Discord Artık Reklamlara Yer Açıyor Oyun Dünyasıyla Bağlantı Kuruyor

Discord, Oyuncuları Hedefleyen Yeni Reklam Modeli | Oyun
D iscord Artık Reklamlara Yer Açıyor Yeni "Sponsored Quests" İle Oyun Dünyasıyla Bağlantı Kuruyor

Dünya genelinde milyonlarca kullanıcısı bulunan popüler iletişim platformu Discord, uzun zamandır reklamlara karşı çıkıyordu. Ancak bu haftadan itibaren, video oyun üreticilerine, kullanıcılarına reklam verme imkanı sunuyor. Yeni "Sponsored Quests" adı verilen özellik, Discord'un önceki iş modelinden önemli bir değişiklik olarak karşımıza çıkıyor. Şimdilik, diğer sosyal medya platformlarındaki rahatsız edici reklamlardan çok daha az rahatsızlık verici gibi görünüyor, özellikle de Discord kullanıcıları bunları devre dışı bırakabiliyor.

Discord, 7 Mart'ta Sponsored Quests'ın duyurusunu yapmıştı. Discord'un Ürünlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Peter Sellis, bir blog yazısında kullanıcıların "önümüzdeki haftalarda" bunları görmeye başlayacaklarına dikkat çekmişti. Sponsored Quests, bilgisayar oyunları oynayan kullanıcılara, Discord üzerinden bir yayını izlemeleri için arkadaşlarını davet etmeleri karşılığında ödüller sunuyor. Bu reklamın amacı, video oyunlarının daha fazla oyuncuya ulaşmasını sağlamak ve bir tür pazarlama aracı olarak hizmet etmek.

Cumartesi günü The Wall Street Journal (WSJ), oyun geliştiricilere gösterilen bir slaytı görüntülediğini belirterek, “Sizi oyuncuların önüne çıkaracağız. Ve bu oyuncular sizi arkadaş gruplarına sokacak,” yazılı bir not içeren reklam hakkında rapor verdi. WSJ, Cumartesi günü Sponsored Quests'ın "bu hafta içinde platformun bir parçası haline geleceğini" bildirdi. Sellis, reklamların kullanıcıların yaşına, coğrafi konum verilerine ve oyun oynama alışkanlıklarına göre hedeflenmiş olacağını belirtti. Reklamlar ekranın sol alt köşesinde yer alacak, ancak kullanıcılar bu özelliği ayarlar kısmından devre dışı bırakabilecekler.

Discord, Lucasfilm Games ve Epic Games ile Mayıs ayında reklamları zaten test etti. Discord kullanıcıları, bir arkadaşlarını en az 15 dakika boyunca PC üzerinde Fortnite oynarken izlemeleri karşılığında, Fortnite'da Star Wars temalı eşyalar kazanabildiler.

Discord'un Kurucu Ortak ve CEO'su Jason Citron, Mart ayında yaptığı açıklamada, "Her oyunun bir gün Discord üzerinde Quests sunacağını" umduklarını belirtti.

**Discord Reklamlara Karşıydı, Peki Şimdi Ne Olacak?**

Bu yeni özelliği devre dışı bırakmak zorunda kalmak, kullanıcılar için istemedikleri bir ayarı kapatmak zahmetli olabilir, ancak reklamların kaldırılabileceği gerçeği, en azından uzun vadeli kullanıcılar için biraz rahatlama sağlayacaktır. Ancak Discord'un bu konuda ilerleyen zamanlarda ne yapacağı belirsiz. Platformun reklamsız olması, özellikle Ocak ayında istediği gibi, geleneksel sosyal medya platformlarından ayrılan temel farklarından biri olarak öne sürülmüştü.

2021 yılında Citron, Discord'un iletişimin anında geri bildirim almak amacıyla olduğu ve insanların genellikle reklamları görmek istememesi ve verilerinin başka şirketlerle paylaşılmasına karşı çıkmaları nedeniyle reklamlardan kaçındığını WSJ'ye ifade etmişti.

"Discord'un reklamsız olmasının nedeninin nedeni hakkında nedenleriniz nedir?" başlıklı bir soruya verdiği yanıtta, "Biz insanların verilerinin onların verisi olduğuna ve insanların konuşmalarını rahat ve güvenli bir şekilde yapmaları gerektiğine inanıyoruz ve bu verilerinin, onlara karşı kötüye kullanılmayacak herhangi bir şekilde kullanılmayacağından emin olmaları gerektiği bir şekilde kullanılmayacağı bir şekilde kötüye kullanılmasına karşı veri kullanmamalılar" açıklamasında bulunmuştu.

Sponsored Quests, diğer reklam türlerinden farklıdır ve Discord kullanıcılarının deneyimlerini daha belirgin bir şekilde etkileyen, örneğin anında reklamlar veya sohbet pencereleri yanında görülen reklamlar gibi, reklam türlerine göre daha az rahatsız edici bir yaklaşım sunar.


Zihinsel Becerilerinizi Geliştiren Puzzle Oyunları

Fatma ÖZTÜRK

iOS 18 Sızıntıları Emoji Harikaları ve Özelleştirme Patlaması!

Melih ÖZKAŞ

ICQ Veda Tarihi İnternet Dünyasında Bir Efsanenin Sonu

Melih ÖZKAŞ

Nintendo Switch'te Resident Evil 6'nın Beklenmedik Başarısı

Melih ÖZKAŞ

Grok 3.0 Yapay Zeka Teknolojilerinde Yeni Bir Çığır

Melih ÖZKAŞ

Görsel Efektin Tenisle Buluştuğu Challengers Filminden Sahneler

Melih ÖZKAŞ

Efsanevi Wrecked Sezonu Fortnite'ın Post Apokaliptik

Adem YALÇIN

Kabosu Mirası Dogecoin ve Memecoin'ler Üzerinde Derin Etki

Ayşe POLAT