Sektördeki Değişim Hücre Kültürlü Et Yasakları ve Eyaletlerin Tepkisi

Etiketleme Tartışmaları Hücre Kültürlü Et Ürünleri Yasaklar
L ab grown meat ürünlerinin satılması yakında Alabama ve Arizona'lıların karşısındaki hakim aylar ve binlerce dolarlık zarar. Bu durum, her iki eyaletin de çiftçiler, çiftlik sahipleri ve et paketleyicilerin karlarını azaltabilecek hücre kültürü et ürünlerinin satılmasını yasaklamak amaçlıdır.

Florida'dan Arizona'ya kadar olan eyalet yasama organları, yapay et ürünlerinin satışının yasaklanması yönünde çaba harcarken, tarım sektöründen gelen yüksek miktardaki iklim değişikliği etkileri nedeniyle tehlikeye maruz kaldığına inanmaktadır. Tarım, federal verilere göre ülkenin sera gazı emisyonlarının yaklaşık %11'ini oluştururken, bu emisyonların çeyreğini başlıca olarak ineklerin gazları oluşturur. Bu gazlar, özellikle karbon dioksitinden 20 kat daha etkili olan metan gibi, atmosferi ısınmaya etkili bir sera gazını salar. Küresel olarak, tarımın metan emisyonlarının yaklaşık %37'sini oluşturur.

Yıllardır, iklim aktivistleri, tarım sektöründen gelen emisyonların daha yakından incelenmesini ve düzenlenmesini, ülkelerin et ve süt ürünleri tüketimlerini azaltmalarını, böylece iklim üzerindeki etkilerini azaltmalarını istediler. Geçen yıl, 150'den fazla ülke, Birleşmiş Milletler'in yıllık iklim zirvesinde gıda ve tarımdan emisyonları gönüllü olarak azaltma sözü verdiler.

Ancak, sektör, artan düzenlemeleri engelledi ve et tüketimini azaltmaya yönelik çabalara karşı çıktı ve ABD'deki yerel ve eyalet hükümetlerinden yardım aldı. Alabama, Arizona, Florida ve Tennessee'de sunulan yasalar, şu anda ABD'de ürün ambalajlarında "et" kelimesinin kullanılması ile ilgili yasalarla ilgilenen 16 eyalet bulunmaktadır.

Ancak, devlet ve federal etiketlemenin nasıl çalışacağına dair standartlaşmış gereksinimlerin olmaması, hücre kültürlü et ürünlerinin nasıl etiketleneceği konusunda hiçbir standart belirtilmediği anlamına geliyor. Bunun değişebileceği önerilen yasalar ile değişebilir.

Federal düzeyde, Mo. Milletvekili Mark Alford, 2024 tarihli Adil ve Doğru Etiketleme Maddesi'ni sunarak, bir tartışmaya yol açmıştır. Bu yasa, ABD Tarım Bakanlığı'nın taklit et ürünlerini düzenlemesine ve doğru etiketlenmemiş ürünlerin satışını kısıtlamasına izin verecektir. US Senatörleri Jon Tester (D Mont.) ve Mike Rounds (R S.D.), okulların hücre kültürlü et servis etmesini yasaklayan bir yasa tasarısı sundu.

Bitki bazlı et yerine koyma ürünleri yaygın olsa da, hücre kültürlü etler genellikle bulunamaz ve şu anda mağazalarda satılmamaktadır. Geçen yılın yazında federal ajanslar, restoran menülerinde görülen hücre kültürlü tavuk ürünleri, üreten iki şirkete ilk onaylarını verdi.

Önerilen bazı yasaların destekleyicilerinden, milyarder Bill Gates de dahil olmak üzere, bazı karşıtların saldırılarına konu olmuş durumda.
Bu ifadelerle, yazının SEO uyumluluğunu sağlamak ve okuyucuların dikkatini çekmek amaçlanmıştır.


Nintendo Florida Merkezli Stüdyo Shiver Entertainment'ı Aldı

Melih ÖZKAŞ

Yalı Çapkını 71. Bölüm 2. Fragmanı Yayınlandı! | Dizi

Hava ÖZKAŞ

Super Mario 64 Modları Oyun Severlerin Yaratıcılığını Tetikliyor

Melih ÖZKAŞ

Meta Coinbase Match Group ve Diğerleri iş Birliğinde!

Melih ÖZKAŞ

Sonos Roam 2 Mükemmel Ses Deneyimi | Yenilikçi Kontroller

Melih ÖZKAŞ

Apple Avrupa Birliği'nden Aldığı Antitröst Cezasına İtiraz

Melih ÖZKAŞ

Sonos Ace Yeni Kablosuz Kulaküstü Kulaklık Tanıtıldı | Teknoloji

Hava ÖZKAŞ

Dijital Animasyon Lideri Pixar İşten Çıkarmalar | Teknoloji

Melih ÖZKAŞ