Google Sheets Koşullu Bildirimler Zamanı Daha Etkin Kullanın

Google Sheets Kullanıcılarını Bekleyen Yenilik Koşullu Bildirimler
G oogle Sheets kullanıcıları için heyecan verici bir gelişme Google artık koşullu bildirimlerle sayısal değişikliklere bildirim göndermeyi kolaylaştırıyor. Kod yazmadan bu özelliği kullanabilmek, özellikle teknolojiyle arası iyi olmayan kullanıcılar için büyük bir avantaj.

Koşullu bildirimler ile, belirli olaylara göre e posta bildirimleri alma imkanı sunuluyor. Örneğin, bir hücredeki sayı belirli bir limitin altına veya üstüne düştüğünde, bir sütunun değeri değiştiğinde ya da belirli bir görevin durumu veya sahibi değiştiğinde bildirim almak mümkün hale geliyor. Bu özellik, düzenleme iznine sahip herkesin kendi e posta adresi veya başkalarının adresleri için bildirim ayarlayabilmesine olanak tanıyor. İstenmeyen bildirimlerle karşılaşıldığında ise kolayca abonelikten çıkılabiliyor.


Koşullu bildirimleri kullanmak için, araçlar sekmesine ya da hücre üzerinde sağ tıklamak yeterli. Ardından "kural ekle" seçeneğiyle özel bir kural belirleniyor ve istenilen aralık veya sütun seçiliyor. Kural için ek kriterler de belirlenebiliyor. Eğer e posta adreslerini manuel olarak eklemek istenirse veya bir sütun seçilmek istenirse, dikkat edilmesi gereken noktalara ilişkin Google'ın detaylı açıklamalarına başvurulabilir.Google Sheets’in koşullu bildirim özelliği, Business Standard and Plus, Education Plus, Enterprise Starter, Standard, Plus veya Essential gibi belirli iş alanlarına sahip kullanıcılara sunuluyor. Hızlı Yayın yapılandırmaları için 4 Haziran'da kullanıma sunulan bu özelliğin, Standart Yayın yapılandırmaları için ise 18 Haziran'da görünmeye başlaması bekleniyor. Her iki durumda da, koşullu bildirimlerin görünmesi 15 güne kadar sürebilecek.

Google'ın bu yeni özelliği, kullanıcılarına daha etkili bir şekilde işlerini organize etme ve takip etmeleri konusunda yardımcı olacak gibi görünüyor.