Google, Politik İçeriklere Yönlendirmek Sonuçlarını Kısıtlıyor

Google Gemini Politika Değişikliği ve ABD Seçimleri
G oogle Gemini'nin artık politikadan bıktığını duyurdu. Reuters'ın raporuna göre, Google, yaklaşan ABD seçimleriyle ilgili sorulara cevap verme yeteneğini sınırladı ve kullanıcıları Google Arama'ya yönlendirecek.

Aslında Google, hala "Bard" adını taşıdığı zamanlarda bu adımı atmaya karar vermişti. Aralık ayında şirket, "2024 seçimleri için hazırlık olarak ve önemli bir konuda aşırı dikkatli olma amacıyla, Bard ve [Google Arama'nın Bard entegrasyonunun] cevap döndüreceği seçimle ilgili sorgu türlerini kısıtlayacağız" demişti. Salı günü Reuters'a doğrulama yapan Google, bu kısıtlamaların devreye girdiğini belirtti. Artık seçimle ilgili sorular şöyle bir reddedilme ile karşılaşacak "Bu soruyu nasıl cevaplayacağımı hala öğreniyorum. Bu arada, Google Arama'yı deneyebilirsiniz."

Google'ın asıl amacı Aralık ayında seçim bilgilerini devre dışı bırakmak olmasına rağmen Gemini'nin herhangi bir politik fırtınadan kaçınabilmesiydi. Ancak bu plan pek de işe yaramadı! Gemini'ye insan görüntüsü oluşturması için istekte bulunulduğunda çeşitlilik gerekliliklerini sessizce ekledi bu uygulama, ayrıca genel olarak beyaz insan görüntüleri oluşturmaktan kaçınma ve tarihsel açıdan yanlış olan görüntülerin oluşmasına yol açtı. Bu durum, geçen ay Google'ın muhafazakâr haber alanlarında "Google'ın uyanık yapay zekası beyaz insanlardan nefret ediyor!" şeklinde geniş kapsamlı bir şekilde ele alındı. Google CEO'su Sundar Pichai, yapay zekanın "taraflı" tepkilerini "tamamen kabul edilemez" olarak nitelendirdi ve şu anda insan görüntüleri oluşturma işlemi, Google'ın bu konuda çalışmalar yürütmesi sürecinde devre dışı bırakıldı.

Yapay zeka çağında ABD seçimlerinin ilk turunun başlaması, yeni türde yanlış bilgi yayılmasına yol açtı ve Google'ın muhtemelen bunlardan tamamen kaçınmak istemesi.


Zihinsel Becerilerinizi Geliştiren Puzzle Oyunları

Fatma ÖZTÜRK

iOS 18 Sızıntıları Emoji Harikaları ve Özelleştirme Patlaması!

Melih ÖZKAŞ

ICQ Veda Tarihi İnternet Dünyasında Bir Efsanenin Sonu

Melih ÖZKAŞ

Nintendo Switch'te Resident Evil 6'nın Beklenmedik Başarısı

Melih ÖZKAŞ

Grok 3.0 Yapay Zeka Teknolojilerinde Yeni Bir Çığır

Melih ÖZKAŞ

Görsel Efektin Tenisle Buluştuğu Challengers Filminden Sahneler

Melih ÖZKAŞ

Efsanevi Wrecked Sezonu Fortnite'ın Post Apokaliptik

Adem YALÇIN

Kabosu Mirası Dogecoin ve Memecoin'ler Üzerinde Derin Etki

Ayşe POLAT