Google'ın Yeni Yapay Zeka Asistanı: Pixie ve Gemini

Google Yeni Yapay Zeka Asistanı Pixie Pixel 9'a Özel Geliyor
A ktarılan bilgiler ışığında Google'ın yeni "Pixie" yapay zeka asistanıyla ilgili heyecan verici gelişmeler var. The Information'ın raporlarına göre, Pixie öncelikli olarak Pixel cihazlarında kullanılacak ve Google'ın yeni "Gemini" yapay zeka modeli tarafından desteklenecek. Rapora göre, Pixie ilk olarak Pixel 9 ile piyasaya sürülecek ve ilerleyen dönemde Google, bu özellikleri daha düşük fiyatlı telefonlar ve saatin gibi cihazlarına da getirmeyi planlıyor.

Google'ın rakibi Amazon gibi ses asistanlarını büyük dil modelleriyle yeniden başlatma planları olduğu konuşuluyor. Ancak henüz bu planlar sadece dedikodudan ibaret, yani hiçbir şirket büyük dil modelinin ses tanıma doğruluğunu veya yanıt süresini nasıl artıracağını net bir şekilde ortaya koymadı. Muhtemelen büyük dil modelleri, daha uzun ve derinlemesine cevapların verilmesine olanak sağlayacak, ancak tüketicilerin sentetik bir robot sesinin uzun bir cevabı okumasını isteyip istemeyeceği konusu, aslında pazarın belirleyeceği bir durum.

Raporda yer alan bir diğer özellik ise Google'ın, kullanıcının gördüğü nesneleri tanıma yeteneğini kullanabilecek "gözlükler" üretebileceği yönünde. Google Glass ve Project Iris gibi projelerle gözlük teknolojisi konusunda birçok deneme yapan Google, bu alanda pek çok proje başlatıp sonlandırdı.

Google Assistant'ın maliyetli bir proje olduğu ve Google'ın "Başka markaların TV, kulaklık, akıllı ev hoparlörleri, akıllı gözlükler ve Google'ın Wear platformunu kullanan akıllı saatler gibi kendi ürünü olmayan cihazlarla ilgili Google Assistant üzerindeki yatırımlarını azaltmayı" planladığı bilinmekte. Bu strateji, Google'ın kendi donanımına odaklanarak, arama anlaşmalarına yönelik düzenleyicilerin şirketi tehdit etmeye başladığı iPhone ve Android ortak cihazlar üzerinde en iyi korumayı sağlayacağını düşünmesinden kaynaklanıyor.

Sonuç olarak, Google'ın gelecek nesil asistanını Pixel 9'a özel hale getirmesi, bu stratejinin bir parçası olarak görülebilir. Muhtemelen bu sayede, mevcut mali sorun çözülecek veya en azından telefon donanımı satışlarıyla dengelenecek. Şu anki Google Assistant başlangıçta yalnızca ilk Pixel'e özeldi ve sonra Google'ın ortaklarına yayıldı, ancak bu sefer planın bu şekilde olmadığı görünüyor (ancak her zaman değişebilir). Yeni AI asistanının piyasaya sürülmesi durumunda Google Assistant'ın ne olacağı henüz net değil, ancak onun sonlandırılması muhtemel bir sonuç gibi gözüküyor. Bu aynı zamanda maliyetleri azaltmanın ve Google Assistant'ı cihazlardan çıkarmak istemenin bir yolu olarak düşünülebilir.

Donanıma odaklanmanın sorunu, Google Donanım'ın bu tür bir hırsla destekleyemediği küçük bir bölüm olmasıdır. Üçüncü taraf cihazlarla ilgili alıntıya geri dönersek, Google'ın kendi arabaları, televizyonları veya akıllı gözlükleri bulunmamakta (rapora göre akıllı gözlükler üzerinde çalışılıyor olsa da). Bazı yıllarda, Google'ın mevcut donanımı pek de iyi değil. Diğer yıllarda ise bazı ürün hatlarını güncellemeden bırakarak (dizüstü bilgisayarlar, tabletler) ölüme terk ediyor. Google Donanım genellikle yaklaşık 13 ülkede bulunabilir durumda, bu da dünya üzerinde çok küçük bir dilimi temsil ediyor. Üçüncü taraf cihazlar için korunuyordunuz, bu sizin ekosisteminizin erişilebilirliği olanaklarının olduğu avantajınızı verir. Her şeyi kendi donanımınıza özel hale getirirseniz bu avantajı bırakmış olursunuz.


Slack'ten Gelen Sarsıcı Haber Veri İzni Olmadan Eğitim?

Melih ÖZKAŞ

Apple'ın Yeni iPhone 17 İnce Tasarım ve Fiyat Artışı

Ayşe POLAT

Yeni Oyun Deadlock Valve Muhteşem Tanıtımı Ne Zaman

Melih ÖZKAŞ

OpenAI'da Superalignment Ekibi Dağıldı | Güvenlikte Gerilim

Melih ÖZKAŞ

Microsoft Call of Duty Eklemesi Oyun Dünyasında Devrim!

Melih ÖZKAŞ

Yapay Zeka Devrimi Reddit'te Başlıyor! OpenAI ile Yeni Dönem

Melih ÖZKAŞ

Twitter'ın Yeni Kimliği Elon Musk'ın Etkisiyle X.com

Melih ÖZKAŞ

Kızıl Goncalar Sezon Finali 2. Fragmanı Yayınlandı | Dizi

Hava ÖZKAŞ