AI Etik Kuralları ve Korumalar Generative AI Copyright Disclosure Act

Generative AI Telif Hakları Yapay Zeka Yasası Telif Korumaları
G enerative AI Copyright Disclosure Act Yapay Zeka ve Telif Hakları

Yapay zeka, günümüzde ekonomimizi, siyasi sistemimizi ve günlük hayatlarımızı değiştirme potansiyeline sahip olsa da, etik kurallar ve korumaların elzem olduğu konusunda ciddi endişeleri de beraberinde getiriyor. Bu konudaki tartışmaların ortasında, ABD Temsilcisi Adam Schiff, 9 Nisan'da Generative AI Copyright Disclosure Act'i tanıttı. Billboard'un haberine göre, bu tasarı yapay zeka şirketlerinin veri kümelerindeki her telif haklı eseri belirlemelerini zorunlu kılmayı hedefliyor.

Kongre Temsilcisi Schiff, yayınladığı bir açıklamada "Yapay zeka, ekonomimizi, siyasi sistemimizi ve günlük hayatlarımızı değiştirecek potansiyele sahip. Bu büyük potansiyeli etik kurallar ve korumalarla dengelemeliyiz" dedi. Ayrıca, tasarının "innovasyonu desteklerken, yaratıcıların haklarına saygı gösterme ve eserlerinin AI eğitim veri kümelerine katkıda bulunduğu konusunda farkındar olmalarını sağlama" amacını taşıdığını belirtti. Recording Industry Association of America (RIAA), SAG AFTRA ve WGA gibi kuruluşlar da bu tasarıya destek veriyor.

Eğer Generative AI Copyright Disclosure Act kabul edilirse, şirketler, AI araçlarını halka tanıtmadan en az 30 gün önce ilgili veri kullanımını Telif Hakları Siciline bildirmek zorunda kalacak. Ayrıca, var olan araçlar için aynı bilgileri geriye dönük olarak sağlamak ve veri kümelerini önemli ölçüde değiştirirlerse güncelleme yapmak zorunda olacaklar. Bu zorunluluğa uymamanın bir cezası olacak tam olarak ne kadar olduğu ise şirketin büyüklüğüne ve önceki ihlallerine göre belirlenecek.

Tasarının amacı AI oluşturucularını telif haklı eserleri kullanmaktan alıkoymak değil, kullanılan malzemelerin şeffaflığını sağlamak. Mart ayında OpenAI CTO'su Mira Murati'nin verdiği bir Bloomberg röportajında ortaya çıkan belirsizlik, Sora adlı aracın verilerini YouTube, Facebook veya Instagram gönderilerinden alıp almadığına dairydi.

Bu tasarı şirketlere ve sanatçılara, telif hakkı ihlali konusunda açıklık getirebilir ve bu tür davalar için daha net bir tablo sunabilir. New York Times'ın, OpenAI ve Microsoft'a, anlaşma veya tazminat olmaksızın sohbet botlarını eğitmek için makalelerini kullandığı gerekçesiyle dava açması veya Sarah Silverman'ın, OpenAI (sık görülen bir davalı) ve Meta'ya kitaplarını ve diğer eserlerini AI modellerini eğitmek için kullandıkları gerekçesiyle dava açması gibi durumlar oldukça yaygındır.

Eğlence endüstrisi de AI korumaları için çağrıda bulunan öncü olmuştur. Geçen yıl SAG AFTRA ve WGA grevlerinde, AI etrafında detaylı politikaların konuşulması büyük bir tartışma konusuydu. Bu konuların çözüme kavuşturulmasıyla grev sona erdi. SAG AFTRA son zamanlarda, oyuncuların avatarlarının kullanımı için izin isteyen ve ölen kişilerin AI versiyonlarının oluşturulması için mirasçılarından izin alma konusunda taleplerini destekledi. Bu durum şaşırtıcı değil, çünkü Temsilci Schiff'in Hollywood, Burbank ve Universal City'yi içeren California'nın 30. bölgesini temsil etmesi beklenen bir durumdu.

Müzisyenler de meslektaşlarına destek olmak adına 200'den fazla sanatçının imzaladığı Nisan ayında yayınlanan bir açık mektuba katılarak, AI korumaları için desteklerini dile getirdiler. "Bu insan yaratıcılığına yapılan saldırı durdurulmalıdır" ifadesinin yer aldığı Artist Rights Alliance tarafından yayınlanan mektup, "profesyonel sanatçıların seslerini ve benzerliklerini çalmak, yaratıcıların haklarını ihlal etmek ve müzik ekosistemini yok etmek" konusunda koruma sağlanmasını talep ediyor. Billie Eilish, Jon Bon Jovi ve Pearm Jam gibi isimler de bu mektuba imza atanlar arasındaydı.

Generative AI Copyright Disclosure Act, AI kullanıcılarının telif haklı eserleri kullanmasını engellemeyeceği gibi, aynı zamanda hangi materyalleri kullandıkları konusunda şeffaflık sağlayacaktır. Bu tasarı aynı zamanda şirketlere ve sanatçılara, telif hakları ihlali için daha net bir tablo sunabilir. Söz konusu korumaların AI ve telif hakları alanında nasıl bir etki yaratacağını ve ilerleyen süreçte hangi değişikliklere yol açacağını görmek için gelecekte tasarıyı yakından takip etmekte fayda var.

Generative AI Copyright Disclosure Act'in kabulü halinde telif hakları ve yapay zeka alanındaki gelişmeleri yakından izlemeye devam edeceğiz.


Slack'ten Gelen Sarsıcı Haber Veri İzni Olmadan Eğitim?

Melih ÖZKAŞ

Apple'ın Yeni iPhone 17 İnce Tasarım ve Fiyat Artışı

Ayşe POLAT

Yeni Oyun Deadlock Valve Muhteşem Tanıtımı Ne Zaman

Melih ÖZKAŞ

OpenAI'da Superalignment Ekibi Dağıldı | Güvenlikte Gerilim

Melih ÖZKAŞ

Microsoft Call of Duty Eklemesi Oyun Dünyasında Devrim!

Melih ÖZKAŞ

Yapay Zeka Devrimi Reddit'te Başlıyor! OpenAI ile Yeni Dönem

Melih ÖZKAŞ

Twitter'ın Yeni Kimliği Elon Musk'ın Etkisiyle X.com

Melih ÖZKAŞ

Kızıl Goncalar Sezon Finali 2. Fragmanı Yayınlandı | Dizi

Hava ÖZKAŞ