Google Project Astra Yapay Zeka Asistanları İçin Geleceğin İpuçları

Google Project Astra Yapay Zeka Asistanlarının Geleceği
G oogle’ın Project Astra ile ilgili yaptığı tanıtım, gelecekteki yapay zeka asistanlarının nereye gittiğine dair bir bakış açısı sunuyor. Google'ın blog yazısına dayanarak, Astra’nın multi modal yetenekleri, Gemini'nin akıllılığıyla Google Lens'in görüntü tanıma yeteneklerini birleştiriyor. Aynı zamanda güçlü doğal dil yanıtları da sunuyor. Ancak, tanıtım videosunun etkileyici olmasının aksine, Astra'yı açık bir şekilde deneyimledikten sonra, Astra benzeri bir özelliğin telefonunuza gelmesi için hala çok yol olduğunu anlamak zor olmadı.


Google Project Astra Yapay Zeka Asistanlarının Geleceği - 2

Şu anda çoğu insan dijital asistanlarla sesleriyle etkileşime giriyor, bu yüzden Astra’nın (yani metin/konuşmanın yanı sıra görüntü ve sesi kullanarak) multi modalitesi, yapay zeka ile iletişim kurmak için oldukça yeni. Teoride, bilgisayar tabanlı varlıkların gerçek bir asistan veya temsilci gibi çalışmasını ve davranmasını sağlar ki bu Google'ın etkinlikteki büyük kelimelerinden biriydi sadece konuşulan komutlara yanıt veren daha robotik bir şekilden daha fazlası.

Denememizde, Astra'ya kameranın önüne koyduğumuz bazı nesnelerle ilgili bir hikaye anlatmasını isteme seçeneğimiz vardı, bu ışıltılı bir hikaye anlattı, hoş ve sevimliydi ve yapay zeka beklediğiniz kadar iyi çalıştı. Ama aynı zamanda Google'ın tanıtımında gördüğümüz gibi her şeyi bilen bir asistan gibi hissettirmedi. Ve belki bir çocuğu orijinal bir yatma hikayesiyle eğlendirmek dışında, Astra'nın bilgiyle pek fazla iş yapmadığını hissettirmedi.

Sonra meslektaşım Karissa, dokunmatik ekrana pastoral bir sahne çizdiği zaman, Astra, resmettiği çiçek ve güneşi doğru bir şekilde tanımladı. Ama en ilgi çekici demo, Astra'yı Pixel 8 Pro'da çalıştırmak için ikinci kez dönüp dönmemeizi sağladı. Bu, kamerasını bir dizi nesneye yönlendirmemize ve her birinin yerini takip etmesine izin verdi. Aslında giysilerimi ve güneş gözlüklerimi nereye sakladığımı tanımak için yeterince zekiceydi, bu nesneler başlangıçta demo parçası olmasa bile.

Deneyimimiz bazı yönlerde yapay zekaın muhtemel yükseklerini ve düşüklerini vurguladı. Bir dijital asistanın nerede anahtarlarınızı bırakmış olabileceğinizi veya markete gitmeden önce meyve tabağınızda kaç elma olduğunu sizi kendinizin gerçekten biraz zaman kazanmanıza yardımcı olabilir. Ama Astra'nın araştırmacılarından bazılarıyla konuştuktan sonra aşılması gereken çok engel olduğunu gördük.

Google'ın son AI özelliklerinin aksine, Astra (Google tarafından bir "araştırma önizlemesi" olarak tanımlanır), şu anda cihazda çalışabilme yeteneği yerine hala buluttan yardım alınmasına ihtiyaç duyar. Ve Astra'nın bazı nesneleri hatırlama yeteneği desteklemesine rağmen, bu "hatıralar" sadece tek bir oturum için geçerlidir ve şu anda sadece birkaç dakika sürer. Ve hatta Astra'nın bir süre için şeyleri hatırlayabilse bile, depolama ve gecikme gibi şeyler göz önünde bulundurulacak, çünkü Astra hatırladığı her nesne için, yapay zekayı yavaşlatma riski altındasınız, bu da daha küçük bir deneyim demek olacak. Bu yüzden Astra'nın çok potansiyele sahip olduğu açıktır, heyecanımın daha fazla özellik fonksiyon ve iyileştirilmiş denenmeden önce biraz zaman alacağını düşünmek heyecanımı hafifletiyor.


