Yeni Chrome 125'de Sesli Okuma 'Bu Sayfayı Dinle' Özelliği

Google Chrome 125 Web Sayfaları Sesli Okuma Özelliği!
G oogle, Android'deki Chrome tarayıcısına yeni eklenen "Bu sayfayı dinle" özelliği ile kullanıcılarına web sayfalarını uygulama içinden sesli bir şekilde okuma imkanı sunuyor. 9to5Google'ın fark ettiği bu özellik, uygulamanın erişilebilirliğini artırarak, kullanıcıların meşgul oldukları sırada web sayfalarını dinlemelerini kolaylaştırıyor.


Bu özellik tüm web siteleri tarafından desteklenmese de, desteklenen sitelerde Chrome uygulamasının sağ üst köşesindeki üç noktalı menüde "Bu sayfayı dinle" seçeneğini bulabilirsiniz. Yeni fonksiyon, podcast benzeri kontroller sunarak, oynatma, duraklatma, ileri geri sarma, oynatma hızını değiştirme ve 10 saniye ileri veya geri atlamaya olanak tanıyor. Şu anda İngilizce, Fransızca, Almanca, Arapça, Hintçe ve İspanyolca dillerinde çalışmaktadır.

Ayrıca, her dilde farklı ses seçenekleri ve metin vurgulama gibi seçenekler de mevcut. Kontrol çubuğu, diğer sekmeleri açtığınızda sabit kalır ve Chrome uygulaması ekranını kilitlemeniz durumunda bile oynatma devam eder.Bu yeni özellik Chrome 125'in bir parçası olarak kademeli olarak dağıtılmaktadır, bu nedenle dünya genelinde biraz zaman alabilir. Google Asistan'ın zaten bir süredir web sayfalarını sesli bir şekilde okuyabilme özelliği bulunmaktaydı, ancak bu yeni özellik başka bir okuma yöntemi ekliyor.

Chrome'un "Bu sayfayı dinle" özelliği, web sitelerini sesli olarak okuyabilme imkanı sunarak kullanıcı deneyimini artırırken, özellikle meşgul olduğumuz zamanlarda web sayfalarına erişimi kolaylaştıracak gibi görünüyor. Chrome kullanıcıları, bu özelliği deneyimleyebilmek için Chrome 125'in yaygınlaşmasını bekleyebilirler.