Dell'in Yeni Copilot+ PC Serisi Yenilikçi Laptop Portföyüne Göz Atın!

Dell Copilot+ PC Serisi AI Destekli Laptoplar Tanıtıldı
B üyük bilişim devleri arasında yaşanan rekabet hız kesmeden devam ederken Microsoft da yapay zeka konusundaki iddiasını güçlendirmek için Copilot+ PC serisini tanıttı. Bu hamleye katılmak isteyen Dell ise beş yeni cihazla uyumlu bir laptop portföyüne sahip olacak. Ancak diğer dizüstü bilgisayar üreticilerinin aksine, Dell'in yeni Copilot+ PC'leri tamamen yeni sistemler yerine mevcut modellerin güncellenmiş versiyonları olacak. İşte şirketin sunacağı seçeneklerin detayları.

 


Dell Copilot+ PC Serisi AI Destekli Laptoplar Tanıtıldı - 2

Kurumsal müşteriler için, Dell Latitude 5450 ve 7450 dizüstü bilgisayarlarının devam niteliğinde olan Latitude 5455 ve 7455 modelleri bulunacak. 14 inçlik bir clamshell (kabuklu) olan 5455 ve 360 derece 2'si 1 arada tasarımı sunan 7455, yeni modelleriyle Snapdragon X Plus yongaları tarafından desteklenecek. Sadece 7455 modeli, Qualcomm'un bayrak gemisi Snapdragon X Elite işlemcisine yükseltme yapabilecek.

Tüketici cihazları için, Dell, Qualcomm'un yeni Arm tabanlı yongalarını kullanan Inspiron 14 ve Inspiron 14 Plus'ın yeni versiyonlarına sahip olacak. Şirketin iş modelleriyle benzer şekilde, Inspiron 14 sadece bir Snapdragon X Plus ile sunulurken, Inspiron 14 Plus alıcıları X Elite'e yükseltme seçeneğine sahip olacak. Ancak, Dell'in Copilot+ serisindeki gerçek mücevheri, Intel karşılığı gibi süper şık bir tasarıma sahip olan ancak Snapdragon X Elite yonga ile güçlendirilmiş XPS 13 9345 olacak.


Dell Copilot+ PC Serisi AI Destekli Laptoplar Tanıtıldı - 3

Önemli bir nokta, Snapdragon X Plus ve X Elite yongalarının her ikisinin de 45 TOPS performansı sunan NPUs'ya sahip olmasıdır. Bu nedenle, hangisini tercih ederseniz edin, AI performansında büyük fark olmamalıdır. Yongalar arasındaki farklar daha çok genel hesaplama gücü açısından ortaya çıkar. X Elite'in CPU'su, X Plus'ın 10 yerine 12 çekirdekli olup saat hızları 3.4GHz yerine 3.8GHz'e kadar çıkabilmektedir. Ayrıca X Plus için 3.8 TFLOP performansına sahip olan Adreno GPU'nun yerine X Elite için 4.6 TFLOP performansına sahip biraz daha yüksek özellikli bir GPU bulunmaktadır.

Ne yazık ki, Dell henüz her modelin tam olarak hangi özelliklere ve konfigürasyonlara sahip olduğuyla ilgili tüm bilgileri paylaşmadı. Ancak XPS 13 9345 ve Inpsiron 14 Plus'ın 20 Mayıs tarihinde 1,299 $ ve 1,099 $ fiyatlarla ön siparişe sunulacağını öğreneceğiz. Öte yandan, Inspiron 14, Latitude 5455 ve Latitude 7455'in ne zaman satışa çıkacağı hakkında tek bilgi, bu yılın ilerleyen dönemlerinde satışa sunulacak olmalarıdır.

Bu yeniliklerle birlikte Dell, Copilot+ PC serisiyle teknoloji tutkunlarının dikkatini çekmeyi başarmış gibi görünüyor. Detaylar için takipte kalın!