Google Project Astra Yapay Zeka Asistanlarının Geleceği - 3

Tüm generatif AI gelişmeleri arasında, multimodal AI en çok ilgilendiğim konu olmuştur. En son modeller ne kadar güçlü olursa olsun, metin tabanlı sohbet botlarına yönelik iteratif güncellemeler için heyecanlanmakta zorluk çekiyorum. Ancak çevreniz hakkında gerçek zamanlı olarak tanıyabileceğiniz ve yanıtlayabileceğiniz bir yapay zeka fikri, bilim kurgu filmlerinden bir şey gibi hissettiriyor. Aynı zamanda en son AI gelişmelerinin akıllı gözlükler gibi yeni cihazlara nasıl entegre edileceğini daha net bir şekilde hissettiriyor.

Google, şu anda çoğunlukla deneysel olan, bir gün gözlük bileşenine sahip olabilecek Project Astra ile bunun bir ipucu verdi. Ancak, kişisel olarak, Project Astra, bilim kurgu filmindeki gibi hissettirmedi.

Odada yerleştirilmiş nesneleri doğru bir şekilde tanıyabilir ve onlarla ilgili nüanslı sorulara yanıt verebilirdi, örneğin "2 yaşındaki bir çocuğun hangi oyuncaklarla oynaması gerekir." Benim çizimimde ne olduğunu tanıyabilirdi ve onlar hakkında hikayeler uydurabilirdi.

Ancak, Astra'ın çoğu yetenekleri, herhangi bir Meta'nın zaten deneyebildiği şeylere paraleldi. Meta'nın multimodal AI'ı da çevrenizi tanımlayabilir ve adınıza yaratıcı bir yazı yapabilir. Ve Meta da özellikleri deneysel olarak tanımlasa da, en azından genel anlamda mevcuttur.

Google'ın yaklaşımını farklı kılan Astra özelliği, içinde yerleşik bir "belleğe" sahip olmasıdır. Bir dizi nesneyi taradıktan sonra, belirli öğelerin nerede yerleştirildiğini hala "hatırlayabiliyordu". Şu anda, Astra'nın hafızasının nispeten kısa bir zaman dilimine sınırlı olduğu görünüyor, ama araştırma ekibinin üyeleri teorik olarak genişletilebileceği söylendi. Bu açıkçası teknoloji için daha fazla olanaklar açardı, Astra'yı daha gerçekten bir asistana benzetmeye olanak tanır. Ben nerede gözlüklerimi 30 saniye önce bıraktığımı bilmem, ama onları dün gece nerede bıraktığımı hatırlayabiliyorsanız, bu gerçekten bilim kurgu hayat gibi hissettirecek.

Ancak, generatif AI'nın çoğu gibi, en heyecan verici olanın henüz gerçekleşmemiş olanlar olduğu belirtilebilir. Astra belki zamanla ulaşabilir, ama şu anda Google'ın buraya ulaşmak için hala yapacak çok işi olduğu hissini veriyor.

Bu etkileyici yeni gelişmeler, yapay zeka alanındaki ilerlemelerin heyecan verici bir örneğini sunuyor. Yeni teknolojilerin geliştirilmesindeki ilerlemeler, gelecekteki yapay zeka asistanlarının gerçek dünya uygulamalarının nasıl olabileceğine dair bize heyecan verici bir bakış açısı sunuyor. Bu gelişmelerin, günlük yaşantımızı nasıl etkileyebileceği ve yeni teknolojik olanaklarla birlikte neler getirebileceği konusunda heyecan verici bir zaman dilimindeyiz. Google'ın Project Astra gibi yenilikçi projeleri, teknolojinin ayak seslerini duyuran birer örnek olarak karşımıza çıkıyor. Gelecekte, yapay zeka teknolojisinin yaşamımıza nasıl entegre olacağını ve günlük hayatımızdaki sorunlara nasıl çözümler getirebileceğini görmek için sabırsızlanıyoruz.


Google Project Astra Yapay Zeka Asistanlarının Geleceği - 4

Slack'ten Gelen Sarsıcı Haber Veri İzni Olmadan Eğitim?

Melih ÖZKAŞ

Apple'ın Yeni iPhone 17 İnce Tasarım ve Fiyat Artışı

Ayşe POLAT

Yeni Oyun Deadlock Valve Muhteşem Tanıtımı Ne Zaman

Melih ÖZKAŞ

OpenAI'da Superalignment Ekibi Dağıldı | Güvenlikte Gerilim

Melih ÖZKAŞ

Microsoft Call of Duty Eklemesi Oyun Dünyasında Devrim!

Melih ÖZKAŞ

Yapay Zeka Devrimi Reddit'te Başlıyor! OpenAI ile Yeni Dönem

Melih ÖZKAŞ

Twitter'ın Yeni Kimliği Elon Musk'ın Etkisiyle X.com

Melih ÖZKAŞ

Kızıl Goncalar Sezon Finali 2. Fragmanı Yayınlandı | Dizi

Hava ÖZKAŞ