Bisikletinize Yeniden Hayat Verin Clip ile Elektrikli Dönüşüm

Clip Elektrikli Bisiklet Dönüşümünde Çığır Açan Teknoloji
D ünya Savaşı'ndan kısa bir süre sonra, Solex adında bir Fransız üretici, pedallı motorlu bisikletler satmaya başladı. Bu, genellikle bir motosiklete benzer ancak pedallı olan tipik bir moped değildi Solex tarafından üretilen pedallı motorlu bisikletler temel olarak bir litre benzin karışımı ile sürücüyü yaklaşık 100 km ilerletebilen ön tekerlek üzerine monte edilmiş küçük, iki zamanlı bir motora sahip bisikletlerdi. Dezavantajı ise, Solex mopedleri gürültülü ve ağırdı ve ağırlık dağılımından kaynaklanan zorluklar nedeniyle sürüşü rahat değildi ve Kuzey Amerika'da asla popüler olamadı.

Brooklyn, New York merkezli bir start up olan Clip, Solex'in kendi yorumunu getirdi. Tek ürünü olan Clip, herhangi bir bisikletin ön çatalına takılan bir sürtünme tahrik ünitesi olup onu bir elektrikli bisiklete dönüştürüyor. 499 dolarlık ( 16.000 TL + KDV ) Commuter modeli ve 599 dolarlık ( 19.000 TL + KDV ) Explorer modeli ile, yeni bir elektrikli bisiklet almanın maliyetinin bir kesriyle neredeyse herhangi bir bisikleti elektrikli bisiklete dönüştürmek için oldukça uygun bir yol sunuyor.

Commuter modeli için 8.8 lb (4 kg) ağırlığında olan Clip, temelde taşınabilir bir sürtünme tahriki. Direksiyona takılan çıkarılabilir bir kontrol cihazı ve birim kendisi bulunmakta. İncelediğimiz Explorer modelinde tam şarj olması bir saat süren, 192 Wh'lık bir pil bulunuyor. Menzili "12 mil'e kadar" olarak belirtilmiş ve testlerimize dayanarak oldukça doğru olduğu söylenebilir maksimum hızı ise 15 mil/saat. Commuter modeli, pil kapasitesinin, şarj süresinin ve menzilin yarısını sunuyor.

12 mil, özellikle menzili 70 milin üzerine çıkan elektrikli bisikletlerle karşılaştırıldığında fazla gibi görünebilir. Ancak Clip, uzun, tempolu sürüşler için tasarlanmış değil. Bu, eski bisikletleri tekrar hayata geçirmek isteyenler için bir araç. Benim durumumda, artık sadece yılda bir veya iki kez kullanılan 1997 model bir Gary Fisher Marlin dağ bisikleti var.

Clip'i Bisikletinize Takmak

Clip, bir kutuda tek bir talimat levhası üzerine yapıştırılmış bir çift QR kodla geldi. Biri ürün kılavuzuna, diğeri ise şaşırtıcı bir işleve sahip Clip ile bire bir yönlendirme oturumu planlamak, bu hem alışılmadık hem de harika. Benimkinin yaklaşık 20 dakika sürdü.


Clip Elektrikli Bisiklet Dönüşümünde Çığır Açan Teknoloji - 2Teoride, Clip'i bir bisiklete takmak basit ve bir kez alıştıktan sonra oldukça kolay. İlk olarak, Clip'ten uzaktaki kumandayı, bisikletin gidonuna akıllıca bir lastik döngüsü ile takabilirsiniz. Sonra, Clip'in bir tarafını tutup, kulpu iterek birkaç saniye ileri itmelisiniz. Ardından üst kenarı, fren kaliperinin hemen altına oturacak şekilde hizalayarak Clip'in kolu çekiyorsunuz. Eğer doğru yaptıysanız, tatmin edici bir tıklama duyacak ve Clip'in beyaz LED pil şarj göstergeleri yanacaktır. Clip'in tekerleği şimdi bisikletin ön tekerleği üzerinde duruyor, tebrikler artık elektrikli bir bisikletiniz var.

İşlem oldukça basit. Sürtünme sürücüyü etkinleştirmek için kırmızı düğmeye basılı tutun. Hafif bir geri kazanım freni etkisi için beyaz düğmeye basılı tutun. Ekran ve uygulama olmaması, regen fonksiyonunun cihazın menzilini %12 ila %18 geri kazanabileceğine Clip'a inanmamız gerekiyor. Uygulamada ise, pil şarjını geri gönderirken hafif bir fren işlevi görüyor.

Montaj sonrası hemen hemen bir veya iki saniye kadar pedalla gitmeden önce Clip'e bir düğme basmam gerektiğini fark ettim. Daha sonra, her şey sorunsuz çalıştı. Kumandayı gruba yakın bir yere yerleştirmek en iyisiydi ve pedallerken düğmeyi tutmaya alıştım. Yavaşlarken regen düğmesine geçmeyi hatırlamak biraz zor oldu.

Ön tekerleğe bağlı ekstra 10 poundluk ekipman, ağırlık dağılımıyla oynayarak, ilk kez taktığımda bir veya iki kez "vay" anına neden oldu. Eğer tembelsiniz, hiç pedal çevirmenize gerek yok, Clip sizi yaklaşık 15 mil/saat hıza kadar değişken bir hızla sürükleyecektir. Pedallamaya başladığınızda, Clip'in çabalarını hissedeceksiniz elbette ki yol ıslak değilse. Clip kuru yollarda en iyi çalışır, yağmurlu bir hava durumunda evde bırakın.


Clip Elektrikli Bisiklet Dönüşümünde Çığır Açan Teknoloji - 3

Varış noktanıza ulaştığınızda, kolu alın, kendinize doğru çekin ve Clip'i bisikletten çıkarın. Kumandayı yerine yerleştirin ve Clip'i yanınızda taşıyın.

Seçebileceğiniz birçok elektrikli bisiklet dönüşüm kiti bulunsa da, kurulumu ve kullanımı daha kolay bir şey hayal etmekte zorlanıyorum. Bu da Clip'i harika bir ürün yapan şey aletlerle boğuşmak, motor kurulumu ve pil takılması olmadan Clip'e takılıp bisikletiniz elektriklenir. Markete gitmek için kullanmazdım çünkü Clip'i raflarda yukarı aşağı taşımak istemezdim. Ancak hızlı geziler ve kısa yolculuklar için, eski bir bisiklete yeni bir hayat vermenin harika bir yolu.

Bu zengin içerikli keşif ve dönüşüm hikayesine ortak olduğumuz için heyecan duyuyoruz. Clip'in yenilikçi tasarımı ve kullanım kolaylığı, bisiklet severlere heyecan verici fırsatlar sunuyor. Teknoloji dünyasındaki bu tür yeniliklerin hızla yayılacağına ve bisiklet kullanımının daha da popüler hale geleceğine şüphe yoktur. Clip, bisikletlerin geleceğine yönelik heyecan verici bir bakış açısı sunuyor.


Clip Elektrikli Bisiklet Dönüşümünde Çığır Açan Teknoloji - 4