Araştırmacıların Gözünden Yaşanabilir Gezegenler ve Yaşam Belirtileri

CO2 ve Sıvı Su Gezegenlerin Yaşam İhtimali | Bilim Haberleri
G ezegen keşfiyle ilgili yeni bir haber elimizde! Uzak bir gezegenin sıvı su ve biyolojik izleri araştırmak için teleskoplardan yararlanamıyorsak, yaşanabilirlik olasılığı hakkında bize ne söyleyebilir? Cevap karbon dioksit olabilir. Amaury Triaud ve Julien de Wit liderliğindeki uluslararası bir araştırma ekibi, bir gezegenin atmosferindeki CO2 eksikliğinin sıvı su olasılıklarını artırabileceğini öneriyor. Dünya'nın atmosferi CO2'den yoksundur. Kurak Mars ve Venüs'ün aksine, atmosferlerinde yüksek oranda CO2 bulunmaktadır. Gezegenin atmosferinde CO2 eksikliği, sıvı su olasılığını artırabilir. Ayrıca, yaşanabilir bir gezegenin bir göstergesi başka bir molekül olabilir ozon. Dünya'da birçok organizma (özellikle bitkiler) karbondioksit solur ve oksijen salar. Bu oksijen güneş ışığıyla reaksiyona girerek O3, yani ozon haline gelir. Ozon, atmosferik oksijenden daha kolay algılanabilir. Ozone varlığı ve karbon dioksit eksikliği, yaşanabilir hatta yaşanmış bir gezegen anlamına gelebilir.

Habitatın ne olduğuna gelince, araştırmacılar tarafından bir gezegenin "büyük miktarda yüzey sıvı suyu tutabilme kapasitesi" olarak tanımlandı. Sıvı suyun varlığı hipotetik olarak birçok yöntemle kanıtlanabilir. Ancak mevcut en gelişmiş teleskoplar bile bu görevi yerine getiremez. Uzaktan sıvı su bulmak, yakın mesafelerde olduğu gibi kolay değildir. Güneş ışığının yansımasıyla yüzeyde sıvı suyun parlamasının görüldüğü kısa mesafelerde bu mümkündür. Diğer faktörler arasında orbit, levha tektoniği, manyetik alanlar ve yıldızı tarafından nasıl etkilendiği yer alır.

Triaud, de Wit ve ekibi, gezegenimizinkine benzer bir sistemde yer alan yaşanabilir gezegenleri tanımlamaya değer olduğunu savunuyor. Birden fazla karasal gezegenin bulunduğu ve atmosferlerinin benzer olduğu bir sistem varsa, atmosferlerindeki karbondioksit içeriğini karşılaştırmak ve bir veya birkaç gezegende diğerlerine göre önemli bir eksiklik olup olmadığını görmek mümkün olur. CO2 eksikliğinin sıvı su varlığını garanti etmediği unutulmamalıdır, ancak bu durum bilim insanlarına söz konusu gezegenleri daha yakından gözlemleme olanağı tanır. CO2'nin güçlü bir kızılötesi ışık emici olduğu için bulunması kolaydır. Günümüz teleskopları, NASA'nın James Webb Teleskobu, ESO'nun Büyük Teleskop ve ESO'nun yaklaşan Çok Büyük Teleskop'u da dahil olmak üzere CO2 imzalarını kolayca arayabilen kızılötesi görüşe sahiptir.

Peki ya CO2 eksikliği ve ozon varlığı olan bir gezegen bulursak? Araştırmacılar, her ikisinin kombinasyonunun, en azından hipotetik olarak, bir gezegenin canlı organizmalarla dolu olmasını anlamına gelebileceğini düşünüyor. "Dünya'daki yaşam, gezegenin şekillenmesidir," dedi ekip. "Gezegen şekillendiren yaşam, astronomların gerçekten peşinde olduğu şeydir."

Bu heyecan verici gelişmeleri kaçırmamak için bizi takipte kalın!


Slack'ten Gelen Sarsıcı Haber Veri İzni Olmadan Eğitim?

Melih ÖZKAŞ

Apple'ın Yeni iPhone 17 İnce Tasarım ve Fiyat Artışı

Ayşe POLAT

Yeni Oyun Deadlock Valve Muhteşem Tanıtımı Ne Zaman

Melih ÖZKAŞ

OpenAI'da Superalignment Ekibi Dağıldı | Güvenlikte Gerilim

Melih ÖZKAŞ

Microsoft Call of Duty Eklemesi Oyun Dünyasında Devrim!

Melih ÖZKAŞ

Yapay Zeka Devrimi Reddit'te Başlıyor! OpenAI ile Yeni Dönem

Melih ÖZKAŞ

Twitter'ın Yeni Kimliği Elon Musk'ın Etkisiyle X.com

Melih ÖZKAŞ

Kızıl Goncalar Sezon Finali 2. Fragmanı Yayınlandı | Dizi

Hava ÖZKAŞ