizi sağlar. Şirket, yeni seçeneklerin tam listesini vermedi, ancak bir disk topu ve kulaklık kombinasyonunun bir örnek olduğunu belirtti.

Diğer Android güncellemeleri, Wear OS saatlerinden Google Wallet üzerinden PayPal kullanımını içeriyor. Android'ın dijital araba anahtarları, şu anda bazı Mini modelleri ile mevcut ve yakında "belirli Mercedes Benz ve Polestar araçları için de mevcut olacak.

Bu güncellemelerle birlikte, Android kullanıcıları için heyecan verici bir döneme giriyoruz. Teknolojideki gelişmeleri takip etmeye ve yeni özellikleri deneyimlemeye devam edeceğiz.