Elektrikli Araçların Soğuk Hava Şartlarında Avantajları Nelerdir ?

Elektrikli Araçların Soğuk Hava Koşullarındaki Avantajları
E lektrikli araçların soğuk ve sert hava koşullarında içten yanmalı motorlu araçlara göre üstün bir sürüş deneyimi sunduğunu öznel olmayan bir bakış açısıyla belirtmek mümkün. Birçok nedenle konfor, kontrol ve dayanıklılık avantajları soğuk sürüşün keyfini artırıyor. Şimdi, bu konuyu açıklamama izin verin.

İlk olarak, bir noktayı kabul edeyim. Elektrikli araçlar soğuk iklimlerde menzil kaybına uğrar. Bunun temel nedenleri, hem kabinin hem de batarya paketinin sıcak tutulması gerekliliğinden kaynaklanır ki bu da hareket etmek için kullanılacak enerjiyi azaltır. Genel olarak konuşursak, kışın elektrikli aracı ısıtmak yazın soğutmaktan daha fazla enerji gerektirir.

Ancak unutmayın, tüm araçlar kışın menzil kaybeder. Soğuma ile birlikte hava daha yoğun hale geldiği için itmek daha fazla çalışma gerektirir. Ve araçların ihtiyaç duyduğu viskoz sıvıların hepsi kendi çalışma sıcaklıklarına ısıtmak için daha fazla zaman alır. Bu da motorunuz, şanzımanınız ve diferansiyeliniz gibi tüm parçaların soğukta daha fazla çalışmasını ve dolayısıyla daha fazla enerji tüketmesini gerektirir.

Kabin Isıtması


Aslında, elektrikli araçlar burada içten yanmalı motorlu araçları geride bırakır. Daha küçük ızgaralı açıklıklar ve düz alt yapılara sahip olmaları (endişelenilecek tahrik milleri veya egzoz boruları olmaması), BEV gövdelerinin sürükleme katsayılarının düşük olmasını ve havada daha az bir çaba ile kaymasını sağlar. Ayrıca, arabanın viskoz sıvıları gerektiren karmaşık parçalarının çoğu BEV'lerde bulunmaz, yani endişelenecek bir motor veya şanzıman yoktur.

Dahası, BEV'lerin menzil dezavantajı yaratan şey aynı zamanda belirli bir avantaj sunar. Elektrik motorları çok daha verimli çalıştığı için ısıtma için kullanılacak atık ısı çok daha azdır. Sonuç olarak, ayrı elektrikli ısıtma elemanlarına sahip olursunuz ve aracınızı çalıştırdığınız anda, koltuğunuzu veya tüm kabininizi ısıtan ayrı elektrikli ısıtma elemanları devreye girer. Motorun ısınması için beklerken titreyerek geçirdiğiniz on dakika, geride kalan ICE (İçten Yanmalı Motor) geçmişinin bir parçasıdır.

Yerine getirme mühendisleri sürekli olarak atık ısıyı kabinin ısıtılması ve batarya paketinin kullanımını sınırlamak amacıyla kullanmaya çalışırlar. Örneğin, Cadillac Lyriq'in baş geliştirme mühendisi Kevin Cansiani, batarya, tahrik üniteleri, güç elektroniği ve bir ısı pompası ve soğutma sistemiyle kabin arasında bir bağlantı sağlayan Ultium enerji geri kazanım sistemi adı verilen bir özelliği olduğunu belirtiyor. Bu sistemi, fazla ısıyı gerektiği yer olan yere transfer edebilir.

"Bandwidth'a sahip olduğumuz için gelişmiş bir ısı pompası sistemine benzetmeyi seviyoruz," diyor Cansiani.

Cadillac'in versiyonu herhangi bir israfı yakalamak için en karmaşık gibi görünse de, pek çok üretici benzer bir amaca hizmet etmek için bir tür ısı pompası sunar.

Araçınızı Önceden Isıtın


Konfor konusunda konuşurken, neden aracınızı ısıtmak için başlamayı beklemek zorundasınız? Eğer evde şarj ediyorsanız, sadece ayrılmak istediğinizde aracınızı ısıtmasını söyleyin ve hala şarja takılıyken kabinini önceden ısıtsın. Garajınızda egzoz emisyonlarından zehirlenme endişesi duymanıza gerek yok çünkü egzoz borusu yok.

Cansiani, Lyriq'in bunu üç farklı şekilde yapabildiğini söylüyor My Cadillac Uygulaması ile, anahtarlık uzaktan kabin iklimlendirme özelliği ile veya merkezi konsol dokunmatik ekranıyla önceden ayarlayabilirsiniz.

"Cansiani şöyle diyor "Sabah 630'da işe gitmeye başlarsanız "Belirli bir zamanda (önceki gece) şarja başlayacak ve sonra tüm ayarları (araba, pil, kabin), belirttiğiniz gibi hazır olacak ve sabah o sıcaklıkta o zamanda sizin için bekleyecek".

Anlıyor musunuz? Soğuk hava koşullarında daha fazla konfor ve kolaylık.

Dahası, soğukta menzil düşse bile modern batarya paketleri genellikle ideal koşullarda en az 402 km menzil sunar. Örneğin Lyriq, EPA'ya göre trim ve tahrik sistemine bağlı olarak 494 ila 505 km arasında bir menzil sunar. Eğer çok soğuksa ve menzilin yarısını kaybederseniz (muhtemelen yapmazsınız) bu hala size 241 km'den fazlasını, yani bir yolculuktan veya tam gün Uber sürücülüğünden başka her şey için yeterli bir menzil bırakır.


Slack'ten Gelen Sarsıcı Haber Veri İzni Olmadan Eğitim?

Melih ÖZKAŞ

Apple'ın Yeni iPhone 17 İnce Tasarım ve Fiyat Artışı

Ayşe POLAT

Yeni Oyun Deadlock Valve Muhteşem Tanıtımı Ne Zaman

Melih ÖZKAŞ

OpenAI'da Superalignment Ekibi Dağıldı | Güvenlikte Gerilim

Melih ÖZKAŞ

Microsoft Call of Duty Eklemesi Oyun Dünyasında Devrim!

Melih ÖZKAŞ

Yapay Zeka Devrimi Reddit'te Başlıyor! OpenAI ile Yeni Dönem

Melih ÖZKAŞ

Twitter'ın Yeni Kimliği Elon Musk'ın Etkisiyle X.com

Melih ÖZKAŞ

Kızıl Goncalar Sezon Finali 2. Fragmanı Yayınlandı | Dizi

Hava ÖZKAŞ