Google Chrome'un Güvenli Gezinme Özelliği Nasıl Çalışıyor?

Google Chrome'un Güvenli Gezinme Özelliği Artık Daha Hızlı
G oogle Chrome'un "Güvenli Gezinme" özelliği, artık tüm kullanıcılar için gerçek zamanlı güncellemeler alıyor. Google, değişikliği Google Güvenlik Blogu'nda duyurdu. Gerçek zamanlı koruma, doğal olarak URL verilerini uzak bir sunucuya göndermeyi gerektiriyor, ancak Google, "gizliliği koruyan URL koruma" kullanacağını ve böylece tüm gezinti geçmişinizi almayacağını belirtiyor. (Zaten Chrome'un gezinti geçmişinizi kaydeden ve sizi takip eden özellikleri bulunuyor.)

Güvenli Gezinme, temelde ziyaret etmeye çalıştığınız web sitesini bilinen kötü siteler listesiyle karşılaştırmak anlamına geliyor. Google'ın eski uygulaması yerel olarak gerçekleşiyordu, bu durum tüm gezinti geçmişinizi Google'a göndermemenin avantajını taşıyordu, ancak kötü sitelerin listesini 30 ila 60 dakikalık aralıklarla indirmeyi gerektiriyordu. Yerel indirmelerin birkaç problemi bulunuyor. İlk olarak, Google'a göre kötü sitelerin çoğu "10 dakikadan az" varlığını sürdürüyor, bu nedenle 30 dakikalık güncelleme süresi onları yakalayamayacak. İkinci olarak, tüm kötü web sitelerinin listesi çok büyük olacak ve sürekli büyüyor olacak, Google zaten "tüm cihazların bu büyüyen liste için gerekli kaynaklara sahip olmadığını" belirtiyor.

Gerçekten kötü siteleri durdurmak istiyorsanız, istediğiniz şey uzak bir sunucuya karşı gerçek zamanlı kontrol. Bunun için birçok kötü yöntem bulunuyor. Bir yol, her URL'yi uzak sunucuya göndermek olabilir ve bu durumda Chrome'un 5 milyar kullanıcısının tüm internet web sitesi trafiğini neredeyse ikiye katlardınız. Sunucu isteklerini azaltmak için Chrome, bilinen iyi sitelerin listesini indirecek ve bu, web trafiğinin büyük çoğunluğunu kapsayacak. Yalnızca küçük, duyulmamış siteler uzak bir sunucu kontrolüne tabi olacak ve hatta o zaman bile Chrome, yakın zamandaki küçük site kontrolünüzün bir önbelleğini tutacak, böylece yalnızca ilk kez sunucuya karşı kontrol edileceksiniz.

Bilinen güvenli site listesinde veya yakın önbelleğinde olmadığınızda, web URL'niz ile ilgili bilgiler uzak bir sunucuya gidecek, ancak Google, web geçmişinizi göremeyecek. Google, tüm URL kontrolünü düz metin URL yerine hash'ler üzerinden gerçekleştiriyor. Daha önce, Google, güvenli gezinme için "gelişmiş koruma" modunu sunuyordu ve bunun karşılığında Google ile "daha fazla güvenlikle ilgili veri paylaşımı" yapmayı kabul ediyordu, ancak şirket, bu yeni gerçek zamanlı modunun varsayılan olarak herkese sunulacak kadar gizliliği koruyucu olduğunu düşünüyor. "Gelişmiş" modu hala mevcut çünkü bu, "şüpheli dosyalar için derin taramalar ve şüpheli Chrome uzantılarından ek koruma" sağlıyor.

İlginç bir şekilde, gizlilik planı, üçüncü taraf tarafından işletilecek bir röle sunucusunu içeriyor. Google, "Kullanıcı gizliliğini korumak için, İçerik teslimi, kenar hesaplama, güvenlik ve gözlem hizmetleri sağlayan bir kenar bulut platformu olan Fastly ile işbirliği içinde, Chrome ve Güvenli Gezinme arasında Oblivious HTTP (OHTTP) gizlilik sunucusunu işletmek için anlaştık."

Şu an için, Google'un uzak kontrolleri, gerçekleştikleri zaman, güvenlik kontrolünüz tamamlanana kadar bir gecikmeye neden olacak, ancak Google, "sayfa yüklenirken gerçek zamanlı kontrolün engellenmeyeceği asenkron bir mekanizma tanıtma sürecinde olduğunu belirtiyor." Bu, kullanıcı deneyimini iyileştirecek, çünkü gerçek zamanlı kontrol sayfa yüklenmesini engellemeyecek.

Bu özellik, masaüstü, Android ve iOS için en son Chrome sürümünde aktif olmalıdır. Eğer istemezseniz, bu ayarı Chrome ayarlarının "Gizlilik ve güvenlik" bölümünde kapatabilirsiniz.


Nintendo Florida Merkezli Stüdyo Shiver Entertainment'ı Aldı

Melih ÖZKAŞ

Yalı Çapkını 71. Bölüm 2. Fragmanı Yayınlandı! | Dizi

Hava ÖZKAŞ

Super Mario 64 Modları Oyun Severlerin Yaratıcılığını Tetikliyor

Melih ÖZKAŞ

Meta Coinbase Match Group ve Diğerleri iş Birliğinde!

Melih ÖZKAŞ

Sonos Roam 2 Mükemmel Ses Deneyimi | Yenilikçi Kontroller

Melih ÖZKAŞ

Apple Avrupa Birliği'nden Aldığı Antitröst Cezasına İtiraz

Melih ÖZKAŞ

Sonos Ace Yeni Kablosuz Kulaküstü Kulaklık Tanıtıldı | Teknoloji

Hava ÖZKAŞ

Dijital Animasyon Lideri Pixar İşten Çıkarmalar | Teknoloji

Melih ÖZKAŞ