Extreme H Yeni Hidrojen Enerjisiyle Yarışçılar Heyecanla Bekleniyor

Extreme H İleri Teknoloji ve Yeşil Enerjinin Buluştuğu Yarış Serisi
P remium off road elektrikli araç yarış serisi Extreme E, hidrojene geçiyor. Bu hafta yapılan duyuruyla birlikte serinin adı Extreme H olarak değişecek ve geçişi başlatmak amacıyla "Pioneer 25" adını verdikleri bir hidrojenle çalışan yarış arabasını tanıttılar. İlk sezon planlarına göre, 2025 Nisan ayında Suudi Arabistan'da başlayacak olan yarışlar, ardından İngiltere, Almanya, İtalya ve son olarak ABD'de gerçekleşecek.

Extreme E, ilk yarışını 2021 yılında gerçekleştirmiş ve elektrikli off road araçları çöl gibi zorlu ortamlarda denemişti. Bu yıl, Extreme E'nin dördüncü sezonu olacak. Şirketin kurucusu ve CEO'su Alejandro Agag, hidrojene geçişle ilgili yaptığı blog yazısında, bu adımın sadece e mobiliteyle ilgili olmadığını uzak bölgelerden kalabalık şehirlere kadar her yerde uygulanabilecek yeşil enerji çözümleri oluşturmakla ilgili olduğunu belirtti.


"Extreme H'yi başlatarak sadece hidrojenin bir yakıt kaynağı olarak geçerli olduğunu göstermekle kalmıyor, aynı zamanda şarj ve hidrojen taşımacılığı gibi geniş hidrojen ekosistemini de test ediyoruz ve onun için bir pazar yaratmaya yardımcı oluyoruz," diye yazan Agag, Pioneer 25'in 75kW’lik bir hidrojen yakıt hücresiyle çalıştığını vurguluyor.

Bu geçişin, yeşil enerji ve teknolojinin sınırlarını zorlayan bir adım olduğu kesin. Bakalım, Extreme H'nin ilk yarışı nasıl geçecek, ve hidrojenle çalışan araçların gelecekte ne kadar başarılı olacağını göreceğiz.