Platformdaki Silahlı Örgütlenmeler Facebook'ta Militan Faaliyetler

Facebook Tehlikeli Örgütlenmeler Militan Grupların Yükselişi
D ünyanın en büyük sosyal medya platformlarından biri olan Facebook, son dönemde tehlikeli örgütlenmelere ve komplo teorilerine ev sahipliği yaparak adından sıkça söz ettiriyor. Özellikle 2020 genel seçimlerinden sonra Başkan Biden'ın zaferine karşı çıkan 650.000'den fazla paylaşımın yapıldığı platform, 6 Ocak'taki isyan sonrasında da militan faaliyetlerin örgütlenmesine ev sahipliği yapmaya devam ediyor.

Teknoloji Şeffaflık Projesi'nin yaptığı araştırmaya göre, Facebook'ta yaklaşık 200 grup ve profil ülke genelinde militan faaliyetleri örgütlemekte ve bu gruplar, Three Percenters isimli militan ağlarıyla ilişkili. Bu gruplar, Meta tarafından 2021 Tehlikeli Kişiler ve Örgütler Listesi'nde "silahlı milis grupları" olarak tanımlanmalarına rağmen, Facebook platformunda bu tür örgütlenmelere engel olunmamış.

Teknoloji Şeffaflık Projesi'nin direktörü Katie Paul, 2021'den beri yüzlerce grup ve kişiyi izlediğini ve örgütlenme faaliyetlerinin ciddiyetinin arttığını belirtiyor. Facebook, aşırıcılar ve milis hareketleri için hala en büyük toplanma alanı olarak kalırken, bu gruplar daha özel sohbetlere yönlendirilerek platform üzerinde planlarını açıkça koordine edebiliyorlar.


Proje, kullanıcıların "aktif vatanseverler" arayarak anti hükümet ideolojilerini tartıştıklarını, toplantılara katıldıklarını ve silahlı eğitim aldıklarını tespit etti. Silahlı eğitimler, genellikle drag queen'ler, Filistin yanlısı üniversite öğrencileri ve hükümet gibi düşmanlara karşı savaşmaya hazır olma temasına yol açıyor.

Facebook'un bu tür faaliyetlere engel olma çabaları ise yetersiz kalıyor. Şirket, 2019'da içerik moderasyonunun bağımsız denetçisi olarak Gözetim Kurulu'nu başlattı ancak eleştirmenler, kurulun etkili olamadığı görüşünde. Son olarak, Meta'nın, düşünceleri paylaşmanın önüne geçilemediğini gösteren CrowdTangle adlı aracı kapatmayı planlaması da şaşkınlık yarattı.

Facebook'un, tehlikeli örgütlenmelerin önlenmesi konusunda daha fazla sorumluluk alması ve şeffaflık sağlaması gerektiği açık. Ancak şu an için, platformun bu tür istenmeyen faaliyetlere karşı yeterince etkili olmadığı görülüyor.Nintendo Florida Merkezli Stüdyo Shiver Entertainment'ı Aldı

Melih ÖZKAŞ

Yalı Çapkını 71. Bölüm 2. Fragmanı Yayınlandı! | Dizi

Hava ÖZKAŞ

Super Mario 64 Modları Oyun Severlerin Yaratıcılığını Tetikliyor

Melih ÖZKAŞ

Meta Coinbase Match Group ve Diğerleri iş Birliğinde!

Melih ÖZKAŞ

Sonos Roam 2 Mükemmel Ses Deneyimi | Yenilikçi Kontroller

Melih ÖZKAŞ

Apple Avrupa Birliği'nden Aldığı Antitröst Cezasına İtiraz

Melih ÖZKAŞ

Sonos Ace Yeni Kablosuz Kulaküstü Kulaklık Tanıtıldı | Teknoloji

Hava ÖZKAŞ

Dijital Animasyon Lideri Pixar İşten Çıkarmalar | Teknoloji

Melih ÖZKAŞ