ChatGPT Google Assistant Meydan Okuyor mu? | Teknoloji Haberleri

Google Assistant Rakip Yeni Sesli Asistan Android Geliyor
M erhaba Android kullanıcıları! Google'ın Google Assistant konusundaki ihmalkarlığından sıkıldınız mı? İşte size Google'ın en büyük rakiplerinden biri olan OpenAI'in ChatGPT'si, iddiaya göre Google'ın sesli asistanın hakim olduğu premium telefon pazarına göz dikmiş durumda. Android Authority'den Mishaal Rahman'ın yaptığı araştırmaya göre, ChatGPT uygulaması Android'in ses asistanı API'larına ve sistem genelinde bir ekran üzeri arayüzüne destek eklemek üzerinde çalışıyor. Eğer firma bu özelliği devreye alırsa, kullanıcılar ChatGPT uygulamasını sistem genelinde bir asistan uygulaması olarak ayarlayabilecek, böylece herhangi bir yerde ortaya çıkarak kullanıcı sorularına yanıt verebilecek. ChatGPT aslında sadece metin tabanlı bir yapay zeka olarak başladı, ancak Eylül ayında ses ve görüntü girişi yetenekleri kazandı.

Genellikle Android'de sistem genelinde kullanılabilir olan asistanın Google Assistant olduğunu görüyoruz, ancak bu durum Google'ın özel bir çalışması değil herhangi bir uygulamanın teknik olarak bağlanabileceği genel API'ler aracılığıyla gerçekleşiyor. Kullanıcılar yalnızca bir uygulamayı sistem genelinde "Varsayılan Asistan Uygulaması" olarak etkinleştirebilir ve başlangıç ​​ayarından sonra her zaman manuel olarak değiştirmeleri gerekir. Asistan API'leri güçlü olacak şekilde tasarlanmıştır, uygulamanın bazı bölümlerinin nerede olursanız olun sürekli olarak çalışmasını sağlar. Varsayılan Asistan uygulaması olarak ayarlanmak, uygulamanın güç düğmesi veya bir jest aracılığıyla başlatılmasını sağlar ve asistan uygulaması geçerli ekran metinlerini ve görüntülerini işlemek için okuyabilir.

Rahman, geçen ay yayınlanan ChatGPT'nin 1.2023.352 sürümünün "com.openai.voice.assistant.AssistantActivity" adında yeni bir etkinlik içerdiğini keşfetti. Normalde devre dışı bırakılan özelliği etkinleştirmeyi başardı ve bu sayede ChatGPT'nin yeni ekran üstü API'sini ortaya çıkardı. Bu, sesli asistanların kullandığı tipik, yarı saydam dairesel arayüz olsa da, Rahman henüz bir ses komutuna yanıt alamadı. Bunlar hepsi yarı çalışan ve geliştirme aşamasındaki özellikler olduğu için nihai bir sürümü görmemek de olası, ancak şirketler genellikle üzerinde çalıştıkları özellikleri yayınlarlar.

Tabii ki, bu üçüncü taraf ses asistanı uygulamalarının Google Assistant'ın yerine geçme sorunu, ciddi bir uygulama ekosistemine sahip olmamalarıdır. Bixby ve Alexa gibi, notlarınızı, hatırlatmalarınızı, takvim girişlerinizi, alışveriş listesi öğelerinizi veya yapmak isteyebileceğiniz diğer giriş tabanlı işlevleri barındıracak iyi uygulamalar bulunmamaktadır. Ancak, Google Arama'nın yerine geçmek için, bir soru sorduğunuzda cevap alabileceğiniz bir alternatif olabilir.

Google yıllardır Google Assistant'ı ihmal etmiş olabilir, ancak üretken yapay zeka'nın yükselişi ile birlikte, Assistant'ı bazı Google Bard zekası ile yenileme çalışmaları yaptığını biliyoruz. Ayrıca iddiaya göre "Pixie" adında farklı bir asistan konusunda da çalışıyor ve bu asistanın muhtemelen Pixel 9 ile birlikte çıkacağı söyleniyor, ancak bu 2024'ün sonlarına doğru olacaktır.


Nintendo Florida Merkezli Stüdyo Shiver Entertainment'ı Aldı

Melih ÖZKAŞ

Yalı Çapkını 71. Bölüm 2. Fragmanı Yayınlandı! | Dizi

Hava ÖZKAŞ

Super Mario 64 Modları Oyun Severlerin Yaratıcılığını Tetikliyor

Melih ÖZKAŞ

Meta Coinbase Match Group ve Diğerleri iş Birliğinde!

Melih ÖZKAŞ

Sonos Roam 2 Mükemmel Ses Deneyimi | Yenilikçi Kontroller

Melih ÖZKAŞ

Apple Avrupa Birliği'nden Aldığı Antitröst Cezasına İtiraz

Melih ÖZKAŞ

Sonos Ace Yeni Kablosuz Kulaküstü Kulaklık Tanıtıldı | Teknoloji

Hava ÖZKAŞ

Dijital Animasyon Lideri Pixar İşten Çıkarmalar | Teknoloji

Melih ÖZKAŞ