Papağanların Teknolojiyle Etkileşimi Yeni Araştırma Buluşları

Evcil Papağanlar İçin İnteraktif Teknoloji Çözümleri | Bilim
T abiatları gereği sosyal varlıklar olan papağanlar, genellikle uygun bir sürükle etkileşime giremedikleri ev ortamlarında mutlu ve sağlıklı kalmak adına bazı zorluklarla karşılaşabilirler. Ancak son araştırmalar, teknolojinin onların sosyal ihtiyaçlarının daha fazlasını karşılama konusunda yardımcı olabileceğini gösteriyor. Glasgow Üniversitesi ve Northeastern Üniversitesi'nden araştırmacıların yürüttüğü son derece küçük bir çalışma, papağanların, Meta'nın Messenger platformu aracılığıyla diğer kuşlarla video görüşme seçeneği verildiğinde verdiği tepkileri, önceden kaydedilmiş videoları izlerken verdiği tepkilerle karşılaştırdı. Ve gerçek zamanlı konuşmalara bir eğilim gösterdikleri görüldü.

Bu araştırma, son birkaç yılda yapılan bir dizi küçük çalışmanın bulgularına dayanmaktadır. Bu çalışmalardan birinde ekip, evcil papağanları birbirleriyle (insanların yardımıyla) video görüşmeleri yapmaya ve bir diğerinde ise tablet oyunları oynamayı öğretti. En son çalışmada, dokuz papağan sahibine evcil hayvanları için tabletler verildi ve ardından altı aylık bir süre boyunca gözlem altında tutuldular. Bu süre zarfında, birbiriyle video görüşmesi yoluyla tanıştırılan papağanlar, toplamda 12 seansta üç saate kadar süren çağrılara katılabildiler. Bu seansların yarısı önceden kaydedilmiş videoları, diğer yarısı ise canlı Messenger video görüşmelerini içeriyordu.


Bu oturumlarda, papağanların bakıcıları kayıt altına aldı ve bu kayıtlara göre kuşların, canlı etkileşimler sırasında daha fazla ilgilendiği bildirildi. Bu senaryolarda daha fazla çağrı başlattılar ve diğer tarafındaki kuşlarla daha fazla zaman geçirdiler. Her oturumda, papağanlara en fazla iki çağrı yapma izni verildi ve araştırmacılar, Messenger üzerinden görüşen papağanların bunun yüzde 46'sında bu sınıra ulaştıklarını, önceden kaydedilmiş videolar izlerken ise neredeyse yarı yarıya daha azını gerçekleştirdiklerini buldular. Genel olarak, papağanlar Messenger üzerinden toplamda 561 dakika video görüşmesi yaparken, önceden kaydedilmiş videoları izlerken ise sadece 142 dakika geçirdiler."Canlılık görünümü gerçekten papağanların ekranlarıyla etkileşimine farklı bir boyut kazandırmış gibi göründü," diyen Dr. Ilyena Hirskyj Douglas, kesin sonuçların çıkarılabilmesi için daha fazla çalışmanın gerekliliğine dikkat çekti. "Diğer canlı bir kuşla etkileşim halindeyken sergiledikleri davranışlar, genellikle gerçek hayatta diğer papağanlarla da sergiledikleri davranışlara yansıdı bu özellik önceden kaydedilmiş oturumlarda görülmedi." Bununla birlikte, bakıcılar çoğunlukla hem canlı hem de önceden kaydedilmiş çağrıların kuşlar üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu bildirdi.

"İnternet, hayvanlara birbirleriyle yeni şekillerde etkileşimde bulunma fırsatı verme potansiyeli taşıyor, ancak onlara yardımcı olmak amacıyla inşa ettiğimiz sistemler, onların özel ihtiyaçları ve fiziksel/mental yetenekleri doğrultusunda tasarlanmalıdır," diyen Dr. Hirskyj Douglas, "Bu tür çalışmalar, gerçekten hayvan merkezli bir internetin temellerini atmayı sağlayabilir" dedi.Slack'ten Gelen Sarsıcı Haber Veri İzni Olmadan Eğitim?

Melih ÖZKAŞ

Apple'ın Yeni iPhone 17 İnce Tasarım ve Fiyat Artışı

Ayşe POLAT

Yeni Oyun Deadlock Valve Muhteşem Tanıtımı Ne Zaman

Melih ÖZKAŞ

OpenAI'da Superalignment Ekibi Dağıldı | Güvenlikte Gerilim

Melih ÖZKAŞ

Microsoft Call of Duty Eklemesi Oyun Dünyasında Devrim!

Melih ÖZKAŞ

Yapay Zeka Devrimi Reddit'te Başlıyor! OpenAI ile Yeni Dönem

Melih ÖZKAŞ

Twitter'ın Yeni Kimliği Elon Musk'ın Etkisiyle X.com

Melih ÖZKAŞ

Kızıl Goncalar Sezon Finali 2. Fragmanı Yayınlandı | Dizi

Hava ÖZKAŞ