Google Pixel 8 ve Pixel 8 Pro Yeni Yapay Zeka Modeli 'Gemini Nano'

Gemini Nano Google Pixel 8 Pixel 8 Pro Yapay Zeka Yükselişi
G oogle Pixel 8 ve Pixel 8 Pro 'Gemini Nano' Yapay Zeka Modelini Kullanacak

Teknoloji devi Google, son zamanlarda Pixel 8 ve Pixel 8 Pro telefonlarında yapay zeka modeli olan "Gemini Nano"nun kullanımıyla ilgili bir dizi açıklama yaptı. Ancak, bu gelişmeyle ilgili olarak ortaya çıkan karmaşık durumu inceleyerek, Google'ın bu kararını ve sonrasında gelen geri adımını incelemeye değer bulduğumuzu düşünüyoruz.

Google'ın Pixel Phone Help forumunda yaptığı açıklamada, Pixel 8'in de gelecek büyük Android güncellemesi ile "Gemini Nano"ya sahip olacağı duyuruldu. Ancak, burada bir kısıtlama var Pixel 8 Pro, Gemini Nano'yu kullanıcı odaklı bir özellik olarak alırken, Pixel 8 için bu özellik sadece "geliştirici seçeneği" olarak sunulacak. Yani, çoğu kullanıcı bu özelliği kaçıracak.

Google'ın cihaz ve hizmet yazılımlarından sorumlu başkan yardımcısı Seang Chau, Pixel 8'in 8GB RAM'ine sahip olması nedeniyle "Gemini Nano"yu etkinleştirmenin kolay bir karar olmadığını açıkladı. Google, daha küçük modele bu özelliği eklerken, deneyiminin düşmemesi için dikkatli olmak istediklerini belirtti.

Chau ayrıca, Gemini Nano gibi büyük bir dil modelinin telefonunuzda bulunmasının getireceği zorlukları anlattı. Google, bazı yapay zeka modellerini "RAM'de kalıcı" olacak şekilde tasarlamak istiyor. Bir örnek olarak, "akıllı cevap" özelliğini verdi. Chau, "Akıllı cevap, modellerin sürekli RAM'de kalıcı olmasını gerektiriyor, böylece her zaman kullanılabilir durumda oluyor. Gboard cevaplarında modelin yüklenmesini beklemek istemezsiniz" dedi.

Bir uygulama gibi yüklenip kaldırılabilecekken, Gemini Nano gibi bir şeyin sürekli olarak sistem belleğinden kaybolması, muhtemelen büyük bir sistem belleği parçasını kalıcı olarak kaybetmek anlamına geliyor. Android telefonlar için 8GB RAM taban hattının gelecekte artırılması gerekebilir.

Google'ın Gemini Nano modelinin Samsung Galaxy S24 serisi ile de gelmesiyle, temel modelde 8GB RAM bulunuyor. Google, Pixel 8'deki donanım kısıtlamalarını açıklarken, konu karışık hale geldi.

Sonuç olarak, kullanıcıların bu modeli isteyip istemeyecekleri ve bu tür özelliklerin gerçekten kullanışlı olup olmadığı sorusu gündeme geliyor. Yapay zeka konusundaki hırsıyla bilinen Google'ın, böylesi bir özelliği telefonlara entegre etmesi ticari açıdan belki öne çıkarıcı olabilir ancak kullanıcılar için gerçekten ne kadar gerekli olduğu tartışılır.

Bu gelişme, hem Google'ın Pixel telefonlarının AI (yapay zeka) odaklı stratejisi hem de genel olarak telefonların donanım ve yazılım entegrasyonu konusunda tüketici beklentilerini ve endişelerini gündeme getiriyor.


Slack'ten Gelen Sarsıcı Haber Veri İzni Olmadan Eğitim?

Melih ÖZKAŞ

Apple'ın Yeni iPhone 17 İnce Tasarım ve Fiyat Artışı

Ayşe POLAT

Yeni Oyun Deadlock Valve Muhteşem Tanıtımı Ne Zaman

Melih ÖZKAŞ

OpenAI'da Superalignment Ekibi Dağıldı | Güvenlikte Gerilim

Melih ÖZKAŞ

Microsoft Call of Duty Eklemesi Oyun Dünyasında Devrim!

Melih ÖZKAŞ

Yapay Zeka Devrimi Reddit'te Başlıyor! OpenAI ile Yeni Dönem

Melih ÖZKAŞ

Twitter'ın Yeni Kimliği Elon Musk'ın Etkisiyle X.com

Melih ÖZKAŞ

Kızıl Goncalar Sezon Finali 2. Fragmanı Yayınlandı | Dizi

Hava ÖZKAŞ