SpaceHopper Uzay Keşiflerinde Devrim Yaratan İnanılmaz Robot Teknolojisi

Gezegenler Arası Sıçrama SpaceHopper'ın Uzay Keşifleri
U zayda Zıplayan Robot SpaceHopper'ın Bilim Dünyasına Etkisi

Uzayın derinliklerine yapılan keşifler, bilim insanları için sonsuz bir merak kaynağı olmaya devam ediyor. Son zamanlarda ETH Zurich öğrencileri tarafından geliştirilen SpaceHopper isimli robot da bu keşiflerin en heyecan verici örneklerinden biri olarak karşımıza çıkıyor.

SpaceHopper, üç ince uzuvlu bacaklarıyla böcek benzeri bir şekilde mikrogravitede sıçrayabilme yeteneğine sahip bir robot. Bu meraklı küçük makine, özellikle asteroidler ve uydular gibi küçük gök cisimlerinin keşfi için tasarlandı. Bu sayede SpaceHopper, yaşamın kökeninin, gezegenimizdeki suyun kökeninin ve asteroidlerin değerli kaynak sağlayıcıları olarak potansiyellerinin anlaşılmasını ilerletmek adına bize daha fazla bilgi sunabilir.
 


SpaceHopper'ın tercih ettiği bir yönlendirmesi yok, bu yüzden herhangi bir yöne gidebilir ve düşük yer çekimi ortamlarında uzun mesafeleri sıçrayarak kat edebilme yeteneğine sahip dokuz motoru bulunuyor. Robot, hatta iniş sonrasında kendisini doğrultarak taşıdığı bilimsel yükün güvenliğini sağlayabiliyor. Yer çekimi, Dünya'ya kıyasla çok az olan asteroidler ve uydular gibi gök cisimlerinde kullanılmak üzere tasarlanmış olan SpaceHopper'ın, aslında bu ortamlara benzer koşullarda test edilmesi gerekiyor.

Gerçekten de, SpaceHopper'ın tasarlandığı şekilde hareket edip etmeyeceği konusunda öğrenciler ve Avrupa Uzay Ajansı, hava aracı serbest düşerken sıfır yer çekimi ortamı yaratan parabolik bir uçuşta robotu test etti. Görünüşe göre, SpaceHopper'ın sıfır yer çekimi senaryolarında istenildiği gibi hareket edebileceği konusunda hiçbir fikirleri yoktu ve bunun gerçekten işe yaradığını görmek, "omuzlarından büyük bir yükün kalktığı" anlamına geliyordu.

SpaceHopper'ın test uçuşundaki performansını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Bu heyecan verici gelişmeler, uzay keşif teknolojilerinde önemli bir dönüm noktasını temsil ediyor. SpaceHopper, gelecekteki uzay misyonlarında ve keşiflerinde bilim insanlarına büyük fırsatlar sunabilir.


Slack'ten Gelen Sarsıcı Haber Veri İzni Olmadan Eğitim?

Melih ÖZKAŞ

Apple'ın Yeni iPhone 17 İnce Tasarım ve Fiyat Artışı

Ayşe POLAT

Yeni Oyun Deadlock Valve Muhteşem Tanıtımı Ne Zaman

Melih ÖZKAŞ

OpenAI'da Superalignment Ekibi Dağıldı | Güvenlikte Gerilim

Melih ÖZKAŞ

Microsoft Call of Duty Eklemesi Oyun Dünyasında Devrim!

Melih ÖZKAŞ

Yapay Zeka Devrimi Reddit'te Başlıyor! OpenAI ile Yeni Dönem

Melih ÖZKAŞ

Twitter'ın Yeni Kimliği Elon Musk'ın Etkisiyle X.com

Melih ÖZKAŞ

Kızıl Goncalar Sezon Finali 2. Fragmanı Yayınlandı | Dizi

Hava ÖZKAŞ