Lumix GH7 Profesyonel İçerik Üreticileri için Mükemmel Seçim!

GH7 Videografi Dünyasında Yeni Bir Dönem Başlıyor!
P anasonic, popüler Lumix GH6 vlog kamerasının devamı niteliğindeki GH7'yi duyurdu. Bu Micro Four Thirds aynasız kamera, GH6'nın piyasaya sürülmesinden sadece iki yıl sonra geldi ki, videografi dünyasında oldukça hızlı bir süre. GH6'nın piyasaya sürülmesinden tam beş yıl önce GH5 duyurulmuştu.

25.2 megapiksel BSI CMOS sensörünün olası olarak geçen yıl duyurulan fotoğraf odaklı Lumix LG9 II'de olduğu söyleniyor. Ayrıca faz algılama otomatik fokus (PDAF) sayesinde gelişmiş otomatik fokus performansı sunuyor. Uçak ve trenlerde kullanılmak üzere yeni eklenen gerçek zamanlı otomatik fokus tanıma algoritması da bulunuyor.

GH7, video odaklı olarak tasarlanmış ve bu alanda beklentileri karşılayacak gibi görünüyor. Artık ProRes RAW formatında dahili kayıt yapabiliyor ve 5.7K 30p'ye kadar, önceki versiyonlarda olduğu gibi ProRes formatını destekliyor. Ayrıca 5.8K 60p 10 bit H.265 video çekebiliyor. 4K'yı 120fps'ye ve Full HD'yi 240fps'ye kadar çekebiliyor. SD UHS II ve CFexpress kart yuvalarına sahip olmasıyla, ProRes ve ProRes RAW kaydı için bu kartlardan CFexpress kartı kullanmak gerekiyor.
Video için ProRes RAW desteğinin yanı sıra, 32 bit float ses kaydını da destekliyor. Panasonic, float kaydının "çekim sırasında ses kayıt seviyelerini ayarlama ihtiyacını ortadan kaldırdığını" söylüyor, ancak bu ayrı bir XLR adaptörü gerektiriyor. Görüntü stabilizasyon teknolojisi de geliştirilmiş durumda ve videolar için perspektif bozulma düzeltmesi mevcut.

Kapasitesi ve önceki modelin batarya ömrü oldukça kısaydı, en fazla 400 statik görüntü ve yaklaşık bir saat sürekli 4K çekim yapabiliyordu. Ancak bu kamera uzun süreli çekim yapabilmeli, çünkü Panasonic, ısı dağıtımı için bir soğutma fanı eklemiş durumda. Ayrıca, 14 derece Fahrenheit'e kadar su sıçramalarına, toza ve donmaya dayanıklı.

GH7, Adobe'nin Frame.io aracılığıyla yerel Kamera'dan Buluta entegrasyonu destekliyor, görüntüleri ve videoları otomatik olarak buluta yükleyebiliyor. Aksi takdirde, GH6'dan pek çok özellik, dönebilen ekran, ayrılmış ses ayarı düğmesi, gerçek zamanlı LUT'lar, time code in/out, 3.68 milyon nokta OLED vizör (120Hz), harici USB C SSD desteği gibi özellikler bu kamerada da mevcut.


GH7 Videografi Dünyasında Yeni Bir Dönem Başlıyor! - 3

Sonuç olarak, bu, serinin güncellemeye değer bir yeniliği gibi görünüyor. Panasonic'in en son ve en iyi vlog kamerası Temmuz ayında 2.200 dolarlık ( 71.000 TL + KDV ) fiyat etiketiyle piyasaya çıkacak. Tesadüfen, bu da GH6'nın 2022'de piyasaya sürüldüğü fiyatla aynı.

Panasonic'ın GH7 kamerası, videografi tutkunları için heyecan verici yenilikler sunuyor. Gelişmiş özellikleri ve performansıyla dikkat çeken bu kamera, Temmuz ayında piyasaya sürülerek profesyonel ve yaratıcı içerik üreticileri için etkileyici bir seçenek olacak.