Tesla CEO'su Mahkemede Yatırımcıları Etkileyen Tweet

Elon Musk Temyiz Kararı Teknoloji Dünyasında Çarpıcı Örnek
E lon Musk, ABD Yüksek Mahkemesi'ne yaptığı temyiz başvurusuyla ilgili verilen kararla gündemde. 2018 yılında SEC ile girdiği anlaşmayla ilgili yaşadığı sürecin sonucunda, mahkeme, Elon Musk'ın temyiz başvurusunu es geçti ve Tesla CEO'suna, yatırımcıları etkileyen yanıltıcı ifadeler kullanma suçlaması ve getirilen yaptırımlarla ilgili olarak aldığı yargı kararını onaylamış oldu.

Elon Musk'ın "funding secured" şeklinde yaptığı tweet'in ardından, SEC'in yanıltıcı ifadeler konusunda ciddi bir duruş sergilediği bilinirken, Tesla'nın hisseleri %6'dan fazla artmıştı. Ancak, ortaya çıkan gerçek, Musk'ın tweet'inde iddia ettiği finansmanın gerçekte sağlanmamış olduğuydu. Bu durum, piyasada ciddi bir karmaşaya ve Tesla hisselerinin değerinde düşüşe neden oldu. SEC'in bu duruma sert bir şekilde karşılık vermesiyle birlikte, Musk ve Tesla'nın her biri 20 milyon dolar ceza ödemek zorunda kaldı ve ayrıca Musk'ın şirketin yönetim kurulundan ayrılması ve yatırımcılarla ilgili tweet'lerinin önceden bir avukat tarafından incelenmesi gerekiyordu.
 


Musk'ın temyiz başvurusunda, anlaşmanın kendisini anayasal haklarından mahrum bıraktığı ve ekonomik baskı altında olduğunu savunarak, bu yaptırımların kendisini ve şirketini susturmak ve taciz etmek için kullanılan bir taktik olduğunu iddia ettiği biliniyor. Ancak, 2. Daire Temyiz Mahkemesi, Musk'ın iddialarını reddederek, anlaşmaya gönüllü olarak katılan tarafların anayasal haklarını ve diğer haklarını vazgeçebileceğini belirtti ve SEC'in koruma altına alınmış konuşmalar üzerinden kötü niyetli, taciz edici soruşturmalar yürüttüğüne dair hiçbir kanıt bulunmadığını ifade etti.

Bu kararla birlikte, Musk'ın temyiz başvurusunun sonucu resmiyet kazanmış oldu ve bu konuda artık son karar 2. Daire Temyiz Mahkemesi'ne ait. Bu süreç, teknoloji dünyasının önde gelen isimlerinden biri olan Elon Musk'ın yaptığı yanıltıcı tweet ve sonrasında yaşadığı yargı süreciyle ilgili oldukça çarpıcı bir örnek teşkil etmekte. Teknoloji dünyasının nabzını tutan okurlarımız için bu süreci yakından takip etmeye devam edeceğiz.Slack'ten Gelen Sarsıcı Haber Veri İzni Olmadan Eğitim?

Melih ÖZKAŞ

Apple'ın Yeni iPhone 17 İnce Tasarım ve Fiyat Artışı

Ayşe POLAT

Yeni Oyun Deadlock Valve Muhteşem Tanıtımı Ne Zaman

Melih ÖZKAŞ

OpenAI'da Superalignment Ekibi Dağıldı | Güvenlikte Gerilim

Melih ÖZKAŞ

Microsoft Call of Duty Eklemesi Oyun Dünyasında Devrim!

Melih ÖZKAŞ

Yapay Zeka Devrimi Reddit'te Başlıyor! OpenAI ile Yeni Dönem

Melih ÖZKAŞ

Twitter'ın Yeni Kimliği Elon Musk'ın Etkisiyle X.com

Melih ÖZKAŞ

Kızıl Goncalar Sezon Finali 2. Fragmanı Yayınlandı | Dizi

Hava ÖZKAŞ