Google Afrika ve Avustralya Fiber Optik Kablolarla Bağlayacak Dev Proje

Google Afrika ve Avustralya Bağlayacak Dev Fiber Optik
G oogle, Afrika ve Avustralya'yı fiber optik kablo ile bağlayacak bir proje başlatıyor. Umoja adı verilen bu projede, kablo Kenya'dan başlayıp Uganda, Ruanda, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Zambiya, Zimbabve ve Güney Afrika üzerinden Hindistan Okyanusu'nu geçerek Avustralya'ya ulaşacak. Bu proje, dijital bağlantıyı arttırmak, ekonomik büyümeyi hızlandırmak ve Afrika genelinde dayanıklılığı derinleştirmeyi amaçlıyor.

Google, projenin yanı sıra, Kenyan hükümeti ile iş birliği yaparak siber güvenliği arttırmayı, veri odaklı yeniliği teşvik etmeyi, dijital yetkinlikleri geliştirmeyi ve yapay zeka konusunda sorumlu ve güvenli bir şekilde uygulamayı hedefliyor.


Umoja projesi, Google'ın Portekiz ve Güney Afrika arasında bağlantı sağlayan özel denizaltı kablosu Equiano'ya katılacak. Google, yeni rotanın bölgenin ağ direncini güçlendirmek için kritik olduğunu belirtiyor. Bölgenin genişbant altyapısının kesintilere karşı daha az kritik olmasını sağlayarak daha fazla ağ yedekliliği, bölgenin dayanıklılığını arttıracak.

Kenya Devlet Başkanı William Ruto, Google'ın blog yazısında bu inisiyatifi "küresel ve bölgesel dijital altyapımızı“ önemli ölçüde güçlendirecek” olarak nitelendirirken, "Bu inisiyatif, özelikle denizaltı kablolarının kesilmesinden kaynaklanan son kesintilerin ışığında, kendi bölgemizin dünya ile bağlantısının yedekliliği ve dayanıklılığını sağlamak açısından kritik öneme sahiptir" ifadelerini kullandı.Google bu projeyi hayata geçirerek, bölgenin dijital altyapısını güçlendirmenin yanı sıra, insanları ve işletmeleri artan dijital katılım, inovasyon ve ekonomik fırsatlar için bir yol açacağını belirtiyor.

Bu yatırım, Afrika kıtasının dijital altyapısının genel direncini arttırarak bölgenin dijital geleceğine büyük bir katkı yapacak gibi görünüyor.