Evrimsel Değişikliklerin Salyangozları Beklenmedik Bir Durum

Evrimsel Sıçrama Yumurtadan Doğuma Geçiş | Salyangoz Evrimi
B irbirini izleyen evrimsel değişikliklerin yavaş ve aşamalı olduğuna odaklanan Charles Darwin'in evrim teorisi, türleri ayıran farklılıkların ancak zamanla ve azar azar birikerek oluştuğunu öne sürüyordu. Ancak bu, ani ve dramatik değişikliklerin potansiyelini de dışlamaz. Aslında bazı farklılıklar, geçişsel bir durumun nasıl olacağını anlamanın zor olduğunu göstererek, büyük bir sıçrama gerekebileceğini düşündürmektedir. Yeni bir çalışma ise bu büyük geçişi incelemektedir ilgili bir dizi salyangoz türünde yumurtadan doğuma geçiş.


Yumurtaları Bırakmak

Bahsi geçen salyangozlar genellikle Kuzey Atlantik çevresinde dağılmış olan Littorina cinsindendir. Bu türlerin birçoğu yumurta bırakırken bazıları doğuma geçiş yapmıştır. Bu türlerde, diğer türlerde yumurtaları protein açısından zengin bir jel ile kaplayan bir organ, yumurtaların genç salyangozların ebeveynlerinin kabuklarından çıkana kadar gelişmesine izin vererek bir kuluçka görevi görür. Bu, hayatta kalma açısından uygun olmayan ortamlarda yumurta bırakmak zorunda kalan hayvanlar için bir avantaj olduğu düşünülmektedir.

Yumurta bırakan türler, akrabalarıyla o kadar benzerdir ki bazen sadece bir yumurta bırakan türün bir varyantı olarak düşünülürler. Bu da bize doğuma geçişin oldukça yakın bir zamanda evrimleşmiş olduğunu ve bunu anlamak için iyi bir fırsat sunduğunu düşündürmektedir.

Bu nedenle, uluslararası geniş bir araştırmacı ekibi, yumurtadan çıkan ve doğum yapan salyangozların genomunu diziledi. Elde edilen veriler, farklı türlerin ne kadar yakın ilişkili olduğu ve doğuma ilişkin genetik değişiklikler gibi konuları analiz etmek için kullanıldı.

Sonuçlar, doğum yapan iki ayrı tür kümesinin olduğunu göstermektedir. Başka bir deyişle, bu salyangoz türlerinin evrimsel ağacında, doğum yapan iki grup türü ayıran bir yumurta bırakan türlerle dolu bir dal bulunmaktadır. Genellikle bu yapı, doğumların her biri için ayrı ayrı evrimleştiği, her biri için bir dal olduğunu gösterir. Ancak burada durum öyle görünmüyor, nedenlerine değineceğiz.


Çeşitli Değişiklikler

Ayrıca, araştırmacılar doğuma ilişkin genomun bölgelerini inceledi ve 88 tane buldu. Bu 88 bölge, doğuma ilişkin iki kümede de bulundu ve içlerindeki DNA dizileri oldukça benzerdi. Bu, bu bölgelerin tek bir kökene sahip olduğunu ve her iki atadan da aynı şekilde devam ettirildiğini göstermektedir.


Bunun bir açıklaması, doğum yapan bir hayvan nüfusunun evrimi sırasında bir noktada yumurta bırakmaya geri dönmesidir. Bunun yanı sıra, yumurtlayan ve doğuranlar arasındaki melezleşme, bu varyasyonların yumurta bırakan bir popülasyon içinde yayılmasına ve bu farklılıkların bireysel hayvanlarda yeteri kadar mevcut olduğunda, ayrı bir doğum yapan soy hattı oluşturmasına izin vermiş olabilir.

İnsanlarda fiziksel görünüşü etkileyen genetik özelliklerin bulunduğu gibi, bu 88 doğuma ilişkin bölgenin de genetik çeşitlilikleri oldukça azdır. Bu durum, her bölgenin belirli bir genetik varyantın popülasyonda o kadar avantajlı olduğunu göstermektedir ki, bu DNA parçasının diğer tüm versiyonlarını dışa iterek popülasyonu sarmıştır. Bununla birlikte, yumurta bırakan popülasyonlarda nadir bulunan bazı farklı varyasyonlar da almışlardır araştırmacılara göre bu, bu DNA parçalarının evrimsel seçilime ne zaman uğradıklarını tahmin etmelerine olanak tanımaktadır.

Verilen cevap, sizin hangi 88 segmente baktığınıza bağlı olarak değişmekle birlikte, yaklaşık 10.000 ila 100.000 yıl öncesine kadar uzanmaktadır. Bu aralık, doğuma imkan sağlayan genetik bölgelerin yavaş bir şekilde birleştirildiğini ve evrimin geleneksel görüşünün önerdiği gibi birçok yıl boyunca aşama aşama oluşturulduğunu göstermektedir.

Araştırmacılar, en azından bu bölgelerden bazılarının muhtemelen doğumun zaten norm olduğu zamanlarda evrimleşmiş ve sadece içsel kuluçka verimliliğini arttırdığını kabul etmektedirler. Ayrıca, kaç farklı varyantın (veya hangi varyantların) bulunması gerektiğini veya doğuma izin veren birçok varyantın hangilerinin gerekliliğini bilememekteyiz. Bununla birlikte, araştırmacılar şimdi daha iyi anlamak için inceleyebilecekleri genlerin geniş bir listesine sahiptir.


Slack'ten Gelen Sarsıcı Haber Veri İzni Olmadan Eğitim?

Melih ÖZKAŞ

Apple'ın Yeni iPhone 17 İnce Tasarım ve Fiyat Artışı

Ayşe POLAT

Yeni Oyun Deadlock Valve Muhteşem Tanıtımı Ne Zaman

Melih ÖZKAŞ

OpenAI'da Superalignment Ekibi Dağıldı | Güvenlikte Gerilim

Melih ÖZKAŞ

Microsoft Call of Duty Eklemesi Oyun Dünyasında Devrim!

Melih ÖZKAŞ

Yapay Zeka Devrimi Reddit'te Başlıyor! OpenAI ile Yeni Dönem

Melih ÖZKAŞ

Twitter'ın Yeni Kimliği Elon Musk'ın Etkisiyle X.com

Melih ÖZKAŞ

Kızıl Goncalar Sezon Finali 2. Fragmanı Yayınlandı | Dizi

Hava ÖZKAŞ