Google Telefon Uygulaması Yakınlardaki Yerler Özelliğini Kaldırdı

Google "Yakınlardaki Yerler" Artık Kullanıma Sunmayacak
G oogle Telefon uygulamasının "Yakınlardaki Yerler" özelliğini sonlandırdığı bildiriliyor. Şubat ayında şirket, bu özelliğin yakında kaldırılacağını duyurmuş ve şunları söylemişti "Bu özelliği neredeyse hiç kullanan bir grup insan olduğunu fark ettik ve çoğu kullanıcı işletmelerin telefon numaralarını ararken Google Arama veya Haritalar'a yöneliyor." Artık bu özellik tamamen kullanımdan kaldırıldı.

Google Telefon uygulamasının "Yakınlardaki Yerler" özelliği, Google Haritalar ile entegre bir şekilde çalışıyordu. Bu özellik sayesinde telefon arama çubuğu, sadece kişilerinizde değil, aynı zamanda Google Haritalar'da listelenen işletmelerde de arama yapabiliyordu. Yani yerel bir pizzacıyı aramak istediğinizde, sadece ismini yazıp "çevir"e basabiliyordunuz.

Bu özellik en azından Pixel 2'den beri Pixel telefonlarda bulunuyordu ve Google Play Store'dan "Google Telefon" uygulamasını indiren herkesin kullanımına sunuluyordu. Google'ın yapay zeka ile güçlendirilmiş telefon uygulaması, yıllar içinde Pixel telefonların temel satış noktası haline gelmişti bu yüzden özelliklerin kaldırılması garip görünüyor.

Google özelliğin kullanıcı sayısının "çok az" olduğunu iddia ediyor ancak aynı zamanda uzun süredir güvenilir bir şekilde çalışmadığı için de kaldırılmış olabileceği düşünülüyor. Yaklaşık olarak 2023 Ağustos'unda Google'ın "Yakınlardaki Yerler" aramasını bozduğu düşünülüyor. Bununla ilgili 100'e yakın yorum içeren bir hata raporu bulunmakta ve Reddit ile Google forumlarında da konuyla ilgili pek çok şikayet var. Ayrıca yeni telefonlar, bu özellik devre dışı bırakılmış şekilde gelmeye başladı. Google'ın bu özellikle ilgili ilgisizliğinin sebeplerinden biri de, Telefon uygulamasının "Yakınlardaki Yerler" aramalarının trafiği Google Haritalar'dan çekmesi olabilir. Haritalar, arama sonuçlarında reklamlar gösterirken, telefon uygulaması göstermiyordu.


Slack'ten Gelen Sarsıcı Haber Veri İzni Olmadan Eğitim?

Melih ÖZKAŞ

Apple'ın Yeni iPhone 17 İnce Tasarım ve Fiyat Artışı

Ayşe POLAT

Yeni Oyun Deadlock Valve Muhteşem Tanıtımı Ne Zaman

Melih ÖZKAŞ

OpenAI'da Superalignment Ekibi Dağıldı | Güvenlikte Gerilim

Melih ÖZKAŞ

Microsoft Call of Duty Eklemesi Oyun Dünyasında Devrim!

Melih ÖZKAŞ

Yapay Zeka Devrimi Reddit'te Başlıyor! OpenAI ile Yeni Dönem

Melih ÖZKAŞ

Twitter'ın Yeni Kimliği Elon Musk'ın Etkisiyle X.com

Melih ÖZKAŞ

Kızıl Goncalar Sezon Finali 2. Fragmanı Yayınlandı | Dizi

Hava ÖZKAŞ