Otonom Araç Şirketi Cruise, Güvenlik Odaklı Yeniden Yollarda

Cruise, Phoenix'te Yeniden Otonom Araçlarını Dağıtıyor
C ruise Yeniden Otonom Araçlarını Yoluna Koyuyor Güven Yeniden İnşa Ediliyor

Geçen yıl yaşanan büyük bir kriz sonrasında otonom araçlarını durduran, CEO’sunu kaybeden ve büyük bir kısmı yönetici seviyesinde olmak üzere çalışanlarının büyük bir bölümünü işten çıkaran Cruise, otonom araçlarının yeniden dağıtımına başlayacak. GM iştiraki olan şirketin web sitesinde yayımlanan blog yazısında, otonom araçları için yol bilgisi toplamak ve harita oluşturmak amacıyla manuel sürüş faaliyetlerine tekrar başladığını duyurdu. Yeniden yollara çıkacak olan ilk Cruise araç filosu, şirketin yetkilileri ve toplum liderleriyle işbirliği yaparak diğer şehirlere de genişleme planları yaparken, Phoenix, Arizona’da görevlendirilecek.

Hatırlanacağı üzere, Cruise, California’da yaşanan bir olayın ardından şoförsüz operasyonlarını birkaç hafta askıya almıştı. Bu olayda, bir robotaksi başka bir araç tarafından vurulan bir kişiye çarparak onu sürüklemişti. Bu olay ve diğer güvenlik sorunları nedeniyle California DMV ve California Kamu Hizmetleri Komisyonu, şirketin eyalet içinde faaliyet gösterme lisanslarını iptal etmişti. Kasım ayına gelindiğinde ise Cruise, bağımsız bir danışmanlık firması tarafından yürütülen genişletilmiş bir güvenlik incelemesi kapsamında insanlı robotaksi sürüşlerine de ara vermişti.

Bu sürecin ardından şirketin kurucusu ve CEO’su Kyle Vogt istifa etmiş, yetkililer Cruise’in California olayında mağdurun aracın altında sürüklendiğini gösteren bir videoyu sakladığı iddiası üzerine şirketin dokuz üst düzey yöneticisini görevden almıştı. Aralık ayında, robotaksi üreticisi yaklaşık 900 personelinin yüzde 24’ünü işten çıkarmıştı. Geçen yıl The Intercept tarafından yayımlanan bir habere göre, şirketin araçlarının çocukları tanıma konusunda sorunları olduğunu belirten iç güvenlik değerlendirme materyallerine de rastlanmıştı.

Cruise, blog yazısında, güveni yeniden inşa etme çalışmaları kapsamında son birkaç ayda kapalı alanlarda testler yaptığını belirtti. Phoenix’e gidecek tüm robotaksiler, otonom sistemlerden bağımsız insan sürücülü araçlar olacak. Elbette, şirketin nihai hedefi tekrar tamamen şoförsüz araçları sahaya sürmek, ancak şirketin bu konuda bir hedef tarihi olup olmadığını belirtmediği gibi, böyle bir tarih varsa da paylaşmadı.

Teknoloji dünyasında bu gelişmeler, Cruise’un otonom araçlarının güvenilirliğini ve gelecekteki planlarını merakla bekleyen herkes için büyük bir öneme sahip. Şirketin geri dönüşünden sonraki süreci ve başarılı bir geri dönüşün nasıl olacağını yakından takip etmeye devam edeceğiz.


Slack'ten Gelen Sarsıcı Haber Veri İzni Olmadan Eğitim?

Melih ÖZKAŞ

Apple'ın Yeni iPhone 17 İnce Tasarım ve Fiyat Artışı

Ayşe POLAT

Yeni Oyun Deadlock Valve Muhteşem Tanıtımı Ne Zaman

Melih ÖZKAŞ

OpenAI'da Superalignment Ekibi Dağıldı | Güvenlikte Gerilim

Melih ÖZKAŞ

Microsoft Call of Duty Eklemesi Oyun Dünyasında Devrim!

Melih ÖZKAŞ

Yapay Zeka Devrimi Reddit'te Başlıyor! OpenAI ile Yeni Dönem

Melih ÖZKAŞ

Twitter'ın Yeni Kimliği Elon Musk'ın Etkisiyle X.com

Melih ÖZKAŞ

Kızıl Goncalar Sezon Finali 2. Fragmanı Yayınlandı | Dizi

Hava ÖZKAŞ