Yeni Teknoloji ANYmal ve Parkur Yetenekleri | Teknoloji Haberleri

Dünya'nın En Hızlı Parkur Robotu ETH Zürih Üniversitesi
E TH Zürih Üniversitesi’nden Yeni Bir Miletaş ANYmal, Parkur Yapabilir Hâle Geldi

ETH Zürih Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar neticesinde, bir köpek gibi dört bacaklı bir robot olan ANYmal, bina siteleri veya felaket bölgelerinde arama kurtarma operasyonlarında kullanılmak amacıyla tasarlandı. Son gelişmelerle birlikte ANYmal, parkur hareketlerini gerçekleştirebilecek yeteneklere sahip hale geldi. Insan parkur tutkunları çeviklikleriyle tanınırken, ANYmal henüz onların seviyesine ulaşmasa da, robot başarıyla boşlukları atlayabiliyor, büyük engelleri tırmanabiliyor ve engellerin altından geçebilmek için eğilebiliyor. Bu gelişmeler, Science Robotics isimli dergide yayımlanan bir makalede detaylandırıldı.

2024'te yayımlanan bu makalede, ETH Zürih ekibi, ANYmal'ın feedback öğrenme sistemini 2019’da tanıttı ve üç yıl sonra da kendi vücut hareketlerini algılama yeteneğini geliştirdi. Geçtiğimiz yıl ise, ekip, ay ve Mars yüzeyine benzer sert arazi koşullarına mümkün olduğunca yakın ortamlarda test edilen üç özelleştirilmiş ANYmal robotunu tanıttı. Araştırmacılar, yürüyebilen robotların, gelecekteki gezginlere yardımcı olabileceğini ve keskin kenarlardan zarar görmeyi veya gevşek bir regolitte çekiş gücünü kaybetmeyi engelleyebileceğini ortaya koydu. Her robot, bir lidar sensörüne sahipti, ancak bunlar belirli işlevler için özelleştirilmişti ve gerektiğinde birbirlerinin yerine geçebiliyordu.

ANYmal ve benzeri dört bacaklı robotlar, son yıllarda ne kadar gelişmiş olsalar da, insanlar ve diğer hayvanlar kadar çevik ve becerikli olmaları için hala önemli zorluklar bulunmaktadır. ETH Zürih’te doktora öğrencisi olan ve parkur eğitimi alan Nikita Rudin'in belirttiğine göre, bu yaklaşım, makine öğrenme ve model tabanlı kontrolü birleştiriyor. Ekip üç bağlantılı bileşene görevi bölmüş durumda robotun kameralardan ve LiDAR’dan gelen verileri işleyerek araziyi tahmin eden algılama modülü, belirli arazileri aşmak için programlanmış hareketlerin bir kataloğuna sahip olan lokomosyon modülü ve farklı engelleri ve arazileri yöneten bir navigasyon modülü.

ANYmal, araştırmacılar tarafından başarıyla gerçekleştirilen teste göre, bir kutudan diğerine 1 metre uzaklıkta atlama yeteneğine sahipti. Robot, kenara yan olarak yaklaşarak ayaklarını mümkün olduğunca kenara yerleştirmeli ve sonra üç bacakla zıplamalı, dördüncü bacağı diğer kutuya inmek için kullanmalıydı. ANYmal ayrıca, 1 metre yüksekliğinde bir kutudan aşağı inip, yerdeki bir hedefe ulaşabiliyor, aynı zamanda kutuya tırmanabiliyordu. Robot ayrıca, dar bir geçişteki hedefe ulaşmak için eğilebiliyor ve adımını buna göre ayarlayabiliyordu. Ayrıca ekip, ANYmal'ın merdivenleri, eğimleri, rastgele küçük engelleri ve benzeri zorlukları aşabilme yeteneklerini de test etti.

ANYmal’ın gerçek dünya ortamlarında navigasyon konusunda hala sınırlamaları bulunsa da, bu gelişmeler, robotun karmaşık ortamlarda gelişebileceğini gösteriyor. ANYmal, "serbest koşucuların çevikliğine ulaşmayı hedeflediği için, algıdan actuationa kadar olan tüm bileşenlerdeki kısıtlamaları daha iyi anlayabiliyor, bu kısıtlamaları aşabiliyor ve genel olarak robotlarımızın yeteneklerini artırabiliyor." şeklinde belirtildi.

Bu gelişmeler, gelecekte arama kurtarma operasyonlarının yanı sıra uzay görevlerinde de kullanılabilecek çok yönlü robotların geliştirilmesine olanak sağlayabilir. ANYmal ve benzer robotların, insanların ulaşamayacağı yerlere erişerek hayati önem taşıyan görevleri yerine getirmesi bekleniyor.


iOS 18 Sızıntıları Emoji Harikaları ve Özelleştirme Patlaması!

Melih ÖZKAŞ

ICQ Veda Tarihi İnternet Dünyasında Bir Efsanenin Sonu

Melih ÖZKAŞ

Nintendo Switch'te Resident Evil 6'nın Beklenmedik Başarısı

Melih ÖZKAŞ

Grok 3.0 Yapay Zeka Teknolojilerinde Yeni Bir Çığır

Melih ÖZKAŞ

Görsel Efektin Tenisle Buluştuğu Challengers Filminden Sahneler

Melih ÖZKAŞ

Efsanevi Wrecked Sezonu Fortnite'ın Post Apokaliptik

Adem YALÇIN

Kabosu Mirası Dogecoin ve Memecoin'ler Üzerinde Derin Etki

Ayşe POLAT

Lucid Motors İş Gücü Kesintisi ve Otomotiv Endüstrisinde Zorluklar

Melih ÖZKAŞ