DuckDuckGo AI Chat Gizlilik Odaklı AI Bot ve Model Seçenekleri

DuckDuckGo, Gizliliğe Odaklanan Yeni AI Sohbet Botu!
T eknoloji dünyasında yapay zeka destekli sohbet botlarının sayısı bir hayli arttı. Son eklenen isim ise DuckDuckGo'nun AI Chat adını verdiği yeni botu. Gerek gizlilik odaklı arama motoru olmaları gerekse yapay zeka yarışında geride kalmak istememeleri, şirketi bu adımı atmaya yönlendirdi. Uzun süredir test aşamasında olan AI Chat, artık herkese açık!

Diğer büyük dil modelleri tarafından desteklenen Google'ın Gemini ve OpenAI'nin ChatGPT gibi bağımsız botların aksine, DuckDuckGo'nun AI Chat'i farklı bir yapıda. Şu an için AI Chat, OpenAI'nin GPT 3.5, Anthropic'in Claude 3 Haiku, Meta'nın Llama 3 ve Mistral'ın Mistral 8x7B modelleri arasından seçim yapma imkanı sunuyor. Şirket, yakında daha fazla model ekleyeceklerini belirtiyor. Bu modeller arasındaki temel farklar, büyük dil modellerinin cevap verirken hangi parametreleri (teknik deyimle ayarları) kullandığına göre şekilleniyor. Eğer bir modelin cevabını beğenmezseniz, başka birini deneyebilirsiniz.


AI Chat ücretsiz olarak kullanılabiliyor ancak günlük bir limit ile sınırlı. Şirket, daha gelişmiş yapay zeka modellerine erişim ve daha yüksek limitlere sahip bir ücretli plan üzerinde çalıştıklarını belirtiyor. AI Chat'in soru sormak, e posta taslağı oluşturmak, kod yazmak ve seyahat planları oluşturmak gibi çeşitli kullanım alanları bulunsa da şu an için resim oluşturamıyor.

DuckDuckGo, AI Chat'i sadece ChatGPT veya Claude'ı kullanmaktan daha gizli bir şekilde kullanmanın önemine vurgu yapıyor. Şirket, kullanıcıların sorularının ve üretilen cevapların yapay zeka modellerini eğitmek için kullanılmayacağını iddia ediyor. Nirzar Pangarkar, DuckDuckGo'nun baş tasarımcısı, bir blog yazısında, "[Biz], sizin IP adresinizi tamamen kaldırarak cevapları sizin adınıza istiyoruz ve IP adresimizi kullanıyoruz," diyor. "Bu sayede isteklerin bizden geldiği ve sizden gelmediği izlenimi oluşturuyoruz." Eğer gizlice arama yaparken bir sohbet botuyla uğraşmak istemiyorsanız, DuckDuckGo bu özelliği kolayca kapatabilmenize olanak tanıyor.AI Chat, DuckDuckGo'nun geçen yıl eklediği DuckAssist adlı başka bir AI destekli özellikten ayrı olarak yayınlandı. DuckAssist, arama sonuçlarının üstünde yapay zeka tarafından oluşturulan özetler sunuyor. Bunun benzeri Google'ın tartışmalı yeni özelliği AI Overviews gibi olsa da, DuckAssist, cevaplarını oluşturmak için Wikipedia gibi güvenilir kaynaklara güvenir. DuckDuckGo, AI Chat ve DuckAssist'in birbirini tamamlayıcı özellikler olduğunu düşünüyor. Pangarkar şunları yazıyor "Eğer aramayla başlarsanız, okuduklarınızı anlamak veya gördüğünüz web sayfalarında olmayan yeni sorulara hızlı ve doğrudan cevaplar bulmak için AI Chat'e geçebilirsiniz. Tercih size kalmış."