Yenilikçi Robot Teknolojisi Boston Dynamics'in Yeni Atlas Modeli

Boston Dynamics Yeni Elektrikli Atlas Modeli İhtişamı
B oston Dynamics, Yeni Elektrikli Atlas Modelini Duyurdu

Dünyanın lider robot teknolojisi geliştiricisi Boston Dynamics, Atlas robotunun hidrolik versiyonunun emekliye ayrılmasının ardından yeni bir elektrikli modelini tanıttı. Geçtiğimiz Salı günü yapılan duyuru, şirketin insan benzeri robotlar konusundaki çalışmalarının hala devam ettiğine dair ipuçları vermişti. Ve gerçekten de, bir gün sonra Boston Dynamics, tamamen elektrikli bir model olan Atlas'ı tanıttı.

İlk olarak arama kurtarma faaliyetleri için tasarlanan Atlas, Boston Dynamics'in son modelinin gerçek dünya uygulamaları için tasarlandığını iddia ediyor. Şirket, Atlas'ı "dünyanın en dinamik insan benzeri robotu" olarak tanımlıyor ve görünüşe göre gerçekten de esnek bir yapıya sahip.

Robotun bir videosunda Atlas, yere yatmış halde ve ayaklarını döndürerek kendini ayakta duruma getiriyor. Sonrasında, başını 180 derece döndürüyor ve ardından gövdesini. Bacakların ve geri kalan vücudun rotasyonu biraz tüyler ürpertici olsa da, bu denge ve esneklik açısından etkileyici bir gösteri.

Elektrikli Atlas, önceki modelinden daha şık görünüyor. Önceki model biraz bir dış iskelet giymiş bir insanı andırırken, Atlas'ın insan benzeri özelliklere sahip yüzü yok. Atlas'ın yüze benzemeyen kafası, bir halka ışığı gibi görünüyor.

Boston Dynamics, ana şirketi Hyundai'nin otomotiv üretim teknolojisinin yeni neslinin, yeni Atlas uygulamaları için "mükemmel bir test alanı" olduğunu belirtiyor. Şirket, robotun gerçekten neler yapabildiğini önümüzdeki aylar ve yıllar boyunca gösterecek ve başlangıçta küçük bir ortak grubuyla Atlas'ı test edeceklerini planlıyor.

Şirket, farklı ticari ihtiyaçlara uygun olması için yeni kavrayıcı sistemler üzerinde çalışıyor. Ayrıca, önceki parkur yapabilen modelin çeşitli ağır ve düzensiz nesneleri kaldırma ve taşıma yeteneğine de odaklanıyor. Yeni Atlas'ın öncekinden daha güçlü olacağını iddia ediyor ve insan benzeri bir robotu ticarileştirebileceklerine oldukça güveniyor.

Boston Dynamics blog yazısında "Atlas, insan form faktörüne benzeyebilir, ancak bir görevi tamamlamak için en verimli şekilde hareket etmek için donatıyoruz, insan hareket aralığıyla sınırlı olmaktan ziyade. Atlas, insan kapasitelerini aşan şekillerde hareket edecek." ifadelerini kullanıyor. Şirket, gerçek uygulamalarında sıkıcı, kirli ve tehlikeli görevlerle başa çıkabilen eşsiz bir robot teslim etme konusunda deneyimlerini birleştirdiklerine ve ilkelerine dayanarak kendilerine güven duyduklarını belirtiyor.

Boston Dynamics, insan benzeri bir robot üzerinde çalışan tek şirket değil elbette. Tabii ki, Tesla'nın benzer bir çalışması var, ayrıca doğal dil komutlarıyla kontrol edilebilen Menteebot da bu sabah ortaya çıktı.

Ancak, Boston Dynamics bu formdaki robotlar üzerinde on yıldan fazla bir süredir çalışıyor, çoğu şirketten çok daha uzun bir süredir. Durumlar böyle olduğunda, şirketin işyerlerine ve hatta evlere insan benzeri bir robot sokma konusunda en iyi konumda olduğu söylenebilir. Ancak, bu noktaya gelmeden önce, elektrikli Atlas'ın hoş dans hareketlerini sergileyen videoları beklememiz muhtemel.

Robot teknolojisi konusundaki gelişmelerin hızla ilerlediği günümüzde, Boston Dynamics'in yeni elektrikli Atlas modeli, endüstri ve gündelik yaşamın farklı alanlarında etkileyici kullanımlar bulabilir. Şirketin gelecekteki projelerini ve robotun yeteneklerini görmek için heyecanla bekliyoruz.


Zihinsel Becerilerinizi Geliştiren Puzzle Oyunları

Fatma ÖZTÜRK

iOS 18 Sızıntıları Emoji Harikaları ve Özelleştirme Patlaması!

Melih ÖZKAŞ

ICQ Veda Tarihi İnternet Dünyasında Bir Efsanenin Sonu

Melih ÖZKAŞ

Nintendo Switch'te Resident Evil 6'nın Beklenmedik Başarısı

Melih ÖZKAŞ

Grok 3.0 Yapay Zeka Teknolojilerinde Yeni Bir Çığır

Melih ÖZKAŞ

Görsel Efektin Tenisle Buluştuğu Challengers Filminden Sahneler

Melih ÖZKAŞ

Efsanevi Wrecked Sezonu Fortnite'ın Post Apokaliptik

Adem YALÇIN

Kabosu Mirası Dogecoin ve Memecoin'ler Üzerinde Derin Etki

Ayşe POLAT