Google Tayvan Sürdürülebilir Enerji Yatırımıyla İlerliyor NGP Ortaklığı

Google Tayvan Güneş Enerjisi Şirketine Yatırım Yapıyor
G oogle, Tayvan'da sürdürülebilir enerji üretmek için bir Tayvan güneş enerjisi şirketi olan New Green Power (NGP) şirketine yatırım yapmaya hazırlanıyor. Google'ın bu hamlesi, Tayvan ve Google'ın iklim hedeflerine ulaşmasına yardımcı olacak ve yeni yapay zeka odaklı dünyamızın en önemli yarı iletken merkezlerinden birinde yeşil enerji üretimini stabilize etmeye yardımcı olacak.


Google, Tayvan'da önemli bir varlığa sahip. Amanda Peterson Corio, Google'ın global veri merkezi enerji başkanı, şu anda fosil yakıtların Tayvan'ın güç gridinin neredeyse %85'ini oluşturduğunu ifade etti. Peterson Corio, şirketlerin bölgesel elektrik sistemlerinin tam dekarbonizasyonunu sağlayan yeni stratejiler bulmada ve kullanılabilecek yenilenebilir enerji kaynaklarının arzını artırmada kilit rol oynayabileceğini belirtti.

Google, Tayvan'daki veri merkezlerini beslemek için 300 megavatlık bir güneş enerjisi kapasitesi kullanmayı planlıyor. Ayrıca, Peterson Corio şirketin "bu temiz enerji kapasitesinin bir kısmını bölgedeki yarı iletken tedarikçilerine ve üreticilere sunabileceğini" belirtti. Bu durum, Google'ın tedarik zinciri ortaklarından gelen dolaylı (Kapsam 3) emisyonları azaltarak ortaklarının yeşil enerji hedeflerine ulaşmasına yardımcı olabilecektir.Peterson Corio, "Kapsam 3 ayak izimizin önemli bir kısmı, tedarikçilerimizi ve kullanıcılarımızı besleyen elektrik gridlerine geri izlenebilir. Bu nedenle geniş kapsamlı dekarbonizasyon ve bu gibi ortaklıklar net sıfır hedefimize ulaşmak için temel olmaya devam ediyor" şeklinde yazdı.

Şu anda düzenleyiciler henüz anlaşmayı onaylamadı. Google, NGP'ye ne kadar yatırım yapacağını belirtmedi.

Google'ın bu atılımı, sadece şirketin kendi yeşil enerji hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda Tayvan'ın ve dünya genelinde yeşil enerjiye olan ihtiyacın karşılanmasına katkı sağlayacaktır. Bu hamle, teknoloji sektöründeki diğer büyük oyuncular için de örnek oluşturabilecek bir adım niteliğindedir.