Google Fotoğraflar Uygulamasına Yapay Zeka Entegrasyonuyla Yeni Özellikler

Google Fotoğraflar Yeni Özelliği Ask Photos | Gemini AI
G oogle, yapay zeka teknolojisi Gemini'yi ürünlerine entegre etmeye devam ediyor ve bu kez hedefi Fotoğraflar uygulaması. Şirketin CEO'su Sundar Pichai, bugün düzenlenen I/O geliştirici konferansında, Gemini ile iletişim kurarak galerinizdeki belirli görüntüleri bulmanıza yardımcı olacak "Ask Photos" adlı bir özelliği duyurdu.

Ask Photos, Google Fotoğraflar uygulamasının altında yeni bir sekme olarak yer alacak. Özellik ilk olarak One abonelerine sunulmaya başlayacak ve ilerleyen aylarda ABD İngilizcesi ile kullanıma sunulacak. Bu paneli açtığınızda, Gemini yıldız simgesi ve "Fotoğraflar hakkında arama yapın veya sorun" uyarısını içeren bir hoş geldin mesajı ile karşılaşacaksınız.

Google'a göre, "ziyaret ettiğim ulusal parklardan her birinin en iyi fotoğrafını göster" gibi şeyler sorabileceksiniz. Bu, sadece GPS bilgilerine dayanmakla kalmayıp aynı zamanda hangi fotoğrafın "en iyi" olduğunu belirlemede yapay zekanın bazı özgünleştirmeler yapmasını gerektiriyor. Fotoğraflardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Shimrit Ben Yair, Engadget'a verdiği röportajda, yapay zekaya geri bildirim sağlayabileceğinizi ve tercih ettiğiniz fotoğrafları belirtebileceğinizi belirtti. "Öğrenme çok önemli" dedi Ben Yair.

Ayrıca, Fotoğraflardan, son tatilinizden en iyi fotoğraflarını bulmasını ve onları daha hızlı paylaşabilmeniz için bir açıklama oluşturmasını isteyebileceksiniz. Yine, Gemini'nin önerdiği şeyi beğenmediyseniz, sonradan düzeltmeler yapabileceksiniz.


Şu anda, Sorumlu Fotoğraflar'a sorgunuzu yazmanız gerekecek sesli giriş henüz desteklenmiyor. Özellik kullanıma sunuldukça, bu özelliği kullanmaya onay verenler, mevcut arama özelliklerinin "yükseltileceğini" görecekler. Ancak Google, "yüz gruplarına hızlı erişim gibi temel arama işlevlerinin kaybolmayacağını" belirtti.

Şirket, Sorumlu Fotoğraflar sürecinin üç bölümden oluştuğunu açıkladı "Sorunuzu anlama", "cevap oluşturma" ve "güvenliği sağlama ve düzeltmeleri hatırlama." Güvenlik yalnızca son aşamada belirtilmesine rağmen, tüm süreçte güvenlik sağlanmalıdır. Şirket, "fotoğraflarınızdaki bilgiler kişisel olabilir ve bunları koruma sorumluluğunu ciddiye alıyoruz" açıklamasında bulundu.

Bu doğrultuda, sorgular herhangi bir yerde depolanmayacak, ancak bulutta işlenecek (cihazda değil). İnsanlar, Ask Photos'ta konuşmaları veya kişisel verileri gözden geçirmeyecekler, ancak "istismarın veya zararın ele alınması için nadir durumlarda" yapılabileceğini belirtti Google. Şirket ayrıca, "bu kişisel veriler dışında hiçbir üretken yapay zeka ürününü Google Fotoğraflar dışında eğitmez" olarak açıklama yaptı.

Medyanızı, Google Fotoğraflar kullanımınızı kapsayan aynı güvenlik ve gizlilik önlemleriyle korunmaya devam edecek. Bu iyi bir şey çünkü Ask Photos'u kullanmanın potansiyel olarak daha faydalı yollarından biri, yıllar önce çektiğiniz resimlerden pasaport veya ehliyet son kullanma tarihlerini elde etmektir. Ayrıca, resimlerdeki metni okuyarak cevaplar bulmak için Gemini'nin çoklu modal yeteneklerinden faydalanır.Tabii ki, Google Fotoğraflar'da yapay zeka yeni değil. Şimdiye kadar, şirketin yüz ve nesne tanıma algoritmaları kullanılarak uygulamada "kredi kartı" veya belirli bir arkadaşı arama gibi şeyler yapabiliyordunuz. Ancak, Gemini AI, sadece belirli insanların veya öğelerin bulunduğu resimleri göndermekten daha fazlasını yapabilmesi için üretken işleme getiriyor.

Örneğin, belki de Fotoğraflar size partneriniz veya çocuğunuz için son birkaç doğum günü partisi için kullandığınız temaları söyleyebilir. Gemini AI, resimlerinizi inceleyerek zaten benimsediğiniz temaları anlamaya çalışıyor.

Ask Photos için oldukça umut verici kullanım durumları bulunuyor. Halen deneysel bir özellik olan bu özellik "yakında yayımlanmaya başlayacak." Diğer Fotoğraflar araçları gibi, One aboneleri ve Pixel sahipleri için öncelikli bir özellik olarak başlayabilir ve daha sonra ücretsiz uygulamayı kullanan herkes tarafından da kullanılabilir hale gelebilir. Ne zaman veya eğer bu olacağına dair henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Google I/O 2024'ten tüm haberlere buradan ulaşabilirsiniz!Nintendo Florida Merkezli Stüdyo Shiver Entertainment'ı Aldı

Melih ÖZKAŞ

Yalı Çapkını 71. Bölüm 2. Fragmanı Yayınlandı! | Dizi

Hava ÖZKAŞ

Super Mario 64 Modları Oyun Severlerin Yaratıcılığını Tetikliyor

Melih ÖZKAŞ

Meta Coinbase Match Group ve Diğerleri iş Birliğinde!

Melih ÖZKAŞ

Sonos Roam 2 Mükemmel Ses Deneyimi | Yenilikçi Kontroller

Melih ÖZKAŞ

Apple Avrupa Birliği'nden Aldığı Antitröst Cezasına İtiraz

Melih ÖZKAŞ

Sonos Ace Yeni Kablosuz Kulaküstü Kulaklık Tanıtıldı | Teknoloji

Hava ÖZKAŞ

Dijital Animasyon Lideri Pixar İşten Çıkarmalar | Teknoloji

Melih ÖZKAŞ