Diş Sağlığına Yeni Bir Bakış Eksik Dişleri Yeniden Büyüten İlaç

Devrim Dişlerin Yeniden Büyümesi Yeni İlaçla Mümkün!
M odern tıp, kayıp dişlerin yeniden büyümesini sağlayabilecek bir ilacı geliştirmeye bir adım daha yaklaştı. Japon araştırmacıların liderliğinde geliştirilen bu intravenöz ilaç, diş büyümesini baskılayan uterin sensibilizasyonla ilişkili gen 1 (USAG 1) proteinini devre dışı bırakıyor. Henüz insan denemelerine girmemiş olsa da, fareler ve sansarlar üzerinde yapılan testler oldukça başarılı oldu ve ciddi yan etkilere neden olmadı.


Kyoto Üniversitesi'nin New Atlas'a verdiği bilgiye göre, Eylül ayında başlayacak olan klinik denemeler, en az bir azı dişi eksik olan yetişkinleri kapsayacak. İkinci bir deneme ise, iki ila yedi yaşlarındaki çocuklara odaklanacak ve doğuştan diş eksikliği nedeniyle en az dört dişi eksik olacak. Son olarak, üçüncü deneme çevresel faktörler nedeniyle "bir ila beş kalıcı diş" eksikliği olan yaşlı yetişkinlere odaklanacak.

Bu ilaç, araştırmacılar tarafından 2030 yılına kadar geniş çapta kullanılabilir hale geleceği tahmin ediliyor. Diş fırçalarımızı atıp tüm gün ve gece boyunca şeker yemeyi düşünmeden yapabiliriz, ancak bunu gerçekten yapmayın!
Bir ilaç olarak eksik dişleri tamamen yeniden büyüten ilk ilaç olmasına rağmen, bu keşif yıllar süren ilgili araştırmaların ürünüdür. Bu alandaki diğer gelişmeler, hastalıklı dişleri onarmak için rejeneratif diş dolguları ile çocukların diş dokusunu yeniden büyütmek için kök hücre teknolojisini içerir.

Bu umut verici gelişme, gelecekte diş eksikliği sorununu ortadan kaldırabilecek potansiyel bir tedavi sunuyor. Yeni ilacın piyasaya sürülmesiyle birlikte, diş sağlığı alanında büyük bir dönüm noktası olabilir.


Yeni Trend Videolara Ses Efektleri Ekleyen Yapay Zeka Teknolojisi

Melih ÖZKAŞ

Overwatch Topluluğu, Roze Gold Mercy ve Pink Mercy

Melih ÖZKAŞ

McDonald's ve IBM Ortaklığı Sonlanıyor Yapay Zeka İptal!

Melih ÖZKAŞ

Logitech Keys To Go 2 İnce, Hafif ve Çok Yönlü Bir Seyahat Klavyesi

Melih ÖZKAŞ

Until Dawn Oyunundan Sinemaya İşte Oyuncu Kadrosu!

Hava ÖZKAŞ

Cybertruck Güvenlik Endişesi Tesla'nın Teslimatlarını Erteliyor

Ebru GÜNEŞ

Logitech MX Ink Karma Gerçeklikte Yaratıcı Dönüşüm

Melih ÖZKAŞ

Yenilenmiş Klasiğin Geri Dönüşü Lollipop Chainsaw RePop

Melih ÖZKAŞ