Ghost ActivityPub Entegrasyonu Kullanıcılara Yeni Bir Deneyim Sunuyor

Ghost ActivityPub Desteğiyle Fediverse Katılıyor | Teknoloji
D ünya genelinde teknoloji alanında birçok gelişme yaşanırken, son zamanlarda Ghost newsletter platformu da bu gelişmelere hızla ayak uyduruyor. Şirket, bu yılın ilerleyen dönemlerinde ActivityPub protokolünü destekleyeceğini duyurarak fediverse'e katılmaya hazırlanıyor. Bu adım, fediverse'i destekleyen hizmetler arasına katılacak olan Ghost'un, milyonlarca kullanıcıyı bu alana çekebileceği potansiyelini de beraberinde getiriyor.

Fediverse, Mastodon, Flipboard, Threads gibi hizmetleri kapsayan ve ActivityPub protokolünü destekleyen bir platformlar topluluğudur. Bu, merkezi olmayan sosyal medya hizmetleri için açık protokollere dayalı olarak gelişen bir hareketin bir parçasıdır. Bu hareket, insanların tercih ettikleri uygulama veya platformdan bağımsız olarak iletişim kurmalarına imkan tanıyan e posta sistemine benzetilmektedir.


Ghost, bu vizyonunu daha da genişleterek açık web'i yeniden canlandırmak amacıyla fediverse'e katıldığını açıkladı. Şirketin yayınladığı blog yazısında, "Ghost yayıncıları, kendi web sitelerinde normal bir sosyal ağda yapacakları gibi birbirlerini takip edebilecek, beğenebilecek ve etkileşime girebilecekler" ifadesine yer verdi. "Tabii ki fark şu ki, Mastodon, Threads, Flipboard, Buttondown, WriteFreely, Tumblr, WordPress, PeerTube, Pixelfed gibi ActivityPub'ı benimseyen herhangi bir platformdaki kullanıcıları da takip edebilecek, beğenebilecek ve etkileşime girebileceksiniz."

Ghost'un yayıncılar için opsiyonel bir hale getireceği ActivityPub entegrasyonunun, şirketin fediverse'e katılımının bu alana "milyonlarca" yeni insanı çekebileceği belirtiliyor. Platformda birçok popüler newsletter'ın yanı sıra bağımsız teknoloji haberleri sitesi 404 Media da Ghost üzerinde çalışmaktadır.Ghost'un bu adımı, teknoloji dünyasında merkezi olmayan sosyal medya hareketinin gelişmesine ve teknolojiyi daha erişilebilir ve bağımsız hale getirmeye olan bağlılığını yansıtıyor.

Bu gelişmelerle birlikte Ghost'un fediverse'e katılmasının, inovasyonun ve teknolojinin daha da ileriye taşınmasına, aynı zamanda kullanıcılar için farklı platformlar arasında etkileşimin artmasına olanak tanıyacağı açıkça görülüyor. Bu adım, teknoloji dünyasında özgürlük ve bağımsızlığın daha da öne çıktığı bir dönemde, Ghost'un önemli bir rol üstlendiğini gösteriyor.

Bu gelişmeleri takip etmek ve Ghost'un adımı hakkında daha fazla bilgi edinmek için şimdiden heyecan duyuyoruz. Siz de bu konuda ne düşünüyorsunuz?Slack'ten Gelen Sarsıcı Haber Veri İzni Olmadan Eğitim?

Melih ÖZKAŞ

Apple'ın Yeni iPhone 17 İnce Tasarım ve Fiyat Artışı

Ayşe POLAT

Yeni Oyun Deadlock Valve Muhteşem Tanıtımı Ne Zaman

Melih ÖZKAŞ

OpenAI'da Superalignment Ekibi Dağıldı | Güvenlikte Gerilim

Melih ÖZKAŞ

Microsoft Call of Duty Eklemesi Oyun Dünyasında Devrim!

Melih ÖZKAŞ

Yapay Zeka Devrimi Reddit'te Başlıyor! OpenAI ile Yeni Dönem

Melih ÖZKAŞ

Twitter'ın Yeni Kimliği Elon Musk'ın Etkisiyle X.com

Melih ÖZKAŞ

Kızıl Goncalar Sezon Finali 2. Fragmanı Yayınlandı | Dizi

Hava ÖZKAŞ