Gizlilik Odaklı Privacy Pro: DuckDuckGo'nun Yeni Hizmeti Detaylandı

DuckDuckGo Privacy Pro Gizlilikte Yeni Standartlar
D uckDuckGo, Gizlilik Odaklı Yeni Hizmeti "Privacy Pro" ile Fark Yaratıyor

Günümüzde web tarayıcı şirketleri arasında VPN hizmetleri sunan Google, Mozilla ve Opera'nın yanı sıra DuckDuckGo da bu alana adım attı. "Privacy Pro" planı ile üç farklı hizmeti bir arada sunan DuckDuckGo, kişisel bilgi kaldırma ve kimlik hırsızlığı onarım hizmetlerini aylık 10 dolar veya yıllık 100 dolara sunuyor. Ancak şu an için abonelik yalnızca ABD'de mevcut. Privacy Pro özellikleri DuckDuckGo tarayıcısına entegre edilmiş durumda, böylece ayrı uygulamalar kurmanıza gerek kalmıyor.

DuckDuckGo, VPN günlüklerini saklamayacağını belirterek kullanıcı gizliliğini korumaya yardımcı olmayı hedeflediğini söylüyor. Bu nedenle, DuckDuckGo, VPN ile bağlıyken yaptığınız herhangi bir şeyi bireylerle ilişkilendirmek veya DuckDuckGo'da yaptığınız aramalar gibi başka herhangi bir şeyi size bağlamak için "hiçbir yolun olmadığını" iddia ediyor. DuckDuckGo, trafiğinizi şifrelemek ve VPN sunucuları üzerinden yönlendirmek için açık kaynaklı WireGuard protokolünü kullanıyor. Şu an için şirketin ABD, Avrupa ve Kanada genelinde VPN sunucuları bulunuyor ve zamanla daha fazlasını eklemeyi planlıyor.

Bir abonelik, beş masaüstü ve mobil cihazı kapsayacak şekilde tasarlanmış. Bir hesap kullanmak yerine, güvenli tutmanız gereken rastgele bir kimliğiniz olacak. İsterseniz, cihazlar arasında daha kolay yetkilendirme için bir e posta adresi ekleyebilirsiniz. Ancak yine de DuckDuckGo'ya herhangi bir kişisel kimlik bilgisi vermenize gerek olmayacak şirket ödemeleri işlemek için Stripe, Google Play ve Apple App Store'u kullanıyor.

DuckDuckGo'nun kullanıcı gizliliğini koruma odaklı yaklaşımı, kişisel bilgi kaldırma aracına da yansıyor. Bu araç, tam adınız, ev adresiniz ve doğum gününüz gibi detayları insan arama sitelerinden ve veri broker hizmetlerinden kaldırıyor. Kurulum sürecinde verdiğiniz bilgiler cihazınızda kalır ve kişisel bilgilerinizi kaldırmak için talepler doğrudan masaüstünüzden başlar (şu an için kişisel bilgi kaldırma aracını yapılandırmak ve yönetmek için Windows veya Mac bilgisayara ihtiyacınız var).

DuckDuckGo, bu tür bir hizmet için bir ilk olduğunu söylüyor, çünkü detaylarınız uzak sunucularda saklanmıyor. Bu aracı oluşturmak için DuckDuckGo, 2022 yılında veri kaldırma hizmeti Removaly'yi satın aldı. Kişisel bilgi kaldırma hizmeti, bilgilerinizin tekrar ortaya çıkıp çıkmadığını düzenli olarak kontrol etmek üzere insan arama sitelerini ve veri brokerlarını yeniden tarar, böylece buna göre hareket edebilirsiniz.


DuckDuckGo Privacy Pro Gizlilikte Yeni Standartlar - 2

Kimlik hırsızlığı onarım hizmetine gelince, eğer kimliğiniz çalınırsa DuckDuckGo, size ortağı Iris'ten bir danışmanla bağlantı kuracak. Danışman, çalınan hesapları ve finansal kayıpları onarma konusunda yardımcı olacak, ayrıca kredi raporunuzu düzeltmeye yardımcı olacaktır. Ayrıca sürücü belgeniz, banka kartlarınız ve pasaportunuz gibi önemli belgelerin iptal edilmesine ve değiştirilmesine yardımcı olabilir. Iris, kimlik hırsızlığı nedeniyle uzakta ve mahsur kaldıysanız size nakit avans sağlayabilir.

Yine, başlangıçta kişisel bilgilerinizi sağlamanız gerekmez. Kimlik hırsızlığı sonrası yardıma ihtiyacınız olursa, danışmana doğrudan bu detayları sağlamanız gerekecektir.

Bu hizmetler aracılığıyla gizlilik korumayı genişleterek DuckDuckGo'nun kar marjını artırmak mantıklı bir adım. Ayrıca, Mozilla'nın kişisel bilgi kaldırma hizmeti aylık 9 dolar olmasına karşın, Privacy Pro oldukça makul bir fiyata sahip gibi görünüyor.

Bu yeni hizmetlerle DuckDuckGo, kullanıcı gizliliğine odaklanarak güçlü bir adım atıyor ve internet kullanıcıları için daha güvenli ve özel bir deneyim sunmayı hedefliyor.Zihinsel Becerilerinizi Geliştiren Puzzle Oyunları

Fatma ÖZTÜRK

iOS 18 Sızıntıları Emoji Harikaları ve Özelleştirme Patlaması!

Melih ÖZKAŞ

ICQ Veda Tarihi İnternet Dünyasında Bir Efsanenin Sonu

Melih ÖZKAŞ

Nintendo Switch'te Resident Evil 6'nın Beklenmedik Başarısı

Melih ÖZKAŞ

Grok 3.0 Yapay Zeka Teknolojilerinde Yeni Bir Çığır

Melih ÖZKAŞ

Görsel Efektin Tenisle Buluştuğu Challengers Filminden Sahneler

Melih ÖZKAŞ

Efsanevi Wrecked Sezonu Fortnite'ın Post Apokaliptik

Adem YALÇIN

Kabosu Mirası Dogecoin ve Memecoin'ler Üzerinde Derin Etki

Ayşe POLAT