Intel Lunar Lake Yeni AI Performansı ve Oyun İçin Neler Sunuyor?

Copilot+ AI PC'ler İçin Hook'tan Fazlası Intel Lunar Lake
I ntel, yakın zamanda yaptığı bir duyuru ile yeni Lunar Lake çiplerinin bu sonbaharda Copilot+ AI PC'ler için kullanıma sunulacağını açıkladı. Ancak firma bilgi detaylarını Computex etkinliğinde paylaştı. Bu yeni çipler, güncellenmiş bir yapay sinir ağı işlem birimi (NPU) sayesinde 48 TOPs (Tera işlem/saniye) AI performansı sunacak. Karşılaştırma yapacak olursak, Intel'in önceki Meteor Lake çipleri 10 TOPs NPU'ya sahipti, AMD ise dün duyurduğu Ryzen AI 300 çiplerinde 50 TOPs NPU kullanacağını açıklamıştı. Yarış başladı, kimin önde olduğu ise merak konusu.

Intel, AI PC alanında tekrar geriye düşmeye başlayacak gibi görünüyor AMD'nin Ryzen AI 300 çipleri Temmuz ayında, Qualcomm'un da Snapdragon X Elite ve X Plus çipleriyle aynı anda piyasaya sürülecek. Lunar Lake sistemlerinin tam olarak ne zaman piyasaya sürüleceği henüz net değil. Ancak Intel taraftarları için Lunar Lake'in büyük bir yükseltme olacağı kesin. Yeni Xe2 GPU'yu da bünyesinde barındıran bu çipler, önceki nesle göre %80 daha hızlı oyun performansı sunacak ve ayrıca ekstra 67 TOPs performans sağlayan bir AI hızlandırıcıya sahip olacak. (AMD'nin yeni Radeon grafiklerinin nasıl bir performans sergileyeceği ise henüz bilinmiyor.)


Copilot+ AI PC'ler İçin Hook'tan Fazlası Intel Lunar Lake - 2

Şaşırtıcı bir şekilde, Lunar Lake çipleri, Apple Silikon'una benzer şekilde entegre bellek özelliğine sahip olacak. Bu çipler 16GB veya 32GB RAM ile satın alınabilecek ve Apple'da olduğu gibi daha sonra ek bellek eklemek mümkün olmayacak. Belleği işlemci çekirdeklerine daha da yaklaştırarak, Intel gecikmeyi azaltmayı ve sistem güç tüketimini %40 oranında azaltmayı başarmış. Ancak daha fazla RAM'e ihtiyaç duyanlar şanssız olacak. Daha fazla bellek için Intel'in sonraki çip ailesi, kod adı Arrow Lake'i beklemek zorunda kalacak.

Ayrıca, Lunar Lake sekiz çekirdek sunacak. Bu çekirdeklerin performansı revize edilmiş ve verimli çekirdekler (P çekirdekleri ve E çekirdekleri) olacak. Intel ayrıca çipin verimli bir şekilde arka plandaki görevleri yönetmek için "gelişmiş düşük güç adağı" özelliğine sahip olduğunu belirtiyor. Bu özelliğin yanı sıra diğer optimizasyonlarla birlikte şirket, şarjın Meteor Lake'e göre %60 daha uzun süre dayanacağını iddia ediyor.

Açıkça görülüyor ki, hem Intel hem de AMD, Qualcomm'un Copilot+ donanımına karşı koymak için ellerinden geleni yapacak. Bu mobil çipler doğal olarak daha güç tasarruflu iddiaya göre Copilot+ Surface cihazlarında 20 saatten fazla pil ömrü sağlıyorlar (ancak henüz test etmedik).


Copilot+ AI PC'ler İçin Hook'tan Fazlası Intel Lunar Lake - 3

Bağlantı konusunda, Lunar Lake güncellenmiş standartları sunacak Wi Fi 7, Bluetooth 5.4, PCIe Gen5 ve Thunderbolt 4. (Intel'ün henüz bu yılın ilerleyen dönemlerinde bu standartları sunmayı planlamasına rağmen, Thunderbolt 5'e ne zaman geçiş yapacağı belirsiz.)

Lunar Lake'in henüz ne kadar uzakta olduğu göz önüne alındığında, Intel'in belirli çip modelleri veya daha derin teknik özellikler hakkında daha fazla bilgi paylaşma imkanı yok. Ancak şirketin Computex'ten önce medya brifinginde paylaştığı performans sonuçlarına göre, Lunar Lake'in Stabil Diffüzyon çalıştırırken Meteor Lake'e göre önemli ölçüde daha hızlı olacağı tahmin ediliyor. 20 iterasyonu 5.8 saniyede tamamlayacakken, Meteor Lake 20.9 saniyede tamamlıyor. Biraz daha fazla güç tüketse de, artan hız bu dezavantajı dengeleyecek gibi görünüyor.