Kaliforniya Büyük Atılım Polimer Filmlerle Dayanıklı Elektronikler

Geleceğin Giyilebilir Teknolojileri Güçleniyor | Haber
D üşünsenize, artık cebinizden düşen telefonlarınızın parçalanma korkusu olmayacak. Bu hayal gibi gelebilir ama bilim insanları, hafif, esnek ve ekonomik giyilebilir elektronikler için yeni malzemeler geliştirmek için büyük bir çaba harcıyor. Kaliforniya, Merced Üniversitesi'nden bir ekip ise darbelere karşı dayanıklılaşan iletken polimer filmleri geliştirmeyi başardı. Bu film, şiddetli bir darbe aldığında parçalanmaktan çok sertleşiyor ve tepki veriyor. Peki, bu nasıl mümkün oluyor?

Postdoktora araştırmacısı Di Wu, bu yeni teknolojiyle ilgili heyecanını şu sözlerle dile getiriyor "Polimer tabanlı elektronikler gelecek vaat ediyor. Biz, bu polimer elektronikleri daha hafif, daha ucuz ve daha akıllı hale getirmek istiyoruz. Bizim sistemimizde polimerler, ani bir hareket yaptığınızda daha sert ve daha güçlü hale gelebiliyor, ancak günlük rutin hareketlerinizi yaparken esnek olabiliyor. Sürekli katı veya sürekli esnek değiller. Sadece beden hareketinize yanıt veriyorlar."

Peki, bu polimer filmlerin bu özelliği nasıl kazandığına gelince, buna oobleck adı verilen bir tür sıvı katı şeklindeki karışımın davranışı benzetiliyor. Yavaşça karıştırıldığında sıvı, hızlıca yumruk atıldığında ise daha katı hale gelen oobleck, Newton dışı bir akışkan olarak tanımlanıyor. Bu tür akışkanlar, uygulanan gerilmeye bağlı olarak viskozitenin değiştiği akışkanlardır.

Araştırmacıların bu benzetmeyi kullanarak geliştirdiği polimer filmler, şaşırtıcı bir şekilde, darbe alınca parçalanmak yerine sertleşiyor ve tepki veriyor. Polimer filmlerin yapısını spagetti ve et topları benzetmesiyle anlatan Wang, "Pozitif yüklü moleküller suyu sevmedikleri için toplu mikroyapılar oluşturuyorlar. Bu mikroyapılar darbe enerjisini emiyor ve parçalanmadan deformasyon gösteriyorlar. Ve bu etkiyi elde etmek için çok az miktarda bile yetiyor, sadece %10 oranında PEDOTPSS yeterli oluyor." diyor.

Bu gelişme, akıllı saat kayışlarından esnek elektronik sağlık izleme cihazlarına kadar çeşitli giyilebilir elektronik uygulamaları için büyük bir fırsat sunuyor. Ayrıca, 3D baskı ile uyumlu olan yeni bir malzeme versiyonu üzerinde de çalışmalar devam ediyor.

Bu buluş, giyilebilir teknolojilerde devrim yaratacak gibi görünüyor. Yapay zeka ve robotik teknolojilerine olan ilginin arttığı günümüzde, bu tür gelişmelerin hızla yayılmasını beklemek çok da şaşırtıcı olmayacaktır. Bu yeni ve gelişmiş özelliklere sahip polimer filmler sayesinde belki de yakın gelecekte, teknolojiyle entegre edilmiş giysilerimizle sağlığımızı ve performansımızı anlık olarak takip edebileceğiz. Bu da, bilimin ve teknolojinin bize sunduğu heyecan verici bir gelecek perspektifi olabilir.

Bu yeni ve heyecan verici gelişmeler, gelecekte tek kullanımlık, basit cihazların yerini alacak ve tıpkı bugün giydiğimiz giysiler gibi, teknolojiyle entegre olmuş giysilerin hayatımıza girmesini sağlayabilir.

Sonuç olarak, bu gelişmelerle beraber teknoloji dünyasının günlük yaşama daha fazla entegre olabileceği bir gelecek bizi bekliyor olabilir. Bu tür inovasyonları takip etmeye ve bu alandaki gelişmeleri dikkatle izlemeye devam edeceğiz.


Slack'ten Gelen Sarsıcı Haber Veri İzni Olmadan Eğitim?

Melih ÖZKAŞ

Apple'ın Yeni iPhone 17 İnce Tasarım ve Fiyat Artışı

Ayşe POLAT

Yeni Oyun Deadlock Valve Muhteşem Tanıtımı Ne Zaman

Melih ÖZKAŞ

OpenAI'da Superalignment Ekibi Dağıldı | Güvenlikte Gerilim

Melih ÖZKAŞ

Microsoft Call of Duty Eklemesi Oyun Dünyasında Devrim!

Melih ÖZKAŞ

Yapay Zeka Devrimi Reddit'te Başlıyor! OpenAI ile Yeni Dönem

Melih ÖZKAŞ

Twitter'ın Yeni Kimliği Elon Musk'ın Etkisiyle X.com

Melih ÖZKAŞ

Kızıl Goncalar Sezon Finali 2. Fragmanı Yayınlandı | Dizi

Hava ÖZKAŞ