BVO Yasaklaması: FDA'nın Tarihsel Kararı ve Toplumsal Tepkiler

BVO Yasaklaması FDA'nın Tarihsel Kararı ve Toplumsal Tepkiler
F DA'nın yaptığı açıklamaya göre, 50 yılın üzerinde bir süredir kullandığı bromlu bitkisel yağ (BVO) içeren yiyeceklerin satışını yasakladı. Bu, zaten Avrupa, Japonya, Avustralya, Yeni Zelanda ve Kaliforniya gibi yerlerde yasaklanmış olan toksik etkilere sahip bir katkı maddesinin devam eden kullanımına son verildiğini belirtiyor.

1970'lerden beri 15 ppm sınırı, "geçici bir temelde" yetkilendirildi, daha fazla güvenlik çalışmaları beklenirken. FDA, BVO için GRAS (Genel Olarak Kabul Edilmiş) belgesini 1970 yılında iptal etti, ancak sınırlı kullanımdan "hemen bir sağlık tehdidi göstermediği" için 15 ppm sınırını devam ettirdi.


Geçici güvenlik limiti şimdiye kadar devam etti, çünkü FDA daha fazla güvenlik verisi bekliyordu. 2010'ların ortasında, Avrupa ve Japonya'da yasakların ardından, ajans BVO'yu incelemeye başladı ve kendi çalışmalarını başlattı. 2022 yılında yayınlanan bir fare çalışması, FDA'nın BVO'nun 15 ppm limitinde insanların maruz kalmasını taklit eden düzeylerde beslediğinde, farelerin tiroidlerinde anormallikler, hormon sinyallerinde değişiklikler ve kalp, karaciğer ve yağda bromlu yağ asitleri birikimleri geliştirdiğini buldu.

FDA, yasağı teklif ettiğinde, FBI'nın İnsan Gıdalarından Sorumlu Başkan Yardımcısı James Jones, ajansın müdahalelerine işaret ederek ajansın kimyasalları gıda tedarikinde değerlendirmek için daha hızlı ve daha çevik bir süreç geliştirmeyi amaçladığını belirtti.O zamana kadar, büyük soda üreticilerinin çoğu, kamu baskısıyla, BVO'yu çitruslu sodaları ve diğer içecekleri üzerinden kaldırmayı taahhüt ettiler. Coca Cola 2014 yılında içeceklerinden BVO'yu kaldırma sözü verdi ve PepsiCo, 2020 yılında, Mountain Dew ve Gatorade dahil, içeceklerinden kaldırdığını doğruladı. FDA'nın raporuna göre, ABD'de sadece birkaç içecek halen bu katkıyı kullanıyor.

FDA, üreticilere ürünlerini tekrar formüle etmeleri için bir yıl süre verdiklerini belirtiyor.

Birincil sağlık konularıyla ilgilenen Scott Faber, "FDA'nın yiyeceklerde bromlu bitkisel yağı yasaklaması, halk sağlığı için bir zafer." Ancak, bu tehlikeli kimyasaldan tüketicileri korumak için onlarca yıllık düzenleyici müdahaleleri için&ldquokeşkeli&rdquoyu ekledi.