Windows DNS Ayarları Google One VPN ve Kullanıcı Şikayetleri

Google One VPN Windows Kullanıcılarına Sorunlu | Teknoloji
G oogle'ın VPN hizmeti olan Google One üzerinden sunulan VPN, telefonlar üzerinde kullanıma sunulmuşken, Windows ve Mac işletim sistemleri için masaüstü uygulaması bir yıldan fazla bir süredir mevcut. Google hesapları için bulut depolama alanını artıran Google One için ödeme yapan birçok kişi, VPN hizmetini masaüstünde denemek isteyebilir. Ancak son zamanlarda Windows kullanıcılarının uygulamadan pek memnun olmadığı görülüyor. Google'ın GitHub üzerindeki açık hata raporuna göre, Windows uygulaması Windows DNS'ini "bozuyor" ve bu sorun en azından Kasım ayından beri devam ediyor.

VPN doğal olarak tüm trafiğinizi güvenli bir tünel üzerinden yönlendirir, ancak hala DNS sorgularını bir yerden yapmanız gerekmektedir. Birçok VPN hizmeti aynı zamanda bir DNS hizmeti de sunar ve Google da farklı değildir. Sorun şu ki, Google'ın VPN uygulaması tüm ağ adaptörlerinin Windows DNS ayarlarını her zaman Google'ın DNS'ini kullanacak şekilde değiştiriyor, VPN açık veya kapalı olsa da. Bu ayarları değiştirseniz bile, Google'ın programı bunları tekrar değiştiriyor.

Çoğu VPN uygulaması bu şekilde çalışmaz ve hatta Google'ın Mac VPN programı bile bu şekilde çalışmaz. Konuyla ilgili kullanıcılar, en azından VPN kapalıyken uygulamanın asgari düzeyde Windows ayarlarını kullanmasını bekliyor. Bir VPN genellikle gizlilik ve güvenlikle ilgili olduğundan, kullanıcılar VPN çalışırken bile DNS'i Google dışında bir şekilde değiştirebilmek istiyor.

DNS değiştirme, belirli kurulumlar için çeşitli sorunlara neden olabilir. Kullanıcılar, özellikle bir VPN kullananlar, şifreli bir DNS kurulumu istiyor ve Google'ın VPN programı bunu devre dışı bırakıyor. Bu özelleştirilmiş filtreleme kurulumlarını bozabilir ve kullanıcıların yönlendirici yapılandırma sayfasına veya kurumsal iç ağ sayfalarına erişmelerini engeller. Ayrıca, otel, havaalanı veya kafe gibi genel Wi Fi ağlarında sıkça rastlanan captive portal girişine girişi imkansız hale getirir.

Bu davranışın yanı sıra, konu, Google'ın VPN programının Windows DNS ayarlarıyla ilgili çeşitli raporlarla dolu. Birçok kullanıcı, Google'ın VPN uygulamasının DNS ayarlarını sürekli olarak sıfırladığını ve bunları başlangıçta 8.8.8.8 olarak ayarladıktan sonra bile, bunları değiştirse bile, kullanıcıların Windows DNS ayarlarını sık sık sıfırladığını belirtiyor. Örneğin, bir kullanıcının yanıtında, ryanzimbauser şunları söylüyor "Bu programın, bilgisayarımın başlangıcında mevcut tüm NIC'leri ayrı bir DNS'e değiştirmesi halinde bilgisayarımın bir özel DNS filtresi uygulayan bir ağ erişimini engelledi. Bu, güvenimi sarsmış ve bu sorun giderilene kadar bu programı yeniden yüklemeyeceğim."

Birçok kullanıcı raporu, Google VPN'ini kaldırdıktan sonra bile DNS ayarlarının eski haline dönmediğini belirtiyor. Belki bu daha çok bir Windows sorunu, Google sorunu gibi görünse de, birçok kullanıcı, kaldırmadan sonra ayarları 8.8.8.8'den değiştirmekte zorluk çekiyor. Kullanıcılar, bu durumla başa çıkmak için kayıt defteri değişiklikleri, PowerShell betikleri veya "ağ ayarlarını sıfırla" düğmesine başvuruyor.

Ryan Lothian isimli Google çalışanı ise konuyla ilgili şu yanıtı vermiş "Merhaba, bu davranışı bildirdiğiniz için teşekkür ederiz. Kullanıcıların gizliliğini korumak amacıyla, Google One VPN bilerek DNS'i Google'ın DNS sunucularını kullanacak şekilde ayarlar. Bu, gizliliğinizi tehlikeye atabilecek bir DNS sunucusunun (DHCP tarafından ayarlanmış olabilir) engellenmesini sağlar. Gizliliğini Google DNS ile ilgili sınırlı kaydı öğrenmek için https//developers.google.com/speed/public dns/privacy adresini ziyaret edin. Bu ayarın çoğu kullanıcı için iyi bir varsayılan olacağını düşünüyoruz. Bununla birlikte, bazı kullanıcıların kendi DNS'lerine sahip olmak isteyebileceğini veya VPN'in kesildiğinde DNS'in eski haline dönmesini isteyebileceğini fark ediyoruz. Bu özellikleri gelecekteki bir uygulama sürümüne eklemeyi düşüneceğiz."

Google, web ve Android şirketi olarak Windows için bir program yapması oldukça nadir bir durum. Chrome, Drive senkronizasyon uygulaması, Google Earth Pro ve bu VPN uygulaması gibi çok fazla seçeneği bulunmuyor. Uygulamayı Google One web sitesine giderek, kenar çubuğundaki "Faydalar" sekmesine tıklayarak ve VPN kutusunun altındaki "Ayrıntıları Gör"e tıklayarak bulabilirsiniz.

Gizlilik konusunda endişeleri olan kullanıcılar için muhtemelen Google'dan başka tercih edebilecekleri birçok VPN hizmeti bulunmaktadır. Şirket hala DNS sunucuları aracılığıyla ziyaret ettiğiniz tüm web sitelerini görebilir ve VPN verisi belki özel olabilir, ancak Google'ın DNS'i web geçmişinizi 48 saate kadar saklar ve istenildiğinde mahkemeye sunulabilir. Konuyla ilgili, Google'ın veri toplama amacıyla DNS'i değiştirdiğine dair birçok suçlama bulunmakla birlikte, endişeleriniz varsa, belki de dünyanın en büyük kullanıcı takip şirketlerinden biriyle iş yapmamayı tercih etmelisiniz.


Slack'ten Gelen Sarsıcı Haber Veri İzni Olmadan Eğitim?

Melih ÖZKAŞ

Apple'ın Yeni iPhone 17 İnce Tasarım ve Fiyat Artışı

Ayşe POLAT

Yeni Oyun Deadlock Valve Muhteşem Tanıtımı Ne Zaman

Melih ÖZKAŞ

OpenAI'da Superalignment Ekibi Dağıldı | Güvenlikte Gerilim

Melih ÖZKAŞ

Microsoft Call of Duty Eklemesi Oyun Dünyasında Devrim!

Melih ÖZKAŞ

Yapay Zeka Devrimi Reddit'te Başlıyor! OpenAI ile Yeni Dönem

Melih ÖZKAŞ

Twitter'ın Yeni Kimliği Elon Musk'ın Etkisiyle X.com

Melih ÖZKAŞ

Kızıl Goncalar Sezon Finali 2. Fragmanı Yayınlandı | Dizi

Hava ÖZKAŞ