Disney'nin Maliyetlerini Düşürme Hamlesi Pixar'da İşten Çıkarmalar

Dijital Animasyon Lideri Pixar İşten Çıkarmalar | Teknoloji
P ixar, Disney'nin maliyetleri düşürme çabalarıyla 175 çalışanını kaybediyor. Geçtiğimiz Ocak ayından bu yana dijital animasyonun öncüsü olan stüdyonun işten çıkarmaların planlandığı rapor edilmişti ve stüdyonun çalışan sayısı yaklaşık olarak yüzde 14 oranında azaltılıyor.
The Guardian’dan alınan bilgilere göre bu küçülme, Disney+ için orijinal şov ve filmlerin geliştirilmesinde azaltma hareketlerinin bir parçasıdır ve şirketin akış hizmetini daha karlı hale getirmeye çalıştığı belirtiliyor. Bu nedenle, Pixar'ın tekrar tamamen sinema için uzun metrajlı filmler yapmasını bekleniyor.


Bir zamanlar son derece güvenilir bir hit fabrikası olan Pixar, son birkaç yılda zor zamanlar geçirdi. Disney, Pixar filmlerinin sonunda Disney+’da yayınlanacağını beklemesi gerektiğini "eğittiğini" söyledi (Covid 19, sinema salonlarının kapanmasına neden olduktan sonra Soul, Luca ve Turning Red filmleri burada yayınlandı). Bu durum, Toy Story türevi Lightyear’ın gişe beklentilerini karşılamamasında rol oynamış olabilir. Geçen yılın Elemental’ı başlangıçta yavaş bir başlangıcın ardından kulaktan kulağa dolaşan bir hit haline geldi, ancak sonuçta önceki Pixar çıkışlarından çok daha az kazandı.Pixar, birkaç hafta içinde, en iyi filmlerinden birinin devamı olan Inside Out 2’yi piyasaya sürdüğünde köşeyi dönmeye başlayabileceğini umuyor. Disney'nin animasyon departmanı genel olarak daha fazla franchise odaklı olacak şekilde odaklanıyor önümüzdeki birkaç yıl içinde Toy Story, Frozen, Zootopia ve Moana devam filmleri tüm sete gelecek.