Google Yapay Zeka Gemini Ailesi 1.5 Flash ve 1.5 Pro Güncellemesi!

Google 2024 Yeni Gemini 1.5 Modelleri Hakkında Tüm Detaylar
T eknoloji devi Google, yıllık geliştiriciler konferansı I/O’da yapay zeka modelleri olan Gemini ailesine dair güncellemelerini duyurdu. Yeni model olan Gemini 1.5 Flash’ın tanıtımını yapan şirket, bu modelin hız ve verimlilik odaklı olduğunu belirtiyor.

Google DeepMind CEO’su Demis Hassabis’in blog yazısına göre "[Gemini] 1.5 Flash, özetleme, sohbet uygulamaları, görüntü ve video başlıkları, uzun dokümanlardan ve tablolardan veri çıkarma gibi alanlarda üstün performans gösteriyor."


Şirketin geçtiğimiz yıl duyurduğu orijinal Gemini modeline kıyasla daha verimli ve güçlü olan Gemini 1.5 Pro’dan daha hafif ve ekonomik bir seçenek olan 1.5 Flash, geliştiricilerin ihtiyaçlarına yönelik bir çözüm olarak sunuldu. Ayrıca Google, 1.5 Flash’in bu gücünü distilasyon denilen süreçle elde ettiğini belirtiyor. Bu süreç sayesinde, 1.5 Flash, Pro’nun multimodal yeteneklerini ve bir milyon token’lık uzun içerik penceresini elde etmiş oluyor.

Gemini 1.5 Flash (veya diğer modeller), aslında tüketici odaklı değil. Bu modeller, kendi yapay zeka ürünlerini ve hizmetlerini Google’ın teknolojisiyle geliştiren geliştiriciler için hızlı ve ekonomik bir çözüm sunuyor.Google ayrıca Gemini 1.5 Pro’yu yükseltme kararı aldı. Şirket, modelin kod yazma, akıl yürütme, sesi analiz etme ve resimleri işleme yeteneklerini "geliştirdiğini" duyurdu. Ancak en büyük güncelleme ise henüz gelmedi Şirket, bu modelin mevcut olan içerik penceresini bu yılın ilerleyen dönemlerinde iki milyon token’a çıkaracağını açıkladı!

Gemini 1.5 Flash ve Pro artık Google'ın AI Studio ve Vertex AI’da genel bir önizlemesi yapılarak kullanılabiliyor. Şirket ayrıca Gemma 2 adlı açık modelinin yeni bir sürümünü de duyurdu. Ancak, bu güncellemeleri orta kullanıcılar için değil, yapay zeka uygulamaları ve hizmetleri oluşturmak isteyen geliştiriciler için tasarlandığını unutmayalım.

Google I/O 2024’ten tüm gelişmeler için bizi takip etmeye devam edin!Slack'ten Gelen Sarsıcı Haber Veri İzni Olmadan Eğitim?

Melih ÖZKAŞ

Apple'ın Yeni iPhone 17 İnce Tasarım ve Fiyat Artışı

Ayşe POLAT

Yeni Oyun Deadlock Valve Muhteşem Tanıtımı Ne Zaman

Melih ÖZKAŞ

OpenAI'da Superalignment Ekibi Dağıldı | Güvenlikte Gerilim

Melih ÖZKAŞ

Microsoft Call of Duty Eklemesi Oyun Dünyasında Devrim!

Melih ÖZKAŞ

Yapay Zeka Devrimi Reddit'te Başlıyor! OpenAI ile Yeni Dönem

Melih ÖZKAŞ

Twitter'ın Yeni Kimliği Elon Musk'ın Etkisiyle X.com

Melih ÖZKAŞ

Kızıl Goncalar Sezon Finali 2. Fragmanı Yayınlandı | Dizi

Hava ÖZKAŞ