Otonom Sürüş Şirketi Cruise'un Kaza Yanıtı Yeni Detaylar Ortaya Çıktı

General Motor Otonom Sürüş Şirketi Cruise Kaza Sonrası Yanıt
G eneral Motors'un otonom sürüş alt şirketi Cruise'un San Francisco'da geçen yıl meydana gelen korkunç bir kaza sonrası şirketin yanıtını incelemekle görevlendirilen bir hukuk firması, şirketin rahatsız edici ayrıntıları düzenleyicilere tam olarak bildirmediğini ortaya koydu. Teknoloji şirketi bugünün blog yazısında bu bilgileri paylaştı. Ekim ayındaki olay, Kaliforniya düzenleyicilerini San Francisco'da otonom araçların kullanma lisansını askıya almaya götürdü.

Quinn Emanuel hukuk firmasının hazırladığı yeni rapor, Cruise'un, yayaları insan tarafından sürülen bir araç tarafından yoluna düşürülüp sonra otonom aracın 20 fit sürüklemesi durumunu Kaliforniya Motor Araçları Departmanı'na bildirmediğini belirtiyor. Cruise, olayların hukuk firmasının versiyonunu ve tavsiyelerini kabul ettiğini açıkladı.

Araştırmacılar, otonom aracın çarpma anını kendi kendine sürmeye çalışan araç yetkililerine oynattığında, aracın yol kenarına çekilme manevrasını "sözlü olarak belirtmediğini" buldu. Raporda, şirketin olayın videosunu paylaşmaya çalıştığında yaşanan internet bağlantı sorunlarının, düzenleyicilerin tam videoyu görmesini engellediği ya da engellediği sonucuna vardı.

Cruise yöneticileri, raporda düzenleyicilerle uygun şekilde iletişim kurmakta başarısız bulundu. Şirket liderleri düzenleyicilerin, şirketi yayaları sürüklemeye yönlendirecek daha fazla bilgi sağlaması için soru soracaklarını varsaymış. Raporda Cruise'un liderliği, olayın insan sürücülü bir araç değil, otonom aracının ilk yayayı vurduğunu medyaya gösterme üzerine "saplantılı" olduğu şeklinde tanımlanmıştır. Bu "miyopik odaklanma" nedeniyle hukuk firması, Cruise'un olayla ilgili diğer önemli bilgileri "es geçtiğini" sonucuna vardı.

Hukuk firması, "Cruise'un bu örnekteki başarısızlık nedenleri çok çeşitlidir," diyerek, "zayıf liderlik, hüküm hataları, uyum eksikliği, düzenleyicilerle 'biz ve onlar' mantığı ve Cruise'un hükümete ve halka karşı sorumluluk ve şeffaflık taahhütlerini yanlış anlaması" sonucuna vardı. Şirketin kamu güvenini yeniden kazanmak için "kararlı adımlar atması gerektiğini" ifade etti.

Cruise'un bugün yayınladığı kaza hakkında başka bir üçüncü taraf raporu, mühendislik danışmanlık firması Exponent tarafından yapıldı. Rapora göre, teknik sorunlar otonom aracın tehlikeli bir şekilde durmasına neden oldu. Otonom aracın yazılımı, yayayı ve insan sürücülü arabayı doğru bir şekilde tespit etti, algıladı ve takip etti, ancak kaza durumunu yan çarpışma olarak sınıflandırdı, bu da onu durdurup kadını altına almasına neden oldu. Cruise, yazılımını Kasım ayında geri çağırdığında teknik sorunlarının düzeltildiğini belirtiyor.

Cruise, Ekim ayından bu yana ABD genelinde otonom sürüş operasyonlarını durdurdu. Kazanın ardından dokuz yönetici ve CEO ve kurucu ortak Kyle Vogt olmak üzere birçok kişi şirketten ayrıldı. 2023 sonlarında şirket çalışanlarının neredeyse dörtte birini işten çıkardı. General Motors, bu yıl şirket üzerindeki harcamalarını geçen yıla kıyasla yüz milyonlarca dolar azaltacağını söylüyor.


Slack'ten Gelen Sarsıcı Haber Veri İzni Olmadan Eğitim?

Melih ÖZKAŞ

Apple'ın Yeni iPhone 17 İnce Tasarım ve Fiyat Artışı

Ayşe POLAT

Yeni Oyun Deadlock Valve Muhteşem Tanıtımı Ne Zaman

Melih ÖZKAŞ

OpenAI'da Superalignment Ekibi Dağıldı | Güvenlikte Gerilim

Melih ÖZKAŞ

Microsoft Call of Duty Eklemesi Oyun Dünyasında Devrim!

Melih ÖZKAŞ

Yapay Zeka Devrimi Reddit'te Başlıyor! OpenAI ile Yeni Dönem

Melih ÖZKAŞ

Twitter'ın Yeni Kimliği Elon Musk'ın Etkisiyle X.com

Melih ÖZKAŞ

Kızıl Goncalar Sezon Finali 2. Fragmanı Yayınlandı | Dizi

Hava ÖZKAŞ