OpenAI'den Yeni Ses Modu Beklentileri Karşılamak İçin Yeni Süreç

ChatGPT'nin Sesli Asistan Özelliği Yeni Güncelleme Detayları
G eçtiğimiz ay OpenAI tarafından tanıtılan ve dudak ısırtan bir sesli asistan deneyimi sunması beklenen ChatGPT'nin "Gelişmiş Ses Modu" özelliğinin lansmanı ertelendi. Şirket, özelliğin lansmanına yönelik yüksek beklentilerini karşılayabilmesi için bir süre daha zaman gerektiğini duyurdu. Yeni özelliğin kullanıcı geri bildirimleri toplamak amacıyla öncelikli olarak belirli bir kullanıcı grubuyla test edilmesinin ardından tüm ChatGPT kullanıcılarına bu sonbahar döneminde sunulması planlanıyor.


OpenAI'nin yaptığı resmi açıklamada, "Modelin belirli içerikleri algılama ve reddetme yeteneğini geliştirmekte olduğumuzu, aynı zamanda kullanıcı deneyimini iyileştirmek ve gerçek zamanlı yanıtları sürdürebilir bir altyapıyla milyonlarca kullanıcıya ölçeklendirebilmek adına altyapımızı hazırlamakta olduğumuzu" belirtti. Bu gelişmelerin, sesli asistanların katılımcıları saran gerçekçi deneyimini daha da iyileştirerek kullanıcıları memnun etmeyi hedeflediği vurgulanıyor.

OpenAI'nin sesli asistan özelliklerine ilişkin bu güncellemeler, 2023 yılından beri ChatGPT'nin bir parçası olan sesli özelliklerinin geliştirilmesi ve yenilenmesi şeklinde sürdürülmekte. Ancak son tanıtılan geliştirilmiş versiyon, insan sesine oldukça benzeyen yapısıyla dikkat çekmiş, hatta 2013 yapımı Her filminde Scarlett Johansson'un canlandırdığı Samantha karakteriyle karşılaştırılmıştı. Bu konudaki tartışmalar ise Johansson'un, OpenAI'ın sesi izinsiz bir şekilde kullandığını iddia etmesiyle gündeme gelmişti.Yeni ses modları Johansson benzeri ses dışında ve sesli asistanların kullanıcıların çevresini anlamak için telefon kameralarını kullanabilme özelliği de bu döneme ertelenmiş durumda. Şirket, "Yüksek güvenlik ve güvenilirlik standartlarımızı karşılamamıza bağlı olarak kesinleşecek olan zamanlamalar" ifadesiyle özelliklerin tamamlanma aşamalarında nasıl ilerleme kaydedileceğini belirtiyor.

Bu gelişmeler doğrultusunda, ChatGPT kullanıcılarının yeni özelliklerin lansmanını sabırsızlıkla beklediği bir dönemde, OpenAI'nin güvenlik ve kalite odaklı yaklaşımının lansman süreçlerini şekillendirmeyi sürdürdüğü görülüyor.