SpaceX Yeni Nesil Starship Roketi Başarılı Uçuş Gerçekleştirdi

Elon Musk'ın SpaceX İle Yeni Nesil Starship Roketi
E lon Musk'ın liderliğindeki SpaceX tarafından geliştirilen yeni nesil Starship roketi, Cuma günü Teksas, Güney Teksas'taki Starbase fırlatma tesisinden fırlatıldıktan sonra dünyanın etrafının yarısını uçarak, ağır yükleri düşük dünya yörüngesine çıkarabilme yeteneğini başarıyla gösterdi.

121 metre uzunluğunda ve 747 jumbo jetin gövdesinden daha geniş olan SpaceX'in üçüncü dev Starship roketinin fırlatılması, geçmişte gerçekleştirilen iki Starship test uçuşunun bazı hedefleri başarmasının ardından, özel sermayeli roket programını uydu fırlatmalarına başlama ve SpaceX'in zaten hızla artan Starlink dağıtımlarını hızlandırma noktasına getiriyor.

Elon Musk, SpaceX'in kurucusu ve CEO'su, sosyal medya platformu X'te "Starship, yörünge hızına ulaştı!" yazarak "Tebrikler SpaceX ekibi!!" dedi.

Perşembe günkü test uçuşuyla SpaceX, Starship'in yörüngeye düşük derecede ağırlıklı yükleri bırakmak üzere gelecekteki uçuşlarda açılacak ve kapanacak olan Starship'in yük bölmesi kapıları dahil olmak üzere birkaç kilometre taşına ulaştı. SpaceX'ten gelen bir ön rapor, Starship'in roketin içindeki iki tank arasında süper soğuk sıvı oksijen yakıtını aktardığını da gösterdi. Gelecekteki Starship uçuşları, NASA için Ay'a astronot indirme gibi derin uzay misyonlarında SpaceX'in yıllar içinde planladığı daha cesur yörünge dolgu testlerinin ön testidir.

Starship, Perşembe günkü performansının dışında kalan bazı işleri bıraktı. Daha önce olduğundan daha yakınına geldiği halde, süper ağır itici kontrolsüz bir şekilde Meksika Körfezi'ne düştü. Bazı motorları, denize ulaşmadan birkaç saniye önce ateşlendi gibi görünse de itici, denize ulaşmadan birkaç saniye önce korku filmi tarzında ateş almaya başladı. Eğer her şey mükemmel olsaydı, itici itici, son frenleme yakıtının 13 motordan ısıl yeniden ateşlenmesinden sonra yumuşak bir şekilde okyanusa yerleşecekti.

Uzaydaki Starship'in Raptor motorlarından birinin yeniden başlatılması bu uçuşun üç yeni test hedefinden biri SpaceX yetkilileri henüz açıklamadığı nedenlerle gerçekleşmedi.

Roket ve uzay aracı parçası olan Starship, SpaceX'in yeterli yakıt biriktirdiğinde iticiyi ve gemiyi geri kazanacak hale geldiğinde, düşük dünya yörüngesine 150 metrik ton (330,000 pound) kadar kargo fırlatmak üzere tasarlanmıştır. Tek kullanımlık olarak uçurulduğunda, Starship, Musk'a göre neredeyse o kadar yükü uzaya fırlatabilir. Yapay yaşamı çok gezegenli hale getirme hedefiyle Musk'ın, Mars'ta yerleşim birimi inşa etme hedefinin temelidir. Yakın vadede, Starship'in uzay ajansı NASA'nın Artemis programı aracılığıyla Ay'a astronot indirmek için kullanışlı olacaktır.

SpaceX'in Starship, Perşembe günü uzaya doğru tırmanırken tüm işaretlerini vurdu.


Nintendo Florida Merkezli Stüdyo Shiver Entertainment'ı Aldı

Melih ÖZKAŞ

Yalı Çapkını 71. Bölüm 2. Fragmanı Yayınlandı! | Dizi

Hava ÖZKAŞ

Super Mario 64 Modları Oyun Severlerin Yaratıcılığını Tetikliyor

Melih ÖZKAŞ

Meta Coinbase Match Group ve Diğerleri iş Birliğinde!

Melih ÖZKAŞ

Sonos Roam 2 Mükemmel Ses Deneyimi | Yenilikçi Kontroller

Melih ÖZKAŞ

Apple Avrupa Birliği'nden Aldığı Antitröst Cezasına İtiraz

Melih ÖZKAŞ

Sonos Ace Yeni Kablosuz Kulaküstü Kulaklık Tanıtıldı | Teknoloji

Hava ÖZKAŞ

Dijital Animasyon Lideri Pixar İşten Çıkarmalar | Teknoloji

Melih ÖZKAŞ