Yapay Zeka Ajanları Doğal Dil Talimatlarıyla Gerçek Dünyada

DeepMind SIMA Ajanı Doğal Dil Odaklı Yapay Zeka Devrimi
G oogle DeepMind, yapay zeka modelerinin Go ve satranç gibi oyunlarda kazanabildiğini ve kuralları öğrenmeden oyunları öğrenebildiğini uzun süredir deniyor. Şimdi, DeepMind'e göre, bir yapay zeka ajanı, doğal dil talimatlarına dayanarak bir dizi görevi anlayabildiğini ve gerçekleştirebildiğini göstermiş durumda. Araştırmacılar SIMA (Scalable Instructable Multiworld Agent) adlı yapay zeka ajanını dokuz oyun üzerinde eğitmişler. Ajan, bir dizi çevre ve ayarlar öğrenmiş ve farklı grafik stilleri ve perspektiflerle (birinci ve üçüncü şahıs) çalışabiliyor.

SIMA'nın bir oyunun kaynak koduna veya API erişimine ihtiyacı yok ve ticari sürümlerde çalışabiliyor. Ayrıca, sadece iki girişe ihtiyaç duyuyor ekranda gösterilenler ve kullanıcıdan gelen yönergeler. DeepMind, SIMA'nın neredeyse her sanal ortamda çalışabileceğini iddia ediyor.

Ajanın performansı, çeşitli eğitim kriterlerine dayanarak test edildi. Araştırmacılar, SIMA ajanını dokuz oyunun her birinde eğittiler ve ajanın tüm oyunlarda daha iyi performans gösterdiğini belirtiyorlar. SIMA, sadece bir oyun üzerinde eğitilen ajanlardan daha iyi bir performans sergiledi.

Bu araştırmada elde edilen sonuçlar, genelleme yeteneği olan, doğal dil ile yönlendirilebilen AI ajanlarının yeni bir dalgasının geliştirilme potansiyelini gösteriyor. DeepMind, gelecekteki versiyonların SIMA'nın anlayışını ve daha karmaşık görevleri gerçekleştirme yeteneğini geliştireceğini umuyor.

Bu erken aşama araştırmasının özellikle dikkat çekici sonuçları olduğunu ifade eden DeepMind, AI'nın, daha fazla eğitim ortamına maruz kaldıkça daha çok yönlü ve genelleştirilebilir hale geleceğini düşünüyor. Yapay zeka modellerinin de bazen işi doğru bir şekilde yapabilmek için biraz yardıma ihtiyaç duyduğunu belirten araştırmacılar, gelecekteki versiyonların SIMA'nın anlayışını ve karmaşık görevleri gerçekleştirme yeteneğini artırmasını umuyorlar.

Bununla birlikte, bu başlangıç ​​aşaması araştırmasının söz konusu olduğunu ve sonuçlarının "çevrimiçi ve gerçek dünyada insanlara yardımcı olacak yeni dalgada genelleşmiş, dil odaklı AI ajanları geliştirmek için potansiyel gösterdiğini" belirtiyorlar.


Slack'ten Gelen Sarsıcı Haber Veri İzni Olmadan Eğitim?

Melih ÖZKAŞ

Apple'ın Yeni iPhone 17 İnce Tasarım ve Fiyat Artışı

Ayşe POLAT

Yeni Oyun Deadlock Valve Muhteşem Tanıtımı Ne Zaman

Melih ÖZKAŞ

OpenAI'da Superalignment Ekibi Dağıldı | Güvenlikte Gerilim

Melih ÖZKAŞ

Microsoft Call of Duty Eklemesi Oyun Dünyasında Devrim!

Melih ÖZKAŞ

Yapay Zeka Devrimi Reddit'te Başlıyor! OpenAI ile Yeni Dönem

Melih ÖZKAŞ

Twitter'ın Yeni Kimliği Elon Musk'ın Etkisiyle X.com

Melih ÖZKAŞ

Kızıl Goncalar Sezon Finali 2. Fragmanı Yayınlandı | Dizi

Hava ÖZKAŞ