BYD ve Tesla Arasında Elektrikli Araç Satışlarında Yeni Liderlik Savaşı

BYD Tesla'yı Yakalıyor Elektrikli Araç Satışlarında Yeni Lider!
& Ccedil;in'in önde gelen elektrikli araç üreticisi BYD, Reuters'ın yayınladığı satış rakamlarına göre Tesla'yı yakalayarak satışlarda ilerliyor. Şirket, ikinci çeyrekte elektrikli araç satışlarında %21'lik bir artış bildirdi. Bu, Nisan ve Haziran ayları arasında 426,039 elektrikli araç satışına denk gelerek, Tesla'nın aynı dönemde tahmini teslimatlarından sadece 12,000 araç eksik teslimat gerçekleştirdi. BYD, dünyanın önde gelen satıcılarından biri olma konusunda iyi bir konuma yerleşiyor.

Tesla, en son çeyrekte teslimatlarda %5'lik bir düşüş bildirdi ve şirket tarihinde iki ardışık çeyrek boyunca düşüş yaşadı. Şirket, Q2'de 410,831 birim üretim gerçekleştirdi ve 443,956 elektrikli araç teslim etti. Üretim, birinci çeyreğe göre 20,000 birimden fazla azaldı. Barclays gibi analistler, daha büyük bir düşüş tahmin etmişlerdi, bu yüzden bu durum (bir bakıma) şirket için iyi bir haber olarak kabul edilebilir.


Tesla'nın düşüşüne birçok faktör etki ediyor, ancak en büyük etken muhtemelen bütçe dostu modelleri terk ederek robotaksiler ve distopik paslanmaz çelik yaratıklara yönelmesidir. BYD'nin araçları ise son derece uygun fiyatlıdır yakın zamanda piyasaya sürülen Seagull modeli sadece 10,000 dolarlık bir başlangıç fiyatına sahiptir. Elbette şirketin ABD'de henüz çok fazla varlığı olmamakla birlikte, Çin'den ithal edilen araçlara uygulanan tarifelerin bunu engellemeye yönelik olduğu görülüyor. Avrupa Birliği de ucuz Çin elektrikli araçlarının akışını engellemek için benzer bir yaklaşım sergiliyor.BYD, ABD otomobil üreticilerini devirmek için Çin'in endüstriyel stratejisinin bir parçasıdır, ancak bu akışı durdurmanın kesin bir yolu var gibi görünmektedir. Otomobil üreticileri daha uygun fiyatlı elektrikli araçlar üretmelidir. BYD, pek çok üretici tarafından dikkate alınmakta örneğin Nissan Leaf veya Hyundai Kona gibi. Tamamen bu notu dikkate almayan bir şirket var mı? Evet, Tesla.

Dünya genelinde ses getiren bu gelişmeler, elektrikli araç endüstrisindeki rekabetin ne denli hızlı bir şekilde değiştiğini gösteriyor. Ancak, bu değişimin tüketicilere daha uygun fiyatlı ve kaliteli seçenekler sunma potansiyeli olduğunu da göz ardı etmemek gerekiyor.