Çin'in Enerji Portföyünde Kömürün Yeri Yenilikçi Ama Tartışmalı

Çin Three Gorges'un Dev Projesi 16 Gigavatlık Enerji Üssü
& Ccedil;in’in devlet destekli enerji şirketi, güneş, rüzgar ve kömür kaynaklarından elektrik üretecek olan bir enerji üssü için 80 milyar yuan (11 milyar dolar) harcayacak. Ülkenin en büyük hidroelektrik şirketinin alt kuruluşu olan Çin Three Gorges Renewables Group, 16 gigavat kapasiteli bir tesis ve beş gigavatlık bir depolama tesisi inşa etmeyi planlıyor. Bloomberg’in raporuna göre, bu üs, 2030 yılına kadar çölde 455 gigavatlık yenilenebilir enerji projeleri inşa etme hedefiyle uyumlu bir şekilde tasarlanmış.

Bu tesisi, toplam planlanmış üretimin 135 gigavatını alacak olan İç Moğolistan’da inşa ediliyor olacak. Çin Three Gorges Corporation, büyük hidroelektrik barajları inşa etmenin giderek daha az olanaklı hale gelmesi nedeniyle enerji kaynaklarını çeşitlendirmeyi hedefliyor. Three Gorges'e göre, tesisin rüzgar ve güneş üretimi, şebeke erişimine bağlı olacak. Kömür tesisi üç yıl içinde faaliyete geçecek.


Yeni tesiste kömür enerji bileşeninin bulunması biraz hayal kırıklığı yaratsa da, diğer ülkelerle iklim zirvesi görüşmeleri sırasında Çin'in yenilenebilir enerji taahhütlerine karşı çıkma eğilimini göz önünde bulundurulduğunda tamamen şaşırtıcı değil. Bloomberg’in belirttiği gibi, Çin, temiz enerjisinin tümünü elektrik şebekesine entegre etmekte zorlanıyor. Güneş ve rüzgar gibi yenilenebilir kaynaklar uygun olmadığında genellikle kömüre başvuruyor.