FRB'lerin Sırrı Çözülüyor Evrenin Derinliklerindeki Bilinmezlikler

FRB'ler Uzayın En Büyük Sırlarını Anlamaya Dair Yeni Anlayış
2 007'de ilk kez gözlemlenen gizemli hızlı radyo patlamalarının (FRB) kökenleri üzerine astronomlar uzun zamandır kafa yoruyordu. Araştırmacılar artık yalnızca tek bir patlama üreten, yani non tekrarlayan FRB'lerin özelliklerine ilk kez bir bakış attılar. The Astrophysical Journal'da yayımlanan yeni bir makalenin yazarları, bu FRB'lerden yayılan kutuplaşmış ışığın özelliklerine özellikle odaklanarak olayın kökeni hakkında daha fazla bilgi edinmeyi başardılar. Yapılan analiz, tekrarlayan ve tekrar etmeyen FRB'lerin farklı kökenleri olduğu hipotezini destekliyor.

“Bu, FRB'ler hakkındaki verileri analiz etmenin yeni bir yoludur. Sadece bir şeyin ne kadar parlak olduğuna bakmak yerine, ışığın titreşen elektromanyetik dalgalarının açısına da bakıyoruz,” diyen makalenin ortak yazarı, Toronto Üniversitesi'nden astronomi ve astrofizik alanında lisansüstü öğrencisi Ayush Pandhi, “Bu, o ışığın nasıl ve nerede üretildiği, milyonlarca ışık yılı boyunca bize ulaşırken hangi yolları geçtiği hakkında ek bilgi sağlar.”

Daha önce bildirdiğimiz gibi, FRB'ler aniden ortaya çıkan sadece birkaç mikrosaniye süren bir radyo frekansı ışınlanması içerir. Şu ana kadar binin üzerinde tespit edilmişlerdir bazıları tekrarlayan kaynaklardan gelirken, diğerleri bir kez patlar ve sessizliğe gömülür. Bu tür aniden bir enerji patlaması oluşturabilirsiniz. Ancak tekrarlayan kaynakların varlığı, en azından bazılarının olayı hayatta kalan bir nesne tarafından üretildiğini göstermektedir. Bu durum, manyetarlar olarak adlandırılan bir tür nötron yıldızı ve kara delikler gibi kompakt nesnelere odaklanmaya yol açmıştır.


Ayrıca tekrar etmeyen birçok FRB tespit edildi ki bunlar tespit edildiklerinde sinyal yaymıyorlar bu da onların üretildikleri koşulların kaynağını yok edebileceğini göstermektedir. Bu, bir "blitzar" ile uyumlu olup bu, aşırı kitleli bir nötron yıldızının ani çökmesi tarafından meydana gelen tuhaf bir astronomik olaydır. Bu olay, iki nötron yıldızının daha önceki birleşmesi tarafından tetiklenir bu, hızlı dönüşü tarafından hemen çökmesine engel olan istikrarsız bir ara nötron yıldızı yaratır.

Blitzar'da, nötron yıldızının güçlü manyetik alanı dönüşünü yavaşlatır, böylece birkaç saat sonra bir kara deliğe çökmesine neden olur. Bu çökme, manyetik alanları besleyen dinamonun ani bir şekilde silinmesine neden olarak enerjilerini hızlı radyo patlaması şeklinde serbest bırakır.

Bu şekilde FRB olarak adlandırdığımız olaylar aslında farklı iki olayın ürünü olabilir. Tekrarlayan olaylar manyetarın çevresinde gerçekleşirken, tek seferlik olaylar, oluşumundan birkaç saat sonra bir nötron yıldızının ölümü tarafından tetiklenir. Geçen yıl, bir FRB ile potansiyel olarak ilişkilendirilen bir blitzar'ın keşfi duyuruldu.FRB'lerin yaklaşık %3'ü tekrarlayıcı türdendir. Pandhi'ye göre, bu non tekrarlanan FRB'lerin diğer %97'sinin ilk analizi, Kanada'nın CHIME enstrümanından (Canadian Hydrogen Intensity Mapping Experiment) elde edilen verileri kullanarak yapıldı. CHIME, diğer gözlemler için inşa edilmiş olsa da FRB'leri oluşturan birçok dalga boyuna duyarlı olduğu ortaya çıktı. CHIME, neredeyse hiçbir zaman aynı yerde meydana gelmeyen FRB'leri seçebilmesine izin veren geniş bir alanı tarar.

Pandhi ve ekibi, 128 tekrar etmeyen FRB'den yayılan polarize ışığın yönünün değişmesini inceleyerek, bunların kökeni hakkında daha fazla bilgi edinmeyi umarak bu durumu araştırmaya karar verdiler. Ekip, tekrar etmeyen FRB'lerden gelen kutuplaşmış ışığın, hem zamanla hem de farklı renklerde ışıkla değiştiğini buldu. Bu analizden çıkan sonuç, bu tekrar etmeyen FRB'lerin ya ayrı bir popülasyon ya da daha az aşırı koşullarda, daha düşük patlama oranlarına sahip bir popülasyonun bir parçası olan, bu türden FRB'lerin daha gelişmiş versiyonları olabileceğiydi. Bu, tekrar eden FRB'lerden oldukça farklı oldukları fikriyle uyumlu.