Google I/O 2024 Video Odaklı Arama Yeni Dönemi Başlatıyor | Teknoloji

Gemini Google'da Video Aramanın Yeni Çağı | Teknoloji
T eknolojinin hızla geliştiği günümüzde, arama motorları da kullanıcı deneyimini daha da iyileştirmek için farklı özellikler eklemeye devam ediyor. Google'ın son duyurusuyla birlikte, video odaklı arama olanağının hayata geçirilmesiyle arama deneyimi daha da gelişecek gibi görünüyor. İşte Google'ın yeni adımı Gemini!

Gemini, kullanıcıların çözmeye çalıştıkları bir sorunu gösteren bir video yüklemelerine ve ardından çözümü bulabilmek için kullanıcı forumları ve diğer internet alanlarını tarayarak arama yapmalarına imkan tanıyor. Örneğin, Google'ın Rose Yao'nun I/O 2024'te sahnede konuşması da bu yeniliğin bir örneği olarak gösterildi. Yao, aldığı ikinci el bir pikap (turntable) üzerinde yaşadığı sorunu bir video aracılığıyla gösterdi ve Gemini hızla bu model için kolun dengesini nasıl ayarlayacağını anlatan bir açıklama buldu.

 


Google, "Arama sadece bir metin kutusundaki kelimelerden ibaret değil. Sık sık karşılaştığınız sorunlar, etrafınızda gördüğünüz nesnelerle ilgili olabilir, hareket halindeki nesnelerle ilgili olabilir" diyor ve ekliyor, "Video ile arama yapmak, bu sorunu tanımlamak için doğru kelimeleri bulma zamanını ve zahmetini size kazandırır. Ayrıca sorunu çözmeniz için adımlar ve kaynaklar içeren bir yapay zeka genel bakışına sahip olursunuz."

Eğer video tek başına neyi anlatmak istediğinizi açıklamıyorsa, sorunun bulunduğu yere metin ekleyebilir veya okuyucuyu bu konuya yönlendiren oklar çizebilirsiniz.

OpenAI, ChatGPT 4o ile gerçek zamanlı video yorumlama ve hatta sahneyi tanımlayarak veya hakkında bir şarkı söyleyerek anlama yeteneğini tanıttı. Ancak Google, video arama konusunda şu an için Search ürününe odaklanarak farklı bir yaklaşım benimsemekte. Şirket, video ile aramanın ilk olarak İngilizce konuşan ABD kullanıcıları için Search Labs'ta kullanıma sunulacağını, ancak zamanla daha fazla bölgeye genişletileceğini belirtti.Teknolojinin bu yeni adımıyla birlikte, Google kullanıcıların arama deneyimini daha da zenginleştirmeyi hedefliyor. Video odaklı arama ile kullanıcılar, bir sorunla karşılaştıklarında daha hızlı ve kolay bir şekilde çözüm bulabilecekler. Heyecan verici bir gelişme olan bu yenilik, ilerleyen zamanlarda daha geniş bir kullanıcı kitlesine ulaşarak teknoloji dünyasına yeni bir soluk getirecek gibi görünüyor.

Google I/O 2024'ten tüm haberleri buradan takip edebilirsiniz!Fortnite ve Fallout Buluşmasının Heyecan Verici Detayları | Oyun

Melih ÖZKAŞ

Slack'ten Gelen Sarsıcı Haber Veri İzni Olmadan Eğitim?

Melih ÖZKAŞ

Apple'ın Yeni iPhone 17 İnce Tasarım ve Fiyat Artışı

Ayşe POLAT

Yeni Oyun Deadlock Valve Muhteşem Tanıtımı Ne Zaman

Melih ÖZKAŞ

OpenAI'da Superalignment Ekibi Dağıldı | Güvenlikte Gerilim

Melih ÖZKAŞ

Microsoft Call of Duty Eklemesi Oyun Dünyasında Devrim!

Melih ÖZKAŞ

Yapay Zeka Devrimi Reddit'te Başlıyor! OpenAI ile Yeni Dönem

Melih ÖZKAŞ

Twitter'ın Yeni Kimliği Elon Musk'ın Etkisiyle X.com

Melih ÖZKAŞ