Google'ın Gemini Tabanlı Chatbotları Ünlülerle İşbirliği Yeni Boyut!

Google Yeni AI Tabanlı Ünlü Chatbotları Detaylar ve Özellikleri
T eknoloji devi Google'ın, iddialara göre ünlü kişilikler ve YouTube etkileyicileri üzerine tasarlanmış yeni yapay zeka destekli chatbot'lar geliştirdiği bildiriliyor. Fikrin, girişimler ve Meta gibi şirketler tarafından zaten benimsendiği belirtilse de Google'ın şimdiye kadar ki yapay zeka stratejisi de olağanüstü sayılmaz.

The Information'ın pazartesi günü duyurduğuna göre Google'ın ünlü chatbot'ları, şirketin büyük dil modelleri ailesi Gemini tarafından desteklenecek. Şirketin, etkileyicilerle ve ünlülerle iş ortaklıkları kurmaya çalıştığı ve aynı zamanda insanların kişiliklerini ve görünümlerini tanımlayarak kendi chatbot'larını oluşturmalarını sağlayacak bir özellik üzerinde çalıştığı belirtiliyor ki zaten Character.ai'nın da sunduğu bir özellik. Eğlenceli bir detay Character.ai'nın kurucularından biri olan Noam Shazeer, eski bir Google mühendisi ve bugünün yaratıcı yapay zeka teknolojisi olan "transformers"ın yaratıcılarından biri olarak biliniyor.


Henüz hangi ünlüler veya etkileyicilerle işbirliği yapılacağı net değil. Örneğin Meta'nın chatbot'ları, TikTok yıldızı Charli D'Amelio, YouTube fenomeni Mr. Beast, Snoop Dogg, Tom Brady ve Paris Hilton gibi kişiliklere dayanırken, Character.ai'nın karakterleri politikacılar, filozoflar, hayali karakterler ve hatta konuşan bir peynir bloğu gibi nesneleri içeriyor. Google'ın projesinin uzun süredir Google Doodles üzerinde çalışan bir yönetici olan Ryan Germick liderliğinde ve on kişilik bir ekip tarafından yürütüldüğü de belirtiliyor.

Ayrıca, Google'ın chatbot'larının sadece bir deney olabileceği de görünüyor rapora göre botlar, geniş bir şekilde kullanılmak yerine, şirketin deneysel ürünlerin yayınlandığı Google Labs'ta yer alabilir.Google'ın neden böyle bir proje yürüttüğü henüz net değil. Meta'nın ünlülere dayalı yapay zeka chatbot'ları, şirketin her ürününe sokmasına rağmen pek popüler olmadı. The Information'ın belirttiği gibi, Snoop Dogg'a dayalı chatbot'ın Instagram'da sadece 15.000 takipçisi varken, gerçek rapper'ı 87.5 milyon takipçiye sahip.

Google'ın bu projeyi yürütme nedeni belirsiz olsa da, yapay zeka konusundaki yenilikçi yaklaşımlarıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Türkiye'de de merakla beklenen bu gelişmelerin ilerleyen süreçte nasıl bir etki yaratacağını görmek heyecan verici olacak. Bu gelişmelerle ilgili yeni bilgiler geldikçe sizlere aktarmaya devam edeceğiz